Koronawirus może dostawać się do organizmu przez nos. Naukowcy mają nowe wnioski
25.04.2020 11:11, aktual.: 25.04.2020 11:41
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zidentyfikowano dwa konkretne typy komórek kubkowych, które mogą być początkowymi punktami infekcji koronawirusem. Odkrycie daje nadzieje na zrozumienie rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 i stworzenie skutecznych metod walki z chorobą.
Naukowcy zauważyli, że kubki oraz komórki rzęskowe w nosie posiadają wysoki poziom białek wejściowych. Koronawirus wykorzystuje je, aby dostać się do organizmu i w szybkim tempie infekować kolejne komórki.
Jak koronawirus dostaje się do organizmu?
Badanie, opublikowane na łamach "Nature Medicine", za które odpowiada Human Cell Atlas i Lung Biological Network, wskazuje również na wysoki poziom białek wejściowych w ludzkim oku oraz innych narządach. Informuje też o sposobie, w jaki wspomniane białko jest regulowane przez układ odpornościowy.
COVID-19 atakuje głównie płuca i drogi oddechowe. Zakażony pacjent może mieć objawy podobne do grypy, w tym gorączkę, kaszel i ból gardła, ale niektóre przypadki są bezobjawowe. Takie osoby dalej są nosicielami SARS-CoV-2 i mogą zakażać innych.
W najcięższych przypadkach COVID-19 wywołuje ciężkie zapalnie płuc, które może się skończyć nawet śmiercią. Powszechnie uważa się, że wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, ale na całym świecie wciąż trwają badania zmierzające do lepszego zrozumienia tego mechanizm.
SARS-CoV-2 i SARS
Obecnie wiadomo, że wirus wywołujący chorobę COVID-19, znany jako SARS-CoV-2, wykorzystuje podobny mechanizm do infekowania ludzkich komórek, jak pokrewny koronawirus odpowiadający za epidemię SARS w 2003 roku. Dotychczas jednak nie ustalono, które komórki w nosie odpowiadają za ich przenoszenie.
Naukowcy wykorzystali dane zebrane przez Human Cell Atlas (HCA) dotyczące jednokomórkowego sekwencjonowania RNA z ponad 20 różnych tkanek niezainfekowanych osób. Obejmowały one komórki z płuc, jamy nosowej, oka, jelit, serca, nerek i wątroby. Następnie badacze zweryfikowali, które z komórek posiadają kluczowe białka wejściowe, wykorzystywane przez COVID-19.
- Odkryliśmy, że białko receptorowe - ACE2 - i proteaza TMPRSS2, które mogą aktywować wejście SARS-CoV-2, ulegają ekspresji w komórkach w różnych narządach, włączając komórki na wewnętrznej wyściółce nosa. Następnie ujawniliśmy, że komórki kubkowe wytwarzające śluz i komórki rzęskowe w nosie miały najwyższy poziom obu białek wirusa COVID-19 spośród wszystkich komórek w drogach oddechowych. To najbardziej prawdopodobna początkowa droga infekcji dla wirusa – powiedział dr Waradon Sungnak, jeden z autorów badania.
Zobacz także
Naukowcy mają świadomość, że istnieje wiele czynników, które sprzyjają rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2. Z drugiej strony uważają, że ich ustalenia są spójne z szybkim tempem rozprzestrzeniania się infekcji.
- Lokalizacja tych komórek na powierzchni wnętrza nosa czyni je wysoce dostępnymi dla wirusa, a także może pomóc w przenoszeniu wirusa na innych ludzi – zaznaczył dr Martijn Nawijn, z University Medical Center Groningen w Holandii.
Dwa kluczowe białka wejściowe ACE2 i TMPRSS2 znaleziono również w komórkach rogówki oka i błony śluzowej jelita. Sugeruje to inną możliwą drogę zakażenia wirusem, które obejmują m.in. kanały łzowe i jamę ustną.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.