Koronawirus rozprzestrzenia się w powietrzu? Nowe wnioski ekspertów
Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zaktualizowały wytyczne dotyczące zmniejszenia potencjału rozprzestrzeniania się COVID-19. Nowe dowody ostatecznie potwierdzają, że koronawirus może łatwo przenosić się w powietrzu.
07.10.2020 13:05
CDC zaktualizowało swoje wytyczne dotyczące COVID-19, aby przyznać, że wirus może rozprzestrzeniać się "drogą powietrzną" z powodu małych cząsteczek kropelek, które pozostają w powietrzu przez długi czas.
Jak informuje Live Science, CDC kilkakrotnie zdawała się nie być pewna, czy koronawirus faktycznie może pozostawać dłużej w powietrzu, a tym samym, czy może dojść do zakażenia tą drogą. CDC stwierdziła, że wcześniejsze zalecenia były publikowane omyłkowo, ale teraz zdaje się, że udało się udostępnić finalną wersję.
CDC poinformowało, że SARS-CoV-2 faktycznie może rozprzestrzeniać się drogą powietrzną i może zarażać na odległość do 1,8 metra. Badania pokazują, że może do tego dojść w określonych warunkach, szczególnie w "zamkniętych przestrzeniach o słabej wentylacji".
Nowe informacje, chociaż potwierdzają, że koronawirus może rozprzestrzeniać się w powietrzu, to nie jest to tak groźne, jak w przypadku innych dróg zakażenia. Za główny sposób rozprzestrzeniania się wirusa wciąż CDC podaje drogę kropelkową. "Dostępne dane wskazują, że wirus, który powoduje rozprzestrzenianie się COVID-19 częściej przenosi się przez bliski kontakt z osobą, która ma COVID-19, niż poprzez przenoszenie drogą powietrzną", dodają eksperci CDC.
- Ludzie mogą chronić się przed SARS-CoV-2, trzymając się co najmniej 1,8 metra od innych, nosząc maskę zakrywającą nos i usta, często myjąc ręce, często czyszcząc dotykane powierzchnie i pozostając w domu w przypadku choroby - podaje w oświadczeniu CDC. Oznacza to, że ogólne zalecenia, co do postępowania w czasie pandemii nie uległy zmianie. Dodatkowo jednak zaleca się "unikania zatłoczonych miejsc i zapewnienie odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniach, w których przebywamy".
Biorąc pod uwagę, że 7 października padł rekord zakażeń koronawirusem w Polsce, to warto przypomnieć o tych podstawowych zaleceniach, mających na celu opanowanie epidemii w naszym kraju. Przypominamy, że na całym świecie zakażonych jest prawie 36 mln osób, a ponad 1 mln zmarło na skutek powikłań po COVID-19.