Jakiego wieloczynnościowego robota kuchennego wybrać i kupić?

Jakiego wieloczynnościowego robota kuchennego wybrać i kupić?

Jakiego wieloczynnościowego robota kuchennego wybrać i kupić?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
12.09.2012 16:00

Roboty kuchenne to szeroka grupa urządzeń, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Są najlepszym pomocnikiem w kuchni, bez którego nie przygotujesz wielu potraw. Co powinno się o nich wiedzieć i dlaczego warto je kupić?

Dlaczego one?
Przede wszystkim ze względu na ich funkcjonalność. Trudno znaleźć na rynku bardziej praktyczne urządzenia, które potrafią spełniać aż tyle zadań i bez których tak trudno będzie ci się obejść. Dobry robot kuchenny to wydatek rzędu kilkuset złotych. Jest to jednak cena, którą bezapelacyjnie warto zapłacić i która z pewnością z czasem się zwróci. Oczywiście, jeśli jesteś tylko gościem we własnej kuchni, możesz kupić tradycyjny mikser lub blender, które mogą (ale nie muszą) ci w zupełności wystarczyć. Jednak prawda jest taka, że dobry robot zastąpi kilka urządzeń, które najprawdopodobniej wcześniej czy później i tak musiałbyś kupić. Tak więc wszystkie z zasady są…. wieloczynnościowe. Do wyboru masz – nazwijmy je – tradycyjne modele wieloczynnościowe z malakserem, modele planetarne oraz planetarne z funkcją gotowania, które obowiązkowo wyposażone są w misę. Choć spełniają podobne funkcje, to różnią się budową i możliwościami. Dlatego warto wiedzieć więcej o każdej z tych grup, zanim zdecydujemy jakiego
wieloczynnościowego robota kuchennego wybrać i kupić?

Tradycyjny robot, czyli?
Tradycyjne roboty wieloczynnościowe to takie, które po pierwsze, można prawie całkowicie rozmontować, po drugie, mają określoną liczbę dostępnych przystawek. Są też inaczej zbudowane niż modele planetarne. Ich konstrukcja jest dużo prostsza, co sprawia, że po zdjęciu końcówek i kielichów pozostaje sam korpus, który dzięki temu łatwiej schować. Na rynku coraz częściej dostępne są modele kompaktowe, które są idealne do małych kuchni, ale też dla tych, którzy nie zamierzają zbyt często po nie sięgać. Roboty tego typu mają podstawę z układem napędowym oraz jedno lub dwa gniazda obrotów. Jeśli jest jedno gniazdo, to obowiązkowo jest tam zamontowany malakser, który odpowiada za siekanie, rozdrabnianie i mieszanie produktów. W drugim wypadku montuje się dodatkowy kielich i wtedy urządzenie spełnia również funkcję blendera (stojącego). Pamiętaj, że warto wybrać model, w którym oba gniazda obrotów mogą pracować jednocześnie –. dzięki temu możesz w tym samym czasie przygotowywać różne składniki.

Ruch planetarny i jego możliwości
Roboty planetarne wyróżniają się budową i specjalnym ruchem narzędzia mieszającego. Wyglądem przypominają miksery z misą, jednak w przeciwieństwie do nich są zdecydowanie bardziej skomplikowane i mają dużo większe możliwości. Różna jest też ich cena, która waha się od kilkuset złotych do ponad trzech tysięcy. Składają się z ruchomej głowicy, do której przytwierdza się mieszadła i przystawki, korpusu oraz misy, najczęściej wykonanej ze stali nierdzewnej, która może mieć pojemność nawet ponad 6 l.

