Kopernik dziś ma urodziny. Olsztyn świętuje pamięć wielkiego Polaka

Kopernik dziś ma urodziny. Olsztyn świętuje pamięć wielkiego Polaka

Kopernik dziś ma urodziny. Olsztyn świętuje pamięć wielkiego Polaka
Źródło zdjęć: © Domena publiczna
Grzegorz Burtan
19.02.2019 08:29, aktualizacja: 19.02.2019 09:10

Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie go wydało plemię. Mikołaj Kopernik obchodzi właśnie swoje 546 urodziny. Z tej okazji Olsztyn, miasto mocno związane z historią astronoma, przygotuje pokaz filmowy oraz tort urodzinowy dla solenizanta.

Kopernik kojarzy się z Toruniem bądź Fromborkiem, ale to w Olsztynie spędził dość sporą ilość czasu, piastując jednocześnie ważne stanowisko. Astronom dwukrotnie był administratorem kapituły (organu kolegialny Kościoła) w Olsztynie – najpierw w latach 1516–1519, a potem 1520-1521.

To w Olsztynie przechowuje się również jedyny zachowany przyrząd po Koperniku czyli tablicę astronomiczną. I to w zamku tego miasta zaczął spisywać swoje opus magnum "O obrotach sfer niebieskich". Aby uczcić pamięć Polaka, w 1973 roku w mieście otwarto planetarium nazwane jego imieniem.

Urodziny w 1473 roku Kopernik był polihistorem, czyli człowiekiem wielu talentów. Zajmował się nie tylko badanie planet, ale również prawem, ekonomią, astrologią, matematyką, strategią, pracował również jako lekarz i tłumacz. Jego pracom zawdzięczamy przyjęcie teorii heliocentrycznej oraz tak zwany "przewrót kopernikański", czyli całkowitą zmianę światopoglądową ludzi epoki, którzy zrozumieli, że nasza planeta "jednak się kręci".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)