Korzysta z niego ponad 30 mln osób. Internet w Polsce kończy 30 lat

Korzysta z niego ponad 30 mln osób. Internet w Polsce kończy 30 lat
Źródło zdjęć: © Pexels | Lex Photography
Adam Gaafar

17.08.2021 14:45

30 lat temu, 17 sierpnia 1991 r., przeprowadzono pierwszą bezpośrednią wymianę poczty elektronicznej pomiędzy Warszawą i Kopenhagą. Wydarzenie to uznawane jest za początek internetu w Polsce. Co się zmieniło od tego czasu?

Na początku lat 90. dostęp do internetu mieli w naszym tylko nieliczni. Poza pojedynczymi komputerami, posiadały go niektóre uczelnie. W 1990 r. Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie uruchomił pierwsze łącze analogowe, a uniwersytety w Warszawie i Kopenhadze zostały połączone siecią o przepustowości 9600 bit/s. W 1991 r. Ośrodek Komputerowy Uniwersytetu w Kopenhadze zarejestrował pierwszą polską domenę z rozszerzeniem pl.

Za oficjalny początek internetu w Polsce uważa się jednak dzień, w którym Rafał Pietrak z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego połączył się z Uniwersytetem w Kopenhadze, wysyłając pierwszą wiadomość e-mail.

Od tego czasu trudno wyobrazić nam sobie życie bez globalnej sieci. W ciągu ostatnich 30 lat powstało wiele serwisów i popularnych aplikacji; część istnieje w zmienionym kształcie do dziś, podczas gdy inne są już dla nas tylko wspomnieniem.

1 / 7

Pierwszy polski portal internetowy

Obraz
© Materiały WP | wp.pl

Pierwszym portalem internetowym w naszym kraju była Wirtualna Polska, założona w 1995 r. w Gdańsku. Serwis początkowo funkcjonował jako katalog stron www, by przerodzić się wkrótce w ogromny portal, z którego korzystają do dziś miliony użytkowników sieci. Początkowo portal dostępny był pod adresem www.wp.cnt.pl (skrót CNT odnosił się do Centrum Nowych Technologii). W 1998 r. przeniesiono go na aktualny do dziś adres www.wp.pl.

2 / 7

Polski serwis transakcyjny

Obraz
© Materiały prasowe | Allegro

Na przełomie lat 1999 i 2000 swoją działalność w Polsce rozpoczął pierwszy internetowy serwis aukcyjny Allegro. Na jego powstanie miał wpływ sukces istniejącej do dziś amerykańskiej platformy eBay. Jedna z pierwszych dużych licytacji dotyczyła wystawionego za złotówkę Volkswagena Polo, którego cena urosła w krótkim czasie do 30 tys. zł. Dziś Allegro jest największym serwisem e-commerce w naszym kraju, którego oferty zostały dołączone do wielu polskich portali informacyjnych.

3 / 7

Polskie serwisy społecznościowe

Obraz
© Materiały prasowe | Grono.net

21 lutego 2004 r. został uruchomiony serwis społecznościowy Grono.net. Platforma działała na zasadzie pewnej elitarności – aby do niej dołączyć, należało otrzymać zaproszenie od znajomego, który był już na niej zarejestrowany. Pod koniec 2005 r. Grono.net liczył 510 tys., a w czwartym roku działalności – ponad 1,7 mln. W 2008 r. platforma zaczęła tracić znaczenie na rzecz Naszej Klasy (uruchomiono ją w listopadzie 2006 r.). oraz cieszącego się coraz większą popularnością Facebooka. Serwis społecznościowy Grono.net został zamknięte 1 lipca 2012 r. Nasza Klasa zdołała utrzymać się w polskim internecie przez 15 lat - zamknięto ją 27 lipca 2021 r.

4 / 7

Pierwszy polski komunikator

Obraz
© Materiały prasowe | Gadu-Gadu

W połowie sierpnia 2000 r. uruchomiono pierwszy polski komunikator internetowy Gadu-Gadu. Jego twórcą i pomysłodawcą był informatyk Łukasz Foltyn. Komunikator od początku cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Po roku od uruchomienia korzystało z niego 250 tys. Polaków, a już w 2010 – co drugi polski internauta.

5 / 7

Początki bankowości internetowej

© East News | ARKADIUSZ ZIOLEK

Październik 1998 r. jest uznawany za początek bankowości internetowej w Polsce. Jako pierwszy możliwość prowadzenia z konta przez internet wprowadził Powszechny Bank Gospodarczy w Łodzi. Dziś z podobnych usług korzystają tysiące Polaków.

6 / 7

eMule i BearShare

Obraz
© eMule | dobreprogramy.pl

Dużą popularnością w Polsce cieszyły się dawniej programy w architekturze peer-to-peer (P2P), takie jak eMule i BearShare. Pozwalają one na wymianę plików pomiędzy użytkownikami. Niestety, internauci często udostępniają w sieciach P2P i ściągają z nich także nielegalne filmy i muzykę.

7 / 7

Fora internetowe

Obraz
© Forum Tomb Rider | Screenshot

W epoce przed Facebookiem równie popularne były w polskim internecie wszelkiego rodzaju fora internetowe. Z czasem zaczęły tracić na znaczeniu – nie tylko na rzecz dyskusji toczonych w serwisach społecznościowych, ale także komentarzy zostawianych na popularnych blogach. Niektóre fora wciąż cieszą się zainteresowaniem, o czym świadczą regularnie pojawiające się na nich wątki. Dobrym przykładem jest tutaj popularne forum historyczne historycy.org.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)