Koniec Winampa. Kultowy program zwija się po 15 latach
Winamp to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek związanych z komputerami. Ten niegdyś najpopularniejszy odtwarzacz muzyki po 15 latach znika z rynku.
21.11.2013 | aktual.: 21.11.2013 12:37
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Na oficjalnej stronie Winampa w krótkim oświadczeniu możemy przeczytać:
- _ Strona Winamp.com i wszelkie usługi z nią związane przestaną być dostępne od 20 grudnia 2013 roku. W związku z tym nie będzie możliwe pobranie odtwarzacza multimedialnego Winamp. Prosimy ściągnąć najnowszą wersję programu przed datą zamknięcia serwisu. Dziękujemy za wspieranie nas przez 15 lat. _
Popularny odtwarzacz multimedialny Winamp kiedyś królował na naszych komputerach. Był wręcz oczywistym wyborem, jeśli szukaliśmy sposobu na słuchanie muzyki zapisanej w postaci plików MP3. Pierwsza wersja programu została wydana 21 kwietnia 1997 roku. Podstawowy interfejs składał się tylko z okna zawierającego przyciski play, stop, pause oraz unpause.
Program bardzo szybko się rozwijał i już po kilku miesiącach od wydania pierwszej edycji powstał wydajny silnik z interfejsem graficznym rozpoznawalnym na całym świecie.
Minimalistyczny i elegancki UI, duża szybkość uruchamiania programu, możliwość tworzenia list odtwarzania i słuchania radia internetowego, a także obsługa tzw. skórek, która pozwalała dostosować wygląd do własnych upodobań - wszystko to składało się na ogromny sukces Winampa, który bardzo szybko podbił serca użytkowników na całym świecie. Winamp przez lata był niedoścignionym wzorem i wręcz programem obowiązkowym, bez którego użytkownicy PC nie wyobrażali sobie życia.
W 200. roku z programu korzystało 25 mln użytkowników, a ich liczba ciągle rosła. W 2005 roku było ich 33 mln, a w 2006 roku 56 mln. Jednak za sprawą gruntownych zmian wprowadzanych w programie oraz szybko rozwijającego się internetu Winamp zaczął tracić na znaczeniu. Wielu użytkownikom nie podobały się wprowadzane udoskonalenia, w postaci gruntownej przebudowy interfejsu czy dodania możliwości odtwarzania plików wideo, przez co program nie uruchamiał się już tak szybko. Szukali oni alternatywy, którą stanowił odtwarzacz foobar czy AIMP3. Ponadto wielu użytkowników odeszło od Winampa i gromadzenia plików MP3 na dysku komputera za sprawą YouTube’a, który pozwala słuchać muzyki przez internet. W ostatnim czasie czarę goryczy musiały przelać muzyczne serwisy streamingowe, które przechowują muzykę w chmurze i obecnie są najnowszym sposobem na słuchanie muzyki na wszystkich urządzeniach podłączonych do internetu – od komputera, przez telewizor po telefon komórkowy i tablet.
Obecnie najnowsza wersja programu oznaczona jest numerem 5.6. i można ją pobrać z naszego katalogu z programami.
SW, WP.PL
sw/jg/sw