Korzysta z niego ponad 30 mln osób. Internet w Polsce kończy 30 lat

Korzysta z niego ponad 30 mln osób. Internet w Polsce kończy 30 lat
Źródło zdjęć: © Pexels | Lex Photography
Adam Gaafar

17.08.2021 14:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

30 lat temu, 17 sierpnia 1991 r., przeprowadzono pierwszą bezpośrednią wymianę poczty elektronicznej pomiędzy Warszawą i Kopenhagą. Wydarzenie to uznawane jest za początek internetu w Polsce. Co się zmieniło od tego czasu?

Na początku lat 90. dostęp do internetu mieli w naszym tylko nieliczni. Poza pojedynczymi komputerami, posiadały go niektóre uczelnie. W 1990 r. Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie uruchomił pierwsze łącze analogowe, a uniwersytety w Warszawie i Kopenhadze zostały połączone siecią o przepustowości 9600 bit/s. W 1991 r. Ośrodek Komputerowy Uniwersytetu w Kopenhadze zarejestrował pierwszą polską domenę z rozszerzeniem pl.

Za oficjalny początek internetu w Polsce uważa się jednak dzień, w którym Rafał Pietrak z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego połączył się z Uniwersytetem w Kopenhadze, wysyłając pierwszą wiadomość e-mail.

Od tego czasu trudno wyobrazić nam sobie życie bez globalnej sieci. W ciągu ostatnich 30 lat powstało wiele serwisów i popularnych aplikacji; część istnieje w zmienionym kształcie do dziś, podczas gdy inne są już dla nas tylko wspomnieniem.

1 / 7

Pierwszy polski portal internetowy

Obraz
© Materiały WP | wp.pl

Pierwszym portalem internetowym w naszym kraju była Wirtualna Polska, założona w 1995 r. w Gdańsku. Serwis początkowo funkcjonował jako katalog stron www, by przerodzić się wkrótce w ogromny portal, z którego korzystają do dziś miliony użytkowników sieci. Początkowo portal dostępny był pod adresem www.wp.cnt.pl (skrót CNT odnosił się do Centrum Nowych Technologii). W 1998 r. przeniesiono go na aktualny do dziś adres www.wp.pl.

2 / 7

Polski serwis transakcyjny

Obraz
© Materiały prasowe | Allegro

Na przełomie lat 1999 i 2000 swoją działalność w Polsce rozpoczął pierwszy internetowy serwis aukcyjny Allegro. Na jego powstanie miał wpływ sukces istniejącej do dziś amerykańskiej platformy eBay. Jedna z pierwszych dużych licytacji dotyczyła wystawionego za złotówkę Volkswagena Polo, którego cena urosła w krótkim czasie do 30 tys. zł. Dziś Allegro jest największym serwisem e-commerce w naszym kraju, którego oferty zostały dołączone do wielu polskich portali informacyjnych.

3 / 7

Polskie serwisy społecznościowe

Obraz
© Materiały prasowe | Grono.net

21 lutego 2004 r. został uruchomiony serwis społecznościowy Grono.net. Platforma działała na zasadzie pewnej elitarności – aby do niej dołączyć, należało otrzymać zaproszenie od znajomego, który był już na niej zarejestrowany. Pod koniec 2005 r. Grono.net liczył 510 tys., a w czwartym roku działalności – ponad 1,7 mln. W 2008 r. platforma zaczęła tracić znaczenie na rzecz Naszej Klasy (uruchomiono ją w listopadzie 2006 r.). oraz cieszącego się coraz większą popularnością Facebooka. Serwis społecznościowy Grono.net został zamknięte 1 lipca 2012 r. Nasza Klasa zdołała utrzymać się w polskim internecie przez 15 lat - zamknięto ją 27 lipca 2021 r.

4 / 7

Pierwszy polski komunikator

Obraz
© Materiały prasowe | Gadu-Gadu

W połowie sierpnia 2000 r. uruchomiono pierwszy polski komunikator internetowy Gadu-Gadu. Jego twórcą i pomysłodawcą był informatyk Łukasz Foltyn. Komunikator od początku cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Po roku od uruchomienia korzystało z niego 250 tys. Polaków, a już w 2010 – co drugi polski internauta.

5 / 7

Początki bankowości internetowej

© East News | ARKADIUSZ ZIOLEK

Październik 1998 r. jest uznawany za początek bankowości internetowej w Polsce. Jako pierwszy możliwość prowadzenia z konta przez internet wprowadził Powszechny Bank Gospodarczy w Łodzi. Dziś z podobnych usług korzystają tysiące Polaków.

6 / 7

eMule i BearShare

Obraz
© eMule | dobreprogramy.pl

Dużą popularnością w Polsce cieszyły się dawniej programy w architekturze peer-to-peer (P2P), takie jak eMule i BearShare. Pozwalają one na wymianę plików pomiędzy użytkownikami. Niestety, internauci często udostępniają w sieciach P2P i ściągają z nich także nielegalne filmy i muzykę.

7 / 7

Fora internetowe

Obraz
© Forum Tomb Rider | Screenshot

W epoce przed Facebookiem równie popularne były w polskim internecie wszelkiego rodzaju fora internetowe. Z czasem zaczęły tracić na znaczeniu – nie tylko na rzecz dyskusji toczonych w serwisach społecznościowych, ale także komentarzy zostawianych na popularnych blogach. Niektóre fora wciąż cieszą się zainteresowaniem, o czym świadczą regularnie pojawiające się na nich wątki. Dobrym przykładem jest tutaj popularne forum historyczne historycy.org.

Źródło artykułu:WP Tech
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)