Kod źródłowy komputera Apollo 11 dostępny dla każdego

Kod źródłowy komputera Apollo 11 dostępny dla każdego
Źródło zdjęć: © NASA

11.07.2016 10:14, aktual.: 11.07.2016 11:08

Choć dziś każdy z nas dysponuje wielokrotnie potężniejszymi maszynami, komputery skonstruowane w latach sześćdziesiątych na potrzeby programu Apollo były swego czasu prawdziwymi cudami techniki. A teraz z kodem źródłowym komputera, który sterował misją Apollo 11, można zapoznać się na witrynie GitHub.

Niestety zapoznanie się z nim nie będzie należało do najłatwiejszych zadań, ponieważ napisany został w assemblerze - zapomnianej dziś nieco metodzie programowania. A właściwie w specjalnej wersji assemblera, opracowanej przez NASA. Ale barwne komentarze, jakimi został okraszony przez programistów z MIT, którzy pisali kod dla Apollo Guidance Computers (AGC) w latach sześćdziesiątych, powinny po części wynagrodzić ten trud.

Kod źródłowy komputera AGC Apollo 1. został umieszczony w serwisie przez Chrisa Garry’ego, byłego stażystę w NASA. Nie jest to całkowita nowość, ponieważ po raz pierwszy upubliczniony został on w roku 2003, jednak dopiero teraz trafił do szerokiej społeczności deweloperów. Wcześniej należało wystąpić z prośbą do NASA i czekać na jej rozpatrzenie.

W ciągu czterech dni od umieszczenia kodu w serwisie, repozytorium zdobyło znaczną popularność. Pojawiło się nawet zgłoszenie błędu dotyczącego działania mieszadeł kriogenicznych zbiorników z tlenem, które wywołało ożywioną (i zabawną) dyskusję. Dużym problemem okazało się samo odtworzenie błędu, ponieważ dość trudno o działający statek Apollo 11. Użytkownicy sugerowali także, by zmienić ustawienia zbiorników na „wstrząśnięte, niezmieszane”, skontaktować się ze wsparciem technicznym NASA lub od razu zainstalować Apollo 14, w którym błąd został wyeliminowany.

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)