Koronawirus w Polsce: od 1 kwietnia nowe zasady i obostrzenia
W związku z trwającą epidemią COVID-19 polskie władze zdecydowały się wprowadzić nowe zasady dotyczące bezpieczeństwa. Za ich złamanie grozi od 5 do 30 tys. zł grzywny. Zobacz, co się zmienia.
31.03.2020 | aktual.: 07.04.2020 12:26
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
31 marca zostało wprowadzone nowe obostrzenia dotyczące zachowania podczas epidemii COVID-19. By powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa i zmniejszyć ilość możliwych nowych zakażeń od 1 kwietnia będą obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa.
Mniej klientów w sklepach, na targach, na poczcie
Od 1 kwietnia do każdego sklepu, bez względu na jego powierzchnię będzie mogło wejść tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3. Czyli, jak w przykładzie podanym przez Wiadomości WP - jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów.
Obostrzenia będą również dotyczyć targów, straganów i bazarków. Tam maksymalna liczba osób nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych. Na terenie poczty może przebywać tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2.
Nowe wytyczne dla sklepów budowlanych i innych
Wszystkie wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte w weekendy. Jednak dużo poważniejsze zmiany zostały przewidziane bez względu na branżę. We wszystkich sklepach od 2 kwietnia klienci będą musieli robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach.
Poza tym zostaną wprowadzone "Godziny dla seniorów". Między 10:00 a 12:00 w sklepach i punktach usługowych będą obsługiwane jedynie osoby po 65 roku życia. W pozostałych godzinach lokale będą dostępne dla wszystkich, bez względu na wiek.
Zamknięte hotele i inne miejsca noclegowe
Wszystkie hotele i miejsca noclegowe działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego zostaną zamknięte od 2 kwietnia. Do tego czasu przebywający w nich goście muszą się wykwaterować.
Placówki te mogą działać tylko, jeśli obsługują osoby wykonujące obowiązki służbowe lub przebywają w nich osoby na kwarantannie bądź izolacji.
Rozszerzona lista osób na kwarantannie domowej
Od 1 kwietnia wszystkie osoby mieszkające z osobą kierowaną na kwarantannę domową, również zostaną nią objęte. Dotyczy to wszystkich domowników i współlokatorów osoby, która zostaje kierowana na kwarantannę, np. po powrocie z zagranicy.
Zamknięcie wybranych lokali usługowych
Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Usług nie będzie wolno wykonywać również w domach.
Do tego zawieszone zostaje wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątek stanowią rehabilitacje, których zawieszenie może doprowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta.
Nowe ograniczenia względem przemieszczania się
W mocy zostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:
- pracy
- wolontariatu na rzecz COVID-19
- załatwiania spraw niezbędnych w życiu codziennym (zakupy, wyprowadzenie psa, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi)
Dodatkowo jednak młodzież, która nie ukończyła 18 lat będzie mogła wychodzić jedynie pod opieką dorosłego - najczęściej opiekuna prawnego lu rodzica. Wprowadzony zostaje obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich (poza rodziców i dzieci do 13 roku życia oraz osób niepełnosprawnych, które wymagają pomocy w poruszaniu się).
Zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich
Do odwołania zostaje wprowadzony zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich, co podkreślają Wiadomości WP. Wprowadzono także zakaż korzystania z rowerów Veturilo.
Praca zdalna i nowe obowiązki pracodawcy
Jeżeli praca nie wymaga obecności urzędnika na miejscu, to wszystkie obowiązki będzie pełnić z domu. Tym samym instytucje publiczne będą działać zdalnie. Pracownicy (nie tylko instytucji państwowych którzy nie mogą zapewnić pracownikom możliwości pracy zdalnej muszą:
- stworzyć stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra
- zapewnić pracownikom możliwość używania rękawiczek, a także dostęp do płynów dezynfekujących
Limit pasażerów również w pojazdach 9+
W tramwajach, metrze i autobusach nie może przebywać więcej osób niż połowa miejsc siedzących w pojeździe. Wymagania zostały rozszerzone dodatkowo o wszystkie pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny. Czyli jeśli w busie jest 20 miejsc, to na pokład pojazdu może jednorazowo wejść maksymalnie 10 osób.
Zmiany zasad bezpieczeństwa od 1 kwietnia
- Ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach, na poczcie
- Wyznaczone godziny, w których tylko seniorzy mogą być obsługiwani w sklepach i lokalach usługowych
- Obowiązek robienia zakupów w jednorazowych rękawiczkach (od 2 kwietnia)
- Zamknięcie sklepów budowlanych w weekendy
- Zamknięcie hotele i inne miejsca noclegowe
- Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie
- Zamknięcie wybranych lokali usługowych
- Zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego oraz inne ograniczenia przemieszczania się
- Zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich
- Urzędy na pracy zdalnej i nowe obowiązki pracodawców
- Limit pasażerów również w pojazdach 9+ (od 2 kwietnia)
Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.