Kolejny "nowy Facebook?" Reddit ma naprawdę szansę się nim stać

Kolejny "nowy Facebook?" Reddit ma naprawdę szansę się nim stać
Źródło zdjęć: © WP.PL
Bolesław Breczko

04.04.2018 12:01, aktual.: 04.04.2018 15:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gdzie podzieją się "sierotki po Facebooku," ludzie którzy zdegustowani działaniami Zuckerberga odejdą w końcu z Facebooka? Internetowi giganci chętnie ich przyjmą. Jeden serwis już zaczął się zmieniać specjalnie dla nich.

Internetowi giganci ostrzą sobie zęby na użytkowników Facebooka. Problemy z prywatnością i wykorzystaniem danych internautów sprawiają, że coraz więcej osób myśli o dołączeniu do ruchu #deletefacebook. To świetna wiadomość dla innych portali, które z chęcią przygarną "facebookowych uciekinierów". Jeden z nich ma na to naprawdę duże szanse.

Reddit.com nazwany jest przez jej twórców "pierwszą stroną internetu" i dla wielu osób rzeczywiście nią jest. I chociaż większość Polaków jest nieznana, to wg rankingu Alexa, jest piąta w USA i szósta na świecie pod względem ilości odwiedzających. Dzięki temu Reddit jest na świetnej pozycji do tego, aby "facebookowe sierotki" znalazły tam miejsce dla siebie.

W tym celu Reddit musi się jednak zmienić i upodobnić do Facebooka. Proces kopiowania portalu Zuckerberga zresztą już się rozpoczął. Z jednej strony jest on na tyle subtelny, aby nie odstraszyć aktualnych użytkowników, którzy lubią portal za anonimowość i treści, a z drugiej wystarczająco wyrazisty, aby pokazać nowe funkcje potencjalnym użytkownikom.

Czym jest Reddit?

Reddit, to tzw. agregator linków, czyli miejsce gdzie użytkownik może znaleźć odniesienia do materiałów z innych stron. Linki są dodawane przez samych użytkowników, a inni mogą nad nimi głosować oraz komentować. Większa liczba interakcji prowadzi do wyświetlenia wątku z linkiem wyżej. W ten sposób powstaje pseudodemokratyczna (zadażały się przypadki, że posty były sztucznie podbijane, a dyskusje sterowane z zewnątrz), organiczna platforma do wymiany informacji i dyskusji. Dzięki temu systemowi na Reddicie, przynajmniej teoretycznie, można znaleźć najciekawsze informacje i materiały z całego świata, które najbardziej interesują internautów. Stąd slogan "pierwsza strona internetu". W polskim internecie na podobnej zasadzie działa Wykop.pl.

Reddit podzielony jest na subreddity, czyli strony poświęcone danemu tematowi. Do największych najczęściej należą te najlżejsze jak r/pics (obrazki), r/videos, r/jokes, r/gaming, ale też te wzbudzające dyskusję jak r/news czy r/politics. Sporym powodzeniem cieszą się też subreddity erotyczne i pornograficzne. W tej kwestii na portalu nie ma cenzury. Można znaleźć subreddit na dowolny temat, jest tu także r/polska.

Obraz
© reddit.com

To w subredditach użytkownicy dodają linki i tworzą własne posty tekstowe. Dodawanie zdjęć i wideo przez długi czas możliwe było tylko przez podlinkowanie z zewnętrznych serwisów. Reddit zaczął pracować nad własnym serwisem do zamieszczania multimediów – to jeden pierwszych kroków na drodze do upodobniania się do Facebooka.

Drobne, ale istotne zmiany

W odróżnieniu od Facebooka, na którym główna uwaga skupiona jest na użytkownikach, na Reddicie uwaga skupia się na treści. Po pierwsze Reddit jest anonimowy. Przez wiele lat nie można było nawet stworzyć własnego profilu. Dla użytkowników Facebooka, którzy wręcz tworzą własne alter ego na portalu, jest to nie do przyjęcia. Dlatego w zeszłym roku na Reddicie pojawiły się strony profilowe. Dzięki temu każdy może stworzyć swój szczątkowy profil, ale także śledzić wybrane osoby, których posty wyświetlą się na spersonalizowanej stronie głównej. Zupełnie jak newsfeed na Facebooku.

Obraz
© reddit.com

Skupienie uwagi na treści widoczne jest też w interfejsie Reddita. Ten jest wręcz ascetyczny i odrzuca wielu nowych użytkowników. Główną część zajmują linki i ich opisy. Nawet pół procenta przestrzeni nie jest poświęcone dla użytkowników. Treści są najważniejsze. Taki wygląd nie zachęci na pewno ludzi opuszczających Facebooka, dlatego Reddit już pracuje nad nową, "przyjaźniejszą" wersją, z dużymi obrazkami i kartami postów.

Obraz
© reddit

Jednak to nie jedyny sposób w jaki Reddit upodobnia się do Facebooka. Jeden z użytkowników (redditorów) odkrył, że portal zaczął śledzić swoich użytkowników, gdy ci przechodzą na zewnętrzne strony. Czyżby Reddit chciał zbudować sobie bazę zainteresowań swoich użytkowników, która potem będzie mógł oferować reklamodawcom? Jeśli użytkownicy zaczną rzeczywiście uciekać z Facebooka to nie tylko oni będą szukali dla siebie nowego miejsca. Tak samo będzie z reklamodawcami.

Anonimowość generuje ciekawe treści

W tym momencie największą wartością portalu jest jego anonimowość. Przez to użytkownicy mogą budować swój image jedynie przez zamieszczanie treści, które spodobają się innym. Autopromocja jest szybko wyłapywana i albo usuwana albo dostaje negatywne głosy, przez co jest mniej widoczna. Nie ma też personalnych podjazdów, odwoływania się do własnego autorytetu czy budowania własnej wartości. Połączenie anonimowości i moderacji (z jednej strony przez system głosowania a z drugiej przez moderatorów) sprawia, że przypadkowi ludzie potrafią stworzyć naprawdę ciekawe dyskusje.

O Reddicie nie można mówić jednak w samych superlatywach. Serwis ten jest jedną z głównych wylęgarni skrajnie prawicowych i pro-rosyjskich trolli w amerykańskiej debacie publicznej. Pojawia się tam też wiele kontrowersyjnych subredditów jak np. subreddit pokazujący nagrania umierających ludzi, subreddit z prowokacyjnymi zdjęciami nieletnich czy subreddit wyśmiewający osoby otyłe. Mimo, że część z tych subredditów została zamknięta, to często dochodziło do tego dopiero po wielu miesiącach działania. Wg jednego z szefów serwisu pojawianie się kontrowersyjnych treści jest naturalnym skutkiem stosowania zasady wolności słowa.

Nowy Facebook?

Powoli i delikatnie wprowadzane zmiany na Reddicie mają przede wszystkim nie przestraszyć starych użytkowników. Większość nowości jest zatem niewidoczna i trzeba się specjalnie nimi zainteresować, aby je znaleźć. Tak jest np. ze stronami profilowymi. Póki co mało kto ich używa, ale są i czekają na użytkowników Facebooka. Podobnie jest z nowym interfejsem. Mimo, że ma pojawić się nowy wygląd, to będzie on alternatywny dla obecnego, do którego tak wiele osób się przyzwyczaiło.
Chociaż zapowiadane zmiany są często krytykowane przez użytkowników, to ciężko się dziwić szefom Reddita. Miliony potencjalnych użytkowników to kąsek zbyt łakomy, aby go przepuścić bez walki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)