Komputery potrafią odczytać nasze myśli

Komputery potrafią odczytać nasze myśli

Komputery potrafią odczytać nasze myśli
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
26.08.2013 11:50, aktualizacja: 26.08.2013 12:14

Analiza obrazów z rezonansu magnetycznego dokonana przy pomocy matematycznego modelu pozwoliła naukowcom z Radboud University Nijmegen ustalić, na którą literę patrzył badany pacjent.

Technologii rezonansu magnetycznego używano do tej pory do ustalenia, które części mózgu były aktywne podczas wykonywania konkretnych czynności. Naukowcy z Radboud University Nijmegen nauczyli komputer analizować obrazy z rezonansu tak, by można było z nich odczytać, jaka litera była w danym momencie przetwarzana przez mózg.

Model analizuje niewielkie, trójwymiarowe fragmenty obrazu uzyskane z rezonansu –. woksele, odpowiedniki pikseli w grafice trójwymiarowej, w tym przypadku mające dwa milimetry długości, szerokości i głębokości. Komputer odwraca proces widzenia – odczytuje informacje o obrazie na podstawie tego, jak zachowują się komórki mózgowe przetwarzające obraz. Teraz badacze nauczyli komputer rozpoznawać w uzyskanych obrazach litery.

"Dodaliśmy do modelu dodatkowe informacje o tym, jak wyglądają litery. To niesamowicie poprawiło ich rozpoznawanie" –. powiedział prowadzący badania Marcel van Gerven. "Nasze podejście jest podobne do tego, jak według nas mózg łączy wcześniejszą wiedzę z doznaniami zmysłowymi. Na przykład, można rozpoznać linie tworzące tą wypowiedź jako litery dopiero, gdy nauczy się czytać" – dodał.

„Mamy nadzieję ulepszyć nasze modele do tego stopnia, żeby można było je zastosować do odczytywania wspomnień, snów lub wizualizacji”. – wyjaśnił. Na razie jego współpracownicy podkreślają, że następnym krokiem jest zastosowanie potężniejszych skanerów. „Dzięki większej rozdzielczości skanera, będziemy mogli zastosować model do bardziej szczegółowych obrazów” – powiedziała Sanne Schoenmakers, która bada możliwości dekodowania myśli.

Źródło: PAP, SW, WP.PL

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)