Jest niebezpieczna, ale korzystam - raport o bankowości internetowej

Jest niebezpieczna, ale korzystam - raport o bankowości internetowej

Jest niebezpieczna, ale korzystam - raport o bankowości internetowej
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
24.06.2015 10:31, aktualizacja: 24.06.2015 11:52

Prawie połowa (43 proc.) użytkowników internetu z Europy uważa, że bankowość tradycyjna jest bezpieczniejsza niż zarządzanie finansami online. Mimo tych obaw większość Europejczyków nadal dokonuje niektórych płatności za pośrednictwem internetu, jednak wielu z nich nie stosuje nawet podstawowych środków bezpieczeństwa, narażając tym samym swoje dane finansowe i pieniądze.

Jednym z najłatwiejszych sposobów na uzyskanie dostępu do kont bankowości online przez cyberprzestępców jest podszywanie się pod właściciela konta. Można to osiągnąć poprzez uzyskanie informacji dotyczących konta, stworzenie strony phishingowej, na której użytkownicy nieświadomie podają swoje loginy oraz hasła lub przechwycenie danych dotyczących nazwy użytkownika i hasła przy pomocy trojana bankowego w momencie logowania się użytkowników na rzeczywistych stronach swojego banku. Podatne na takie ataki są zarówno tradycyjne komputery, jak i urządzenia mobilne.

O typowym ataku phishingowym wymierzonym w polskich klientów banku pisaliśmy całkiem niedawno w naszym serwisie. Tylko w ciągu ostatnich kilku miesięcy w Polsce obserwowaliśmy kilkanaście fal takich ataków.

Z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab oraz B2B International wynika, że znaczna liczba użytkowników (44 proc.) nie czuje się bezpiecznie, dokonując transakcji finansowych online. Co więcej, połowa z nich (49 proc.) uważa, że dokonywanie płatności w fizycznej placówce jest skuteczniejsze niż za pośrednictwem internetu, a 4. proc. zgodziło się, że bankowość tradycyjna jest bezpieczniejsza niż jej wersja online.

Jednak mimo tych obaw większość internautów dokonuje płatności online: 7. proc. badanych wykorzystuje w tym celu komputery stacjonarne lub laptopy, 27 proc. wykorzystuje tablety, 29 proc. korzysta ze smartfonów, a 12 proc. właścicieli telewizorów smart TV przyznało się do dokonywania płatności online za pośrednictwem tych urządzeń. Jednocześnie, jak wynika z badania, jeden na pięciu użytkowników nie robi nic w celu zabezpieczenia swoich danych finansowych online.

Osoby, które aktywnie korzystają z bankowości online i nie stosują odpowiednich środków bezpieczeństwa, narażają swoje pieniądze i reputację banków na niepotrzebne ryzyko. Dlatego bardzo ważne jest, by banki inwestowały w technologię zapewniającą swoim klientom bezpieczne środowisko finansowe. Takie podejście nie tylko zapewni klientów, którzy wolą dokonywać operacji bankowych w oddziałach, że bankowość online i mobilna jest bezpieczna, ale również zmniejszy ryzyko utraty istotnych danych finansowych przez nieostrożnych klientów.

Pełne wyniki badania wykorzystanego w niniejszej informacji prasowej są dostępne w języku angielskim na tej stronie.

Źródło artykułu:Kaspersky Lab
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)