Koniec OpenOffice.org!

Koniec OpenOffice.org!

Koniec OpenOffice.org!
20.04.2011 14:15

Oracle ogłosiło, że pakiet OpenOffice.org przestanie być rozwijany. Grupa The Document Foundation zapowiedziała jednak, że prace nad wolną od nadzoru Oracle’a odmianą o nazwie LibreOffice będzie kontynuowana.

OpenOffice.org to największy konkurent Microsoft Office. Niestety, odkąd opiekę nad pakietem przejęło Oracle, owemu oprogramowaniu nie wiedzie się za dobrze. Twórcy OO.org byli zdegustowani do tego stopnia, że postanowili wypiąć się na Oracle’a i rozwijać pakiet w wymarzonym przez nich kierunku. Nowe dzieło, wciąż darmowe, oparte jest na kodzie źródłowym OpenOffice.org i nosi miano LibreOffice.

Obraz

LibreOffice, opracowywany przez The Document Foundation, ma już wsparcie Red Hata, Novella, Canonicala i Google’a. Oracle pozostał sam. Z pakietem biurowym, którego nie ma zamiaru już rozwijać. Przyszłość nieukończonego jeszcze Cloud Office, które nie ma nic wspólnego z OO.org, ale również należy do Oracle’a, również jest niepewna.

Na całym zamieszaniu korzysta oczywiście Microsoft, dla którego OpenOffice.org był największym konkurentem. Warto więc kibicować LibreOffice. Office od Microsoftu uważamy za kawał porządnego oprogramowania, ale dominacja jednego produktu negatywnie wpływa na jego jakość. Dlatego im szybciej LibreOffice zdobędzie trochę rynku, tym lepiej dla nas wszystkich. Nawet tych preferujących rozwiązania Microsoftu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (103)