Jakie cechy powinna mieć idealna pralka?
Wchodząc do sklepu w poszukiwaniu pralki, która ma obsługiwać podstawowe programy, okazuje się, że nie jest to proste zadanie. Obecnie producenci oferują szereg urządzeń, które mogą się różnić między sobą - zaczynając od sposobu ładowania, a kończąc na inteligentnych funkcjach. Zatem, jakie cechy powinna spełniać idealna pralka?
09.05.2016 13:00
Przymierzając się do zakupu pralki, warto zastanowić się, w jaki sposób będziemy z niej korzystać. Istotne jest, czy robimy pranie często i do bębna wrzucamy małe ilości ubrań, czy też raz na 3-4 dni, ale potrzebujemy większego wsadu. Jeśli mamy dzieci, dobrze wybrać model z funkcją "child lock", która nie pozwoli maluchom otworzyć urządzenia w trakcie pracy. Należy też przemyśleć, jaki sposób załadunku jest dla nas korzystniejszy: od góry czy od przodu. Kiedy rozstrzygniemy podstawowe kwestie, warto odpowiedzieć sobie na pytania, czego oczekujemy od tego sprzętu. Poniższy poradnik ma na celu zaprezentować najważniejsze parametry pralek i na co powinniśmy zwracać uwagę.
Wydajność
Kupując pralkę, warto zwrócić uwagę na jej klasę energetyczną. To jedna z podstawowych informacji o urządzeniu, zawarta na etykiecie. Klasy od A do C określają efektywność sprzętów od największej do najmniejszej. Najbardziej oszczędne są urządzenia w klasie A+++, za to najmniej w klasie C. Jednak tych ostatnich jest już zdecydowanie mniej na rynku. Dodatkowo na etykiecie energetycznej znajdziemy bardzo ważne informacje dotyczące użytkowania pralki, a mianowicie efektywność prania i wirowania, ładowność, zużycie energii, a nawet poziom hałasu. Zatem wybierając odpowiedni model warto porównać etykiety i sprawdzić, która z nich pozwoli nam najbardziej zaoszczędzić wodę, energię oraz które urządzenie będzie najcichsze podczas pracy. Wybór urządzenia o najwyższej klasie efektywności może przynieść oszczędności na poziomie kilkudziesięciu złotych w skali roku.
Liczba programów
Zasada jest tutaj prosta: "więcej - znaczy lepiej". Wybierając daną pralkę sprawdźmy, czy urządzenie posiada odpowiednią liczbę programów dostosowanych do naszych potrzeb. Zwykle każdy z nich to odpowiednio dobrana kombinacja temperatury oraz czasu prania. Aby ułatwić nam wybór, zazwyczaj opisywane są nazwami tkanin: syntetyki, bawełna, jedwab lub istotnymi cechami: delikatne, sport. Co ciekawe, jeśli któryś z domowników jest alergikiem, możemy wybrać taki model pralki, który umożliwi bardzo dokładne wypłukanie ubrań z detergentu. Kolejna funkcja może się przydać tym osobom, które chcą wykonać pranie podczas swojej nieobecności w domu. W tym przypadku świetnie się sprawdzi programowanie czasu. Niestety pozostawiając pralkę włączoną, większość z nas obawia się, że może nastąpić awaria i zaleje nam łazienkę. Jeśli jednak urządzenie zostało dodatkowo wyposażone w system AquaStop, wtedy nie musimy się obawiać awarii. Funkcja ta jest elektronicznym zabezpieczaniem, które zapewnia ochronę przed zalaniem
mieszkania, nawet w momencie awarii elektryczności czy uszkodzenia węża. Pamiętajmy, że wybierając dany model pralki, najlepiej jest zdecydować się na taki, który posiada większą liczbę programów. Wtedy możemy mieć pewność, że spośród nich wybierzemy coś dla siebie.
Tryb pracy
Dla sporej części użytkowników na pewno niemałe znaczenie przy wyborze pralki ma to, jak cicho pracuje. Jeśli ruchy bębna podczas wirowania nie są bardzo słyszalne przy zamkniętych drzwiach do łazienki, urządzenie można nastawić na pranie w nocy i rano wyjąć świeże ubrania. W ten sposób, jeśli mamy inną taryfę za prąd w tych godzinach, oszczędzamy zarówno pieniądze jak i własny czas. Pamiętajmy, że standardowe natężenie dźwięku pralki oscyluje w okolicach 5. dB podczas prania i 70 dB podczas wirowania. Warto zwrócić uwagę na ten parametr, gdyż zbyt wysoki poziom hałasu, może zakłócać codzienne domowe czynności.
Intuicyjność
Najwyższej klasy pralki, mimo dużej liczby programów i funkcji, są intuicyjne i łatwe w obsłudze. Na panelu widoczna jest nie tylko temperatura prania, ale również podane materiały, dla których należy zastosować dany program. Nowoczesne pralki mają też często kontrolki, których zaświecenie się od razu powie nam, jakie działania podjąć. Przykładowo, niektóre urządzenia posiadają diody: "odkręć kran", "wyczyść filtr", "drzwi otwarte", "serwis". Takie informacje mogą okazać się bardzo pomocne w codziennym użytkowaniu urządzenia.
Dbałość o tkaniny
Jedwabna koszula, kaszmirowy sweter, aksamitna bluzka - idealna pralka powinna umieć zatroszczyć się o najdelikatniejsze tkaniny. Urządzenia mogą być wyposażone w nowoczesne technologie, które dostosowują obroty bębna do wybranego programu i wkładu. Posiadają również funkcje, które sprawiają, że ubrania łatwiej odświeżyć czy pozbyć się z nich zagnieceń.
Pobór wody
Wybierając odpowiednią pralkę, oprócz klasy energetycznej warto zwrócić uwagę na zużycie wody podczas jednego cyklu. Niestety znacznie częściej producenci podają średnie zużycie wody na rok, informując o szacowanym zużyciu wody dla 4-osobowej rodziny przy 20. standardowych cyklach prania (bawełna 60°C). W tym przypadku przeciętna wartość to około 9000 litrów wody na rok.
Jak dbać o pralkę?
Aby wydłużyć żywotność urządzenia należy je regularnie czyścić. W tym przypadku powinniśmy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim zewnętrzną warstwę pralki czyścimy zazwyczaj przy pomocy gąbki, ciepłej wody i delikatnego środka chemicznego takiego jak płyn do naczyń. Jeśli natomiast chcemy zadbać o wnętrze pralki, wówczas należy pamiętać, że po każdym praniu należy pozostawiać uchylone drzwiczki, co pozwoli na odparowanie pozostałej na uszczelkach oraz w bębnie wody. Warto także regularnie wycierać szmatką gumowe elementy drzwiczek, co pozwoli, by przez dłuższy okres były maksymalnie szczelne.
Nie zapominajmy również o zasobniku na detergenty. Gdy szuflada nie posiada możliwości demontażu możemy ją wyczyścić przy pomocy zwykłej szczoteczki do zębów. Kolejną czynność, którą powinniśmy wykonywać regularnie, to odkamienianie. Do jej użycia niezbędne są specjalne środki przeznaczone do pralek. Zatem żeby usunąć kamień z urządzenia należy wykonać pranie z pustym wsadem w temperaturze wynoszącej 6. - 90 stopni Celsjusza wraz ze specjalnym detergentem.
Jeśli będziemy przestrzegać powyższych zasad, to możemy być pewni, że pralka będzie jeszcze przez długi czas sprawowała swoją funkcję.