Kino 3D bez okularów!

Kino 3D bez okularów!
Źródło zdjęć: © IDG.pl

02.02.2010 20:00, aktual.: 03.02.2010 09:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mająca siedzibę w Singapurze firma Sunny Ocean Studios pracuje obecnie nad stworzeniem kina pozwalającego na wyświetlanie trójwymiarowego obrazu, który widzowie będą mogli obserwować bez potrzeby zakładania kłopotliwych okularów.

Do stworzenia trójwymiarowego kina firma Sunny Ocean Studios wykorzysta tzw. autostereoskopię. Na zbliżających się targach CeBIT zaprezentuje możliwości technologii na przykładzie 27-calowego monitora. Urządzenie to będzie zdolne do prezentacji przestrzennego obrazu, który widzowie będą mogli obserwować bez korzystania z jakichkolwiek okularów.

Obraz
© (fot. IDG.pl)

O ile wspomniana technologia jest już dostępna na rynku od dłuższego czasu, o tyle rozwiązanie singapurskiej firmy wyróżnia się zapewnieniem możliwości podziwiania trójwymiarowego obrazu nie z kilku, lecz aż z 6. punktów widzenia. Dzięki temu wielu widzów może obserwować go w szerokim obszarze, stojąc lub siedząc wygodnie wokół wyświetlacza (każde oko widza widzi nieco inną perspektywę).
Przedstawiciele Sunny Ocean Studios podkreślają również, że ich firma jest zdolna do taniego "przemienienia" zwykłych wyświetlaczy (o przekątnej sięgającej 10. cali) w trójwymiarowe.

Rewolucja 3D

W 201. roku będziemy świadkami prawdziwej rewolucji 3D. Stowarzyszenie Blu-ray Disc Association przyjęło standard Blu-ray 3D, umożliwiający zapis wideo filmów w 3D na dyskach optycznych, natomiast wiele czołowych firm udostępni szereg produktów (odtwarzacze, telewizory), które wprowadzą do naszych domów trzeci wymiar rozrywki.
Z badań DisplaySearch wynika, że w tym roku do sklepów trafi ponad milion TV wykorzystujących technologię 3D. Do 201. roku liczba ta zwiększy się do 64 mln. DisplaySearch szacuje też, że do 2018 na rynku znajdować się będzie nawet do 10 mln monitorów 3D. Rynkiem dominujących z tą technologią będzie natomiast segment telefonów komórkowych - z ponad 71 mln urządzeń do 2018 roku.
Warto też przypomnieć, że w niedzielę miał miejsce hit piłkarskiej ekstraklasy w Anglii - mecz pomiędzy Arsenalem Londyn a Manchesterem United - który transmitowany był przez telewizję Sky w technologii 3D. Ponadto z trójwymiarowym efektem będą mogli zapoznać się widzowie przyszłorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w RPA.

Najbliższe targi CeBIT odbędą się w dniach 2-6 marca w Hanowerze.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)