Koniec Beryli w Wojsku Polskim. Ostatnia partia trafiła do Sił Zbrojnych RP

MON poinformowało o odbiorze 2131 karabinków Beryl wz. 96C. To ostatnia partia tej broni dla Wojska Polskiego. Łącznie 86,5 tysiąca karabinków trafiło do arsenałów polskich.

Koniec Beryli w Wojsku Polskim. Ostatnia partia trafiła do Sił Zbrojnych RP
Źródło zdjęć: © FabrykaBroni.pl
Arkadiusz Stando

Wprowadzanie karabinka Beryl dla Wojska Polskiego rozpoczęto 21 lat temu, w 1997 roku. Wraz z końcem jego dostaw, kończy się era broni bazujących na karabinku Kałasznikowa w Polsce. Prawdopodobnie zastąpi je "Grot".

Beryle dla Wojska Polskiego były dostarczane w trzech wersjach. Podstawowa wersja obejmuje składaną na bok kolbę i czarne magazynki. Druga wersja charakteryzuje się umieszczonym dodatkowym chwytem przednim, natomiast trzecia posiada zmodyfikowane łoże z szynami montażowymi, kolbę teleskopową, powiększone manipulatory i magazynki z tworzywa sztucznego.

Beryle nie będą już dostarczane Siłom Zbrojnym PR. Nie zmienia to jednak faktu, że w ofercie firmy Łucznik karabinki nadal będą dostępne. Fabryka będzie zajmować się dostawą części zamiennych do Beryli Wojska Polskiego oraz ich remontach.

Firma Łucznik podpisała porozumienie w sprawie sprzedaży karabinków do Nigerii. Chodzi o model Beryl M762 kaliber 7,62 mm x 39. W przyszłości planowane jest rozpoczęcia produkcji karabinka w państwowych zakładach Defence Industries Corporation of Nigeria, oczywiście w Nigerii. Po tym sukcesie, inne afrykańskie państwa również wyraziły zainteresowanie polskimi karabinami. Jednak nie ma jeszcze potwierdzenia.

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY

Następcą wz. 96C Beryl prawdopodobnie będzie Modułowy System Broni Strzeleckiej (MSBS) zwany także "Grot". Korzysta on z amunicji 5,56 x 45 będącej standardem NATO. Jak podaje serwis, MilMag, w przyszłości powstaną również wersje na kaliber 7,64 mm. W 2018 roku około 13 tysięcy "Grotów" w wariancie C16 FB-M2 ma trafić do wojsk polskich.

brońmilitariaberyl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (163)