Kopiowanie filmów HD DVD/Blu-ray dopuszczalne?

Kopiowanie filmów HD DVD/Blu-ray dopuszczalne?

25.05.2007 09:30, aktual.: 25.05.2007 10:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Michael Ayers, reprezentant grupy Advanced Access Content System Licensing Administrator ( która rozwija system zabezpieczeń zawartości nowoczesnych nośników optycznych przed kopiowaniem ) oznajmił, iż prowadzone są rozmowy z gigantami IT i przemysłu filmowego, które - jeśli zakończą się sukcesem - przyniosą zmianę w modelu licencjonowania płyt HD DVD/Blu-ray z filmami.

AACS LA prowadzi obecnie negocjacje z firmami korzystającymi z systemu AACS, w tym z producentami filmów ( członkami grupy są takie firmy jak Sony, IBM, The Walt Disney Company, Warner Bros. i Microsoft ). Rozmowy dotyczą zmiany modelu licencjonowania filmów rozpowszechnianych na płytach nowej generacji - od ich przebiegu zależy, czy użytkownik końcowy będzie miał możliwość wykonania kopii zapasowej płyty z filmem bez uciekania się do łamania zabezpieczeń DRM.

Efektem porozumienia miałoby być wprowadzenie do umowy licencyjnej możliwości wykonania tzw. "kopii kontrolowanej" filmu - AACS LA liczy, że duplikowanie ( w ograniczonym zakresie ) filmów zabezpieczonych algorytmami AACS złagodziłoby krytykę kierowaną pod adresem systemów DRM o naruszaniu praw klientów do swobodnego używania legalnie nabytych multimediów ( np. kopiowania na inne nośniki czy urządzenia ).

Ayers informuje, iż grupa, którą reprezentuje, będzie namawiać studia filmowe do zgody w kwestii umożliwienia klientom wykonania co najmniej jednej takiej kopii. Być może zostanie też wprowadzony system, w ramach którego cena filmu byłaby wprost proporcjonalna do liczby kopii jego nośnika, które będzie można wykonać. Z technicznego punktu widzenia, autoryzacją kopii zarządzałyby systemy serwerów, prowadzone przez studia filmowe lub firmy trzecie. Ayers jest przekonany, iż branża filmowa poważnie rozważy opisane zmiany w licencjach i dostrzeże kryjącą się za nimi możliwość wzrostu dochodów ze sprzedaży filmów.

Doniesienia te nie są tak zaskakujące, jak mogłoby się wydawać. Doświadczenia ostatnich miesięcy - http://www.idg.pl/news/110613.html sugerują bowiem, iż system AACS nie jest skuteczną metodą ochrony zapisanych na płytach Blu-ray/HD DVD multimediów. Czyżby więc miało się sprawdzić porzekadło: "jeśli nie możesz ich pokonać, przyłącz się do nich"?

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)