Jest zasięg - możesz się przebadać

Jest zasięg - możesz się przebadać

Jest zasięg - możesz się przebadać
Źródło zdjęć: © Jupiterimages/Thinkstock
02.12.2010 09:46, aktualizacja: 02.12.2010 09:56

Miniaturowe urządzenie diagnostyczne funkcjonujące w duecie ze smartfonem umożliwia prowadzenie podstawowej diagnostyki medycznej opartej na złożonej analizie moczu, w miejscach znacząco oddalonych od placówek medycznych. Urządzenie jest tanie i przypomina w obsłudze osobisty gleukometr

Miniaturowe urządzenie diagnostyczne funkcjonujące w duecie ze smartfonem umożliwia prowadzenie podstawowej diagnostyki medycznej opartej na złożonej analizie moczu, w miejscach znacząco oddalonych od placówek medycznych. Urządzenie jest tanie i przypomina w obsłudze osobisty gleukometr - donosi "Lab on a Chip".

W Polsce, odległość pomiędzy pacjentem, a lekarzem (placówką medyczną) rzadko kiedy przekracza kilkadziesiąt kilometrów. W innych rejonach świata, mieszkanie tak blisko lekarza to nie lada luksus i przywilej.

Obraz
© (fot. Jupiterimages/Thinkstock)

Z myślą o ludziach, których od lekarza dzielą nie dziesiątki, a setki kilometrów często bezdroża, koreańscy naukowcy z Electronics and Telecommunications Research Institute opracowali nowoczesne urządzenie diagnostyczne, które pozwala na zaawansowane analizy próbek moczu, bezpośrednio u pacjenta.

Urządzenie swym wyglądem przypomina nieco nowoczesny glukometr. Badanie moczu wykonywane jest w podobny sposób, jak badanie krwi przy pomocy glukometrów na papierowe paski analityczne. Małą próbkę moczu należy nanieść na specjalnie spreparowany, cienki pasek papieru, który następnie wkładany jest do urządzenia.

Badanie moczu przeprowadzane jest w oparciu o analizę kolorymetryczną - za pomocą miniaturowego i energooszczędnego zestawu wykorzystującego fotodiody i diody świecące (LED). W zależności od stężenia danych składników moczu zmienia się kolor diagnostycznego paska papieru. Podczas pojedynczego badania analizowane jest wiele czynników, w tym między innymi pH, zawartość białek w moczu, bilirubiny, stężenie azotanów, wykrywana jest obecność czerwonych oraz białych krwinek i wiele innych, ważnych z diagnostycznego punktu widzenia parametrów fizjologicznych.

Badania przeprowadzone na grupie około 100. osób przy pomocy nowego, przenośnego aparatu diagnostycznego, potwierdziły analityczną skuteczność urządzenia. Uzyskane wyniki nie różniły się znacznie od tych, które otrzymano, korzystając ze standardowych aparatów laboratoryjnych do badania moczu.

Nowe urządzenie zostało tak zaprojektowane, by współpracowało z zaawansowanym telefonem komórkowym. Analizator moczu wykorzystuje aparat telefoniczny, jako układ do transmisji danych do szpitala lub innej jednostki medycznej, gdzie prowadzona jest, w oparciu o zebrane dane, pełna diagnostyka a następnie zalecona stosowna terapia.

Dzięki takiej konstrukcji, układ jest tani i prosty w obsłudze, przez co ma szansę na upowszechnienie się również w mniej zamożnych rejonach świata.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)