Kabina 3D - rewolucyjny polski wynalazek

Kabina 3D - rewolucyjny polski wynalazek
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

29.08.2012 16:36, aktual.: 03.07.2013 09:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeżeli ostatnio meblowałeś swój pokój, zmieniałeś aranżację łazienki lub kuchni, zostaniesz zdumiony tym, w jak łatwy i przystępny sposób możesz teraz to zrobić! Natomiast jeżeli nie miałeś jeszcze zmartwień związanych z wystrojem domu, być może, dzięki Kabinie 3D, nigdy już mieć ich nie będziesz.

Jakby tu urządzić łazienkę? Jaki kolor glazury będzie nam najbardziej odpowiadał? Czy wstawiamy kabinę prysznicową, czy może wannę? A czy byłoby miejsce na oba z tych artykułów? To tylko niektóre z wielu pytań jakie zadajemy sobie przy urządzaniu pomieszczenia. Później czeka nas przeszukiwanie katalogów bądź spacery po dużych powierzchniach sklepowych w poszukiwaniu odpowiedniej armatury, mebli, glazury itp. Nie ominie nas też porównywanie wymiarów, kształtów, próby wyobrażenia sobie możliwych aranżacji; zwykle i tak nie zawsze wszytko wychodzi po naszej myśli.

Gdyby tak wejść do pomieszczenia i z szerokiej gamy produktów wybrać interesującą nas wannę, która za chwilę się przed nami pojawia? Następnie bez żadnego wysiłku i niczyjej pomocy ją przesunąć lub obrócić, tak samo łatwo poradzić sobie z kabiną prysznicową, szafką wnękową czy każdym innym artykułem? Jakiś element nie pasuje? Jedno dotknięcie ściany i już go nie ma. Po zaledwie kilku chwilach znajdujemy się wewnątrz naszego wymarzonego pomieszczenia.

Kabina 3D obejmuje dwie interaktywne ściany dotykowe, umożliwiające dodawanie, usuwanie i przemieszczanie umeblowania. Dodany obiekt wyświetlany jest dzięki specjalistycznej technologii trójwymiarowej. Projekcja mebli odbywa się z uwzględnieniem pozycji użytkownika znajdującego się w kabinie. Dzięki temu oglądane obiekty zmieniają swoje rozmiary w taki sposób, aby dla przemieszczającego się użytkownika wydawały się realne, niczym prawdziwe przedmioty o naturalnej wielkości.

Na 9 metrach kwadratowych, bo taką powierzchnię ma pierwsza zaprojektowana kabina, mamy dostęp do niezliczonej liczby artykułów. Oprócz tych zapisanych w pamięci urządzenia, możemy ściągnąć elementy umeblowania ze stron producentów. Należy tu podkreślić, iż mimo że urządzenie ma powierzchnię 9 metrów kwadratowych, to jednak możliwa jest symulacja powierzchni praktycznie nieograniczonej, dlatego że kabina wyświetla trójwymiarowo obrazy, które znajdują się bardzo daleko od nas, jak również te, które są bliżej niż ściana urządzenia. Przedmioty, które znajdują się bardzo blisko niejako wychodzą ze ścian, powodując wrażenie jakby dało się ich dotknąć.

Warto również zwrócić uwagę na to, że wynalazek jest niezwykle przyjazny użytkownikowi. Oprogramowanie jest tak proste i funkcjonalne, że nie potrzebujemy żadnej pomocy technicznej w jego obsłudze. W przeciwieństwie do dawnych prób stworzenia symulacji pomieszczenia użytkownik nie potrzebuje żadnych akcesoriów, takich jak np.: okulary trójwymiarowe, wskaźniki czy kaski multimedialne; za pomocą jedynie dotyku może zmieniać swoje otoczenie.

Od strony technologicznej do wyświetlania obrazu wykorzystywane są trzy projektory. Różnicę w zwykłym obrazie stanowi to, że obraz, który widzi użytkownik dostosowuje się ciągle do pozycji oczu, które go obserwują. Daje to realistyczne wrażenie trójwymiarowości zarówno podczas stania w miejscu jak również przemieszczania się w kabinie. Do ustalenia pozycji oczu obserwatora użyte zostało autorskie rozwiązanie, polegające na wykorzystaniu sieci neuronowych. W urządzeniu pracują cztery komputery. Trzy z nich wytwarzają obraz a czwarty obsługuje sieci neuronowe do analizy obrazu z wielu umieszczonych w urządzeniu kamer.

Więcej o Kabinie 3D dowiecie się z oficjalnej strony wynalazku i z poniższego filmu.

3dwiadomościaranżacja wnętrz