Trwa ładowanie...

Japonia: Pracownicy noszą egzoszkielety, aby móc pracować jeszcze dłużej

Starzenie się społeczeństwa jest poważnym wyzwaniem dla pracodawców w Japonii. Z powodów braków kadrowych większość firm stara się zatrzymać starsze osoby jak najdłużej w swoich strukturach. Mają im w tym pomóc specjalne egzoszkielety.

Share
Japonia: Pracownicy noszą egzoszkielety, aby móc pracować jeszcze dłużej
Źródło: East News, fot: ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER
d451inr

Japonia posiada jedną z najstarszych populacji na świecie. Według raportu OECD z 2019 roku liczba osób w wieku powyżej 65. roku życia stanowiła 50 proc. wszystkich aktywnych zawodowo w 2017 roku. W nadchodzących latach ten odsetek ma wzrosnąć i osiągnąć poziom 79 proc. w 2050 roku.

Prognozy są niekorzystne szczególnie z punktu widzenia pracodawców. Na rynku pracy coraz trudniej pozyskać osoby o niezbędnych kompetencjach czy wiedzy. Dlatego pracodawcy chwytają się wszystkich z możliwych pomysłów.

Egzoszkielet sposobem na problemy

Jednym z nich jest stosowane egzoszkieletów, które usprawniają i ułatwiają wykonywanie codziennych zadań. Dzięki nim starsi pracownicy mogą kontynuować pracę znacznie dłużej.

Produkcją egzoszkieletów dla osób starszych zajmuje się m.in. firma Innophys. Tworzy egzoszkielety, które nosi się jak plecak. Po założeniu takiej "konstrukcji" pompuje się ją (egzoszkielet jest wyposażony w ręczną pompkę), aby zabezpieczała ciało pracownika.

d451inr

Osoby, które wykorzystują egzoszkielety, mogą jednorazowo podnieść przedmioty o wadze do 24 kg. Egzoszkielet zabezpiecza ich kręgosłup oraz mięśnie. Cena takiego urządzenia to ponad 3300 zł.

Japonia: Późna emerytura

Obecny wiek przejścia na emeryturę w Japonii wynosi 60 lat. Ze względu na starzenie się społeczeństwa i problemy z pozyskaniem nowych pracowników, władze chcą go podnieść do 70 lat. Podkreślają jednak, że priorytetem jest rozwiązanie, które pozwoli na zatrzymanie starszych osób na rynku pracy.

d451inr

Podziel się opinią

Share
d451inr
d451inr
Więcej tematów