Koniec Ubera w Polsce? Rząd chce całkowicie zablokować aplikację

Koniec Ubera w Polsce? Rząd chce całkowicie zablokować aplikację
Źródło zdjęć: © flickr.com | Mark Warner

08.06.2017 09:31, aktual.: 08.06.2017 14:28

Ministerstwo Infrastruktury skierowało do Rady Ministrów specyficzny wniosek. Wynika z niego, że resort chce zablokowania programów służących do przewozu osób lub zlecania przewozów osób przez podmioty nieposiadające licencji. W praktyce oznacza to, że w Polsce może być rozważana blokada m.in. Ubera jako aplikacji.

W treści wniosku, do którego dotarła fundacja Panoptykon, można przeczytać, że ministerstwo domaga się "wprowadzenia uregulowań polegających na blokowaniu programów komputerowych, numerów telefonów, aplikacji mobilnych, platform teleinformatycznych albo innych środków przekazu informacji służących zlecaniu przewozów, w przypadku gdy czynności te są realizowane przez podmiot nieposiadający licencji w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, oraz taksówką. Blokady dokonywałby Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej na wniosek głównego Inspektora Transportu Drogowego". Oznacza to, że kierowcy bez licencji nie będą mogli podejmować się przewozu osób. A dokładnie na takiej zasadzie działa Uber.

Resort domaga się także "dodania do katalogu sankcji za naruszenia z tytułu niestosowania się do przepisów ustawy o transporcie drogowym, kar wynikających z tej nowelizacji.”

W polskim prawie przewidziano już cenzurę internetu w przypadku stron hazardowych, które nie są zarejestrowane w Polsce. Możliwość wprowadzenia blokady przewidują także przepisy ustawy antyhazardowej.

Serwis niebezpiecznik podaje jednak, że blokada taka może być mało skuteczna. W przypadku osób chcących pobrać aplikację z app store, konieczne by było zablokowanie dostępu do całego sklepu.

Natomiast po zainstalowaniu aplikacji, jej twórcy także mieliby możliwość ominięcia blokady.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)