Korzystasz z Facebooka? Sprawdź, jak łatwo okraść twój dom

Korzystasz z Facebooka? Sprawdź, jak łatwo okraść twój dom

Korzystasz z Facebooka? Sprawdź, jak łatwo okraść twój dom
Źródło zdjęć: © chip.pl
14.11.2011 10:07

Jak sprawdzono badając 50 byłych włamywaczy w Wielkiej Brytanii, 78 procent złodziei monitoruje Facebook, Twitter i Foursquare zanim wejdzie do konkretnego domu.

Umieszczanie w sieciach społecznościowych informacji o tym, że właśnie jesteś na wakacjach, czy też poza domem można porównać do pozostawienia głównych drzwi wejściowych do twojego domu szeroko otwartych. Porównanie to powstało po ostatnim badaniu pokazującym, jak włamywacze korzystają z internetu do planowania swoich kolejnych celów.

Włamywacze, według badań firmy SesameCredit, sprawdzają aktualizacje statusu swoich potencjalnych ofiar na portalach społecznościowych. Jeśli np. na Facebooku znajdą aktualne zdjęcia z wakacji, a do tego porównają to z informacjami na Twitterze mówiącymi, że właściciele są daleko poza domem, oznacza to dla nich zielone światło.

Badania przeprowadzone przez SesameCredit wskazało, że 1. procent Amerykanów używa mediów społecznościowych do poinformowania o tym, że właśnie wyszli z domu, podczas gdy 35 procent Amerykanów w wieku od 18 do 34 lat informuje za pomocą Twittera, gdzie aktualnie się znajdują.

Dodatkowo „wszystkowidzące oko”. GoogleStreetView daje włamywaczom kolejną przewagę: 74 procent przepytanych ex-złodziei stwierdziło, że używali Street View do obejrzenia domów zanim się do nich udali.

Inaczej, niż jest to często przedstawiane w filmach, złodzieje nie zawsze działają pod osłoną ciemności. SesameCredit poinformował, że w 201. roku do 38,1 procent napadów doszło w ciągu dnia, a tylko do 20,5 procent doszło w nocy. Średnia wartość dóbr skradzionych podczas włamania w ciągu dnia wyniosła 2158 dolarów.

Na szczęście istnieją sposoby na to, aby móc przebywać bezpiecznie w swoich ulubionych sieciach społecznych bez natychmiastowego narażania się na niebezpieczeństwo włamania do swojego domu, czy też narażenia bezpieczeństwa swojej rodziny.

Upewnij się, że na Facebooku i Twitterze dostosowałeś wszystkie ustawienia prywatności tak, aby tylko znajomi mogli zobaczyć Twoje treści.

- Nie dodawaj znajomych, jeśli nie wiesz, skąd ich znasz.
- Nie ogłaszaj w aktualizacji swojego statusu lub gdziekolwiek indziej, że będziesz wyjeżdżać poza miasto. Jeśli konieczne chcesz dzielić się zdjęciami z wakacji, zrób to, ale dopiero jak wrócisz do domu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)