Katastrofa airbusa: nie tylko TVN24 dała się nabrać

Katastrofa airbusa: nie tylko TVN24 dała się nabrać

Katastrofa airbusa: nie tylko TVN24 dała się nabrać
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
23.06.2009 14:21, aktualizacja: 23.06.2009 14:38

Nie tylko stacja TVN24 pokazała fałszywe fotografie z wnętrza uszkodzonego samolotu pasażerskiego, twierdząc, że widnieje na nich airbus linii Air France, który 1 czerwca rozbił się nad Atlantykiem. Zdjęcia te zamieściła na swojej stronie WWW jedna z holenderskich stacji radiowych. Wiadomo już, że fotografie pochodzą z amerykańskiego serialu Lost. Dziennikarze dali się nabrać, zresztą po raz kolejny: po raz pierwszy zdarzyło się to w 2006 roku.

Przyczyna katastrofy airbusa 33. wciąż nie jest znana. W ubiegłym tygodniu eksperci oświadczyli, że autopsja znalezionych ciał wskazuje na rozpad maszyny w powietrzu. Najprawdopodobniej z tego powodu stacje telewizyjne uznały zdjęcia za autentyczne i postanowiły je pokazać.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Jak relacjonował w poniedziałek francuski magazyn "Nouvel Observateur", poza polską TVN2. fotografie pojawiły się w boliwijskiej stacji Pat oraz na holenderskiej stronie radia BNR. Ujęcia z pilotażowego odcinka amerykańskiego serialu Lost pierwszy raz zostały wyemitowane we wrześniu 2004 roku.

Same zdjęcia pojawiły się w Internecie także w listopadzie 200. roku w związku z inną tragedią lotniczą. Pokazano je po katastrofie boeinga 737 brazylijskich linii lotniczych GOL, który we wrześniu 2006 roku zderzył się nad puszczą amazońską z niewielkim odrzutowcem embraer. Sprawcą zamieszania był wtedy pewien brazylijski bloger.

Boliwijska stacja Pat tłumaczy swój błąd efektem "łańcucha elektronicznych informacji krążących w Sieci". Według brytyjskiego serwisu "The Register" oszustwo da się łatwo rozpoznać: na skraju obrazu widzimy aktorkę Evangeline Lilly, która w serialu Lost zagrała Kate Austen.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (208)