Zaletą tych urządzeń jest właśnie ruch planetarny mieszadeł. Obracają się one nie tylko po obwodzie misy, ale również wokół własnej osi. Dzięki temu mieszanie produktów jest szybsze i efektywniejsze –. dochodzi bowiem do wielu ważnych procesów (np. skutecznego napowietrzania). Tego typu roboty proponujemy tym, którzy często gotują i którym zależy na zakupie bardziej zaawansowanego urządzenia. Co więcej, w zależności od modelu i oferty producenta można je wyposażyć nawet w 30 różnych akcesoriów, które zastąpią sokowirówkę, młynek do ziaren, przystawkę do makaronów, maszynkę do mielenia mięsa a nawet obieraczkę do warzyw czy wyciskarkę do cytrusów.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Osobną grupę stanowią roboty planetarne z funkcją gotowania, które wzorowane były na urządzeniach profesjonalnych. Nie ma co ukrywać, że nie każdego stać na takie urządzenie. Jednak jedno jest pewne, patrząc na ich funkcje i możliwości, warto ponieść te koszty. Ich wyjątkowość polega na wbudowanej płycie indukcyjnej, która podgrzewa stalową misę. Dzięki temu możesz jednocześnie gotować i przygotowywać produkty –. oszczędzasz czas i zyskujesz możliwość przygotowania bardziej skomplikowanych przepisów. Co więcej, użytkownik może ustawić odpowiednią temperaturę w zakresie od 20 do 140 °C z dokładnością do dwóch stopni!

Co na końcu?
Przystawki, przystawki i jeszcze raz przystawki. Ich liczba zależy przede wszystkim od rodzaju urządzenia. O ile w wypadku tradycyjnych modeli wieloczynnościowych jest ona ograniczona, o tyle w robotach planetarnych ogranicza ją jedynie oferta producentów. Dlatego też warto zwrócić uwagę na ich ilość i rodzaj. Upewnij się też, jakie końcówki są dołączone do konkretnego modelu a jakie możesz dodatkowo dokupić. Dzięki temu to ty zadecydujesz o możliwościach urządzenia i w razie potrzeby będziesz mógł zwiększyć jego funkcjonalność.

A wybór jest naprawdę duży, zwłaszcza w modelach planetarnych. Oprócz standardowych przystawek do tarcia i szatkowania oraz tych, o których już wcześniej wspominaliśmy, dostępne są też takie, które pozwalają przecierać owoce, przygotowywać lody lub makaron i wyciskać cytrusy. Na rynku dostępne są też modele, które mają specjalny kosz do gotowania na parze oraz wagę kuchenną.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Bezpieczeństwo i wygoda
Szukając odpowiedniego robota kuchennego, zwracaj uwagę na zastosowane rozwiązania. Obowiązkowo przyda ci się funkcja turbo, dzięki której urządzenie przez chwilę pracuje na najwyższych obrotach, co ułatwia rozdrabianie twardszych grudek. Zwróć uwagę również na liczbę poziomów prędkości oraz rodzaj sterowania. W zależności od modelu może to być regulacja płynna lub mechaniczna. Liczba stopni prędkości również jest różna i może wynosić od jednego do kilkunastu. Dzięki temu można dopasować liczbę obrotów do rodzaju przygotowywanych produktów. Jeśli lubisz nowoczesne rozwiązania, wybierz urządzenie z wyświetlaczem LCD.

Ważne są też zabezpieczenia –. w robotach z malakserem przed uruchomieniem urządzenia bez pokrywki, w modelach z misą przed przypadkowych wypadnięciem mieszadeł. Równie przydatne jest zabezpieczenie przed przegrzaniem (gdy robot pracuje zbyt długo, silnik zostaje automatycznie wyłączony) oraz przed niewłaściwym montażem końcówek.

Zanim zdecydujesz jakiego wieloczynnościowego robota kuchennego wybrać i kupić - pamiętaj:
- Kupując urządzenie, zwróć uwagę na materiał wykonania misy oraz jej pojemność. To samo dotyczy malaksera i blendera. Im lepszy materiał, tym są one po prostu trwalsze. Pewnym wyjątkiem może być misa szklana. Stoją za nią tradycja i efektowny wygląd.
- Upewnij się, czy do wybranego przez ciebie robota planetarnego dołączona jest pokrywa. Dzięki niej unikniesz rozpryskiwania mieszanych i rozdrabnianych produktów.
- Ważne jest też, by urządzenie miało elementy antypoślizgowe, które zapobiegają przesuwaniu się robota w trakcie pracy i które zapewnią bezpieczne użytkowanie.
- Przed pierwszym użyciem upewnij się, które elementy można myć w zmywarce i jak prawidłowo dbać o urządzenie.
- Jeśli jesteś praktyczny, wybierz model ze schowkiem na przewód. Dzięki temu pozbędziesz się problemu z wiecznie i wszędzie płatającym się kablem.

-/PS

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)