Komórki 18 razy brudniejsze niż spłuczka

Komórki 18 razy brudniejsze niż spłuczka

Komórki 18 razy brudniejsze niż spłuczka
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
29.07.2010 16:26, aktualizacja: 04.08.2010 15:40

Brytyjski magazyn Which? Przeprowadził badania, z których wynika, że komórki zawierają 18 razy więcej zarazków niż spłuczka w toalecie. Niektóre z badanych urządzeń przekraczały nawet 10-krotnie dopuszczalne wartości Ogólnej Liczby Bakterii (OLB).

Wysoki wskaźnik OLB sam w sobie nie jest groźny, lecz świadczy o słabej higienie właściciela urządzenia. Poziom występowania mikroorganizmów na jednym z badanych telefonów nie mieścił się w skali. Inny z kolei mógł przyprawić swego właściciela o poważne dolegliwości żołądkowe. Magazyn Which? wspierając się wynikami badań sugeruje, że 14,7 mln z puli 6. mln telefonów komórkowych w Wielkiej Brytanii może stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Najgorszy aparat telefoniczny przewyższał 39-krotnie bezpieczny poziom enterobakterii, które są szczepem najczęściej występującym w dolnych partiach przewodu pokarmowego człowieka i zwierząt. Przekraczał również 170-krotnie dopuszczalny poziom bakterii grupy Coli. Zanotowano na nim także inne zatruwające pożywienie drobnoustroje, a także gronkowca złocistego, wszystkie jednak w bezpiecznych ilościach.

„Zarazki te mogą przenieść się na ręce, gdzie panują dobre warunki do reprodukcji. Następnie mogą wrócić na telefon, a w czasie którejś z takich wymian przysłużyć się wystąpieniu infekcji”, mówi badacz gazety Which?, Ceri Stanaway. „Można dzięki temu zauważyć jak łatwo można wejść z nimi w kontakt. Ludzie uważają, że spłuczki w toaletach są brudne, dlatego nie chcą ich dotykać. W rzeczywistości jednak mają mniej bakterii niż telefony. Należy pamiętać o zachowaniu dobrej higieny i dbać by osoby, którym przekazujemy telefon również jej przestrzegały”.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)