Korzystasz z Allegro? Strzeż się tego maila

Korzystasz z Allegro? Strzeż się tego maila

Korzystasz z Allegro? Strzeż się tego maila
Źródło zdjęć: © WP.PL
14.05.2012 13:40, aktualizacja: 14.05.2012 14:15

W sieci pojawił się nowy atak phishingowy wymierzony w użytkowników popularnego polskiego portalu aukcyjnego Allegro. Cyberprzestępcy podszywają się pod Zespół Allegro i próbują namawiać odbiorców sfałszowanej wiadomości e-mail na kliknięcie odsyłacza, który rzekomo ma zwiększyć bezpieczeństwo konta na Allegro – donosi Kaspersky Lab Polska. Atak został przygotowany starannie i stanowi potencjalne zagrożenie dla poufności wielu użytkowników.

Wiadomość dociera do potencjalnych ofiar ataku z adresu „powiadomeinia@allegro.pl”, co na pierwszy rzut oka nie wzbudza podejrzeń. Osoby, które przyjrzą się bliżej temu adresowi, zauważą, że znajduje się w nim literówka (powiadomEInia zamiast powiadomIEnia). Dodatkowo, 2. kwietnia bieżącego roku serwis Allegro poinformował na swojej stronie, że adres, z którego wysyłane są powiadomienia do użytkowników, uległ zmianie na „powiadomienia@payu.pl”.

Obraz

Temat wiadomości to „Zwiększamy bezpieczeństwo Twojego konta Allegro”, a w treści można przeczytać, że w celu ochrony danych użytkownicy muszą obowiązkowo połączyć swoje konta ze adresami e-mail. Aby tego dokonać, wystarczy według atakujących kliknąć link nazwany „Sprzężenie konta Allegro z kontem e-mail”. Po kliknięciu ofiara jest przenoszona na stronę zawierającą formularz, w którym należy podać następujące dane: nazwa użytkownika Allegro, hasło do konta Allegro, adres e-mail oraz hasło do konta pocztowego powiązanego z Allegro. Strona przypomina witrynę logowania Allegro. Wszystkie dane, które użytkownik pozostawi w formularzu, trafiają do cyberprzestępców.

Obraz

„Atak przygotowany jest dość starannie, w wyniku czego jego ofiarą mogą paść nie tylko niedoświadczeni użytkownicy komputerów i internetu”. – ostrzega Maciej Ziarek, analityk zagrożeń, Kaspersky Lab Polska. „Wiadomość do złudzenia przypomina oficjalną korespondencję wysyłaną przez Allegro do swoich użytkowników i jedynym, co na pierwszy rzut oka pozwala na zauważenie oszustwa, jest literówka w adresie nadawcy. Także formularz, wykorzystywany przez cyberprzestępców do wyłudzania danych od swoich ofiar, został spreparowany tak, by przypominał stronę Allegro”.

Serwis Allegro nie ma nic wspólnego z wysyłaniem tej wiadomości e-mail. Jest to typowy atak phishingowy mający na celu wyłudzenie informacji od użytkowników. Cyberprzestępcy nielegalnie wykorzystali wizerunek Allegro.

Jeśli już padłeś ofiarą wyłudzenia swoich danych, to jeśli to możliwe natychmiast zmień hasła dostępowe do konta Allegro i konta pocztowego. Jeśli używałeś tego samego hasła do różnych kont pocztowych i usług, to natychmiast zmień także pozostałe hasła.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (147)