Kobieca cyberprzestrzeń
Gemius Polska na dzień kobiet prezentuje profil polskiej internautki, przygotowany na bazie wyników badania Megapanel PBI/Gemius za grudzień 2011 roku oraz raportów „E-commerce w Polsce 2011” i „Finanse i plany finansowe internautów”.
Informacje o trendach w modzie czy nowościach kosmetycznych, a może porady dla młodej mamy lub wiadomości biznesowe –. czego kobiety szukają w sieci najchętniej?
Młodość niejedno ma imię –. czas zabawy i beztroski przeplata się z wyzwaniami natury edukacyjnej. Stroną, która odnotowuje najwyższy procent odwiedzin grupy celowej kobiet w wieku 15-24 jest portal Szpileczki.pl, agregujący zabawne zdjęcia. Młode dziewczyny stanowią prawie 48% użytkowniczek tego serwisu. Na drugim miejscu uplasował się Ostatnidzwonek.pl, będący źródłem informacji i ostatnią deską ratunku przed kartkówką ze znajomości lektury. Wśród odwiedzających serwis ze streszczeniami klasyków polskiej literatury niemal 48% stanowią kobiety w wieku 15-24. Powszechnie wiadomo jednak, że nie samą nauką żyje człowiek. Trzecie miejsce „na pudle” House.pl – strony internetowej popularnego sklepu młodzieżowego - jest doskonałym potwierdzeniem tej tezy (dziewczyny w wieku 15-24 stanowią 44% użytkowniczek portalu).
Z kolei, surfujące kobiety w wieku 25-3. preferują portale poświęcone marketingowi i macierzyństwu. Najwyższy odsetek użytkowniczek w tej grupie celowej odnotowuje portal Streetcom.pl (niemal 50% użytkowniczek portalu to kobiety w wieku 25-34). Młode mamy dobre rady w wychowywaniu dzieci znajdują na portalu Babyboom.pl (niemal 35%). Chętnie odwiedzają również stronę www sklepu Endo.pl (35%).
Polki w wieku 35-4. częściej niż ich młodsze koleżanki odwiedzają serwisy internetowe sklepów odzieżowych i firm kosmetycznych. Kobiety w tej grupie wiekowej stanowią 19% użytkowniczek Endo.pl, 17% Smyk.pl oraz 16% portalu Avon.pl.
Jak wynika z badania Megapanel PBI/Gemius za grudzień 201. roku dojrzałe kobiety szukają w sieci zarówno informacji biznesowych, jak i rozrywkowych. Przedstawicielki płci pięknej w wieku 45-54 „ciśnienie podnoszą sobie” odwiedzając stronę Zus.pl (ponad 17% użytkowniczek portalu stanowią kobiety w wieku 45-54) i pijąc „wirtualną kawę” w Tchibo.pl (niemal 15%). Z kolei, na poprawę humoru czytują Horoskopfree.com (15%).
Polki nie tylko szukają w sieci rozrywki, ale również robią zakupy i czerpią informacje na temat produktów finansowych. Według raportu„E-commerce w Polsce 2011” – kobiety, zdecydowanie częściej niż mężczyźni do zalet internetowych zakupów zaliczają niższe ceny (42% wszystkich użytkowniczek sieci) i oszczędność czasu (16% z ogółu kobiet robiących zakupy przez internet). Współczesne internautki w wirtualnym świecie szukają także wiadomości na temat usług bankowych. Jak wynika z raportu „Finanse i plany finansowe internautów”, aż 46. Polek czerpie wiedzę na temat usług finansowych właśnie z sieci.
Profil internautki –. mamy, córki, babci czy wnuczki – to nie tylko kolejny krok do odpowiedzi na pytanie czego pragną kobiety, ale również niezastąpiona wiedza na temat zachowań Polek w cyberprzestrzeni, ich przyzwyczajeń i preferencji.
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Czas pożegnać Android Market..."