Koronawirus a pierwsze szczepienia. Ekspert WHO: spodziewajmy się ich w 2021 roku

Koronawirus a pierwsze szczepienia. Ekspert WHO: spodziewajmy się ich w 2021 roku

23.07.2020 10:43, aktual.: 23.07.2020 10:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koronawirus nie zwalnia. Na świecie trwają badania nad ponad 150 szczepionkami, z czego 15 weszło już w fazę testów klinicznych. Mimo ogromnych postępów, jakie robią naukowcy, ekspert WHO twierdzi, że na pierwsze szczepienia poczekamy do 2021 roku.

Koronawirus nadal stanowi ogromne niebezpieczeństwo dla ludzi na całym świecie. Od początku wybuchu pandemii, chorobę COVID-19 potwierdzono u ponad 15,2 mln osób. W wyniku przegranej walki z infekcją zmarło jak dotąd blisko 624 tys. zakażonych.

Aby powstrzymać te rosnące liczby, naukowcy z całego świata pracują nad wynalezieniem skutecznej szczepionki. Obecnie trwają badania nad ponad 150 preparatami. W poniedziałek agencja Reutera poinformowała, że 15 z nich weszło w fazę testów klinicznych.

Magazyn medyczny "The Lancet" poinformował o wspólnym sukcesie Uniwersytetu w Oksfordzie oraz brytyjskiej firmy farmaceutycznej AstraZeneca. Stworzona przez nich szczepionka wywołuje odpowiedź immunologiczną i wydaje się bezpieczna. Przekazano także informację na temat pozytywnych wyników badań nad szczepionką opracowywaną przez chińską firmę CanSino Biological.

O postępach w pracach nad szczepionką pozytywnie wypowiadał się Mike Ryan. Ekspert Światowej Organizacji Zdrowia ds. sytuacji nadzwyczajnych chwalił naukowców, jednak przyznał, że pomimo ich heroicznej pracy, w 2020 roku nie powinniśmy spodziewać się pierwszego zastosowania preparatu.

- Patrząc realistycznie, będzie to pierwsza część przyszłego roku, kiedy zobaczymy pierwszych ludzi, którzy się szczepią - powiedział Ryan.

Ekspert podkreślił, iż WHO pracuje nad tym, aby zapewnić sprawiedliwą dystrybucję szczepionek. - Musimy być uczciwi, ponieważ szczepionka to ogólnoświatowe dobro. Nie są one wyłącznie dla bogatych, ani nie są tylko dla biednych - są dla wszystkich - zaznaczył Mike Ryan.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)