Koronawirus wykryty przez robota? Naukowcy chcą chronić lekarzy przed zakażeniem
Koronawirus już wkrótce będzie wykrywany przez specjalnego robota, zaprojektowanego przez singapurskich naukowców. Urządzenie o nazwie SwabBot ma zapewnić lepszą jakość pobieranych próbek oraz chronić lekarzy przed zachorowaniem na COVID-19.
Koronawirus wciąż stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo na całym świecie. Od początku pandemii, chorobę COVID-19 zdiagnozowano u ponad 31,3 mln ludzi. W związku z przegraną walką z infekcją zmarło już blisko 965 tys. osób. Naukowcy z całego świata pracują nad różnymi metodami, które mają przyczynić się do poprawienia tych statystyk. Jedną z nich może być wykrywanie wirusa na wczesnym etapie za pomocą specjalnego robota SwabBot, opracowanego przez singapurskich lekarzy i inżynierów.
Urządzenie stworzone przez badaczy z National Cancer Centre Singapore (NCCS), Singapore General Hospital (SGH) i Duke-NUS Medical School we współpracy z inżynierami z firmy Biobot Surgical, przechodzi obecnie testy kliniczne.
- Nasz zespół miał poczucie, że powinniśmy znaleźć lepszy sposób na pobieranie wymazów od pacjentów tak, żeby zredukować ryzyko ekspozycji personelu medycznego na koronawirusa, zwłaszcza, kiedy pacjenci kichają albo kaszlą w czasie pobierania próbek - wyjaśniła podczas poniedziałkowej prezentacji robota kierowniczka zespołu, dr Rena Dharmawan, cytowana przez PAP.
Zobacz też: Koronawirus. Ekspertka: o zagrożeniu wiedzieliśmy od lat, ale i tak się nie przygotowaliśmy
SwabBot przechodzi testy kliniczne
Naukowcy informują, że pobranie próbki przez robota ma zajmować około 20 sekund, a więc dwa razy krócej niż ręczna procedura. Dodają, że cała czynność ma być w pełni kontrolowana przez pacjenta. Podczas prezentacji wyjaśniono, że w założeniu test przypomina badanie wzroku. Badana osoba przykłada do urządzenia nos i brodę, następnie, kiedy jest gotowa, uruchamia proces za pomocą podbródka. Wówczas robot umieszcza wymazówki wewnątrz jamy nosowej badanego.
SwabBot ma za zadanie usprawnienie testów wymazowych w kierunku koronawirusa w miejscach, gdzie trzeba ich przeprowadzić wyjątkowo dużo, jak na przykład lotniska czy hotele robotnicze. Twórcy urządzenia przekonują, że oprócz zminimalizowania ryzyka dla lekarzy, jego zastosowanie pozwoli na standaryzację pobieranych wymazów i podniesienie liczby przeprowadzanych testów.
W ramach badań z udziałem specjalnego robota, testy na koronawirusa wykonano kilkudziesięciu osobom. Nie wiadomo jeszcze kiedy urządzenie będzie dostępne dla szerszej grupy pacjentów. Lekarze chcą, by do końca 2020 roku, w Singapurze rozmieszczono około 50 SwabBotów.