Koniec tradycyjnych żarówek? Czas na LED COB

Koniec tradycyjnych żarówek? Czas na LED COB
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

30.10.2012 13:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Technologiczny rozwój obejmuje praktycznie wszystkie urządzenia wykorzystywane przez człowieka. Nie inaczej jest w branży oświetleniowej i urządzeń działających w technologii LED. Oparte na tej technologii urządzenia stosunkowo od niedawna wykorzystują najnowsze źródło światła, czyli LED Chip on Board (COB).

Dioda LED to źródło światła oparte na diodach elektroluminescencyjnych. Jej działanie opiera się na zjawisku rekombinacji nośników ładunku. Takie zjawisko zachodzi w momencie, gdy elektrony przechodzą z wyższego poziomu energetycznego na niższy poziom, i zachowują swój „pęd”. Podczas „przejścia”. energia elektronu zamieniona zostaje na kwant promieniowania elektromagnetycznego. Powstaje wtedy energia emitowana w postaci fotonów, dzięki czemu powstaje światło.

Diody LED mają proste konstrukcje. Oprócz lamp diodowych, służących do oświetlania, wykorzystywane są np. jako kontrolki w samochodowych tablicach rozdzielczych (zastępują miniaturowe żarówki).

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Z uwagi na cokoły (np. E14. czy przyłącza igiełkowe diody LED można umieścić w oprawie żarówek 230 V. Dzięki przetwornicy impulsowej wytwarzane jest w nich niskie napięcie, które zasila diody.

W żarówkach opartych na technologii LED wykorzystywane są okrągłe diody klasyczne i montowane powierzchniowo: o szerszym kącie świecenia i zdecydowanie większej wydajności świetlnej. Zaliczamy do nich LED SMD i LED COB.

W związku z dynamicznym rozwojem technologii LED diody konkurują coraz śmielej z klasycznym oświetleniem. Ze względu na masową produkcję i dużą konkurencję na rynku obniżono ich ceny, dlatego stały się powszechniej dostępne dla „zwykłego”. użytkownika. Klienci doceniają je przede wszystkim za dłuższą żywotność i niższe ceny zużycia energii elektrycznej. Doceniają także brak zawartości rtęci w żarówkach opartych na technologii LED oraz o wiele niższą emisję ciepła. Producenci przewidują, że wkrótce możliwe będzie wytwarzanie diod LED o strumieniu światła 1400 lm i niskim poborze mocy 7 W (w tradycyjnej żarówce 100 W strumień światła wynosi 1360 lm).

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Najważniejsze cechy oświetlenia LED:
- dłuższa trwałość od oświetlenia opartego na tradycyjnych żarówkach
- szerszy zakres napięć roboczych
- dłuższa sprawność/żywotność
- wiele mniejsze nagrzewanie
- brak zależności temperatury barwowej światła
- możliwość uzyskania dowolnego koloru bez użycia filtrów barwnych
- niskie koszty eksploatacyjne
- wyższa cena niż standardowa żarówka
- Wśród wielu rodzajów diod LED Chip on Board czyli LED COB (dioda wielozłączowa) klasyfikuje się jako najnowocześniejsza, najbardziej efektywna i najszybciej rozwijająca się technologia. Dlaczego nazwa Chip On Board? Ponieważ chipy umieszczone są bezpośrednio na podłożu płytki drukowanej, które są już w zasadzie gotowe do użycia np. w oprawie oświetlenia –. informuje Michał Filipowski, specjalista z firmy Pro Lighting.

Strumień światła LED COB jest niezwykle płynny i komfortowy, nie występuje w nim charakterystyczny dla źródeł światła LED opartych na układzie prostowniczym efekt pulsacji.

- Co niezwykle istotne w LED COB nie występuje efekt wielopunktowej emisji światła. Emitowane światło nie zawiera promieniowań UV i IR. Oszczędność energii dzięki tej technice oświetlenia można mierzyć dziewięciokrotnie. Praktycznie wyeliminowano z niej możliwość awarii, dzięki czemu zwiększono bezpieczeństwo pożarowe –. dodaje Filipowski z Pro Lighting.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Technologia COB umożliwia wykonanie niezwykle płaskich modułów o szerokim koncie świecenia. Elementy mają ok. 2 mm, ich gęstość na cm2 to nawet do 7. diod, czyli na niewielkiej powierzchni modułu można uzyskać strumień światła o bardzo dużej gęstości (dla porównania dioda z wyprowadzeniami zawiera 4 diody na cm2 jednego modułu). Dzięki bliskości pojedynczych diod nie są one widoczne jako pojedyncze diody, ale jako jednolity, bardzo mocny strumień światła.

Ogólna specyfikacja LED COB:
- napięcie zasilania od ~6V do ~38V
- pobór mocy: 4 W- 120 W
- strumień świetlny: od 35. LM do 10 tyś. LM

Główne zalety LED COB:
- światło bez efektu pulsacji
- brak efektu wielopunktowej emisji światła
- znikoma awaryjność
- odporność na wahania napięcia i prąd udarowy
- bardzo niski pobór mocy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)