Koronawirus pojawił się w Chinach już latem 2019? Naukowcy wskazują na konkretne dane

Koronawirus pojawił się w Chinach już latem 2019? Naukowcy wskazują na konkretne dane
Źródło zdjęć: © YouTube

09.06.2020 20:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koronawirus mógł być w Chinach już latem ubiegłego roku - twierdzą naukowcy z amerykańskiej Harvard Medical School. Eksperci przeanalizowali zdjęcia satelitarne szpitalnych wyjazdów oraz dane wyszukiwarek z Wuhanu w środkowych Chinach.

Naukowcy z amerykańskiej wyższej szkoły medycznej Harvard Medical School w Bostonie opublikowali wyniki badań, które sugerują, że koronawirus SARS-CoV-2 mógł pojawić się w Chinach już latem ubiegłego roku. Eksperci przeanalizowali m.in. zdjęcia satelitarne przedstawiające zmianę w ruchu na parkingach przed szpitalami w Wuhan oraz dane z chińskiej wyszukiwarki Baidu.

Na podstawie zdjęć satelitarnych, autorzy badań postanowili porównać ruch wokół szpitali w Wuhan na przełomie lata i jesieni ubiegłego roku z analogicznym okresem w 2018 r. Okazało się, że w przypadku niektórych placówek liczba samochodów wzrosła nawet o 90 procent.

- Coś tam musiało dziać się już w październiku. Bez wątpienia jakiegoś rodzaju zakłócenie społeczne nastąpiło na długo wcześniej przed oficjalnym startem pandemii - mówi w rozmowie z ABC News dr John Bronwnstein, profesor Harvard Medical School, jeden z autorów badań.

Naukowcy wskazali także na dane z chińskiej wyszukiwarki Baidu. Wynika z nich, że w sierpniu 2019 roku gwałtownie wzrosła liczba zapytań o "kaszel" i "biegunkę" - uznanych później za jedne z głównych objawów choroby COVID-19.

Chociaż autorzy badań podkreślają, że ich dowody potwierdzają tezę, iż koronawirus pojawił się w Chinach dużo wcześniej niż przed jego oficjalnym zidentyfikowaniem, to zaznaczają, że przedstawione analizy nie są rozstrzygające.

Chiny reagują

Do najnowszych analiz naukowców z Harvard Medical School odniosła się rzeczniczka chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, określając je mianem niedorzecznych. To niewiarygodne, aby wysuwać tak odważne wnioski na podstawie powierzchownych obserwacji - stwierdziła Hua Chunying.

Przypomnijmy, że oficjalne informacje na temat koronawirusa, Chiny przekazały Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pod koniec grudnia 2019 roku. Od tamtego czasu zdiagnozowano ponad 7,1 mln zakażeń na całym świecie. Wskutek przegranej walki z infekcją zmarło ponad 407 tysięcy osób.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)