Jaki projektor do kina domowego i co to jest współczynnik projekcji?
Projektory multimedialne już dawno przestały być postrzegane jako narzędzia edukacyjne i biznesowe. Coraz częściej lądują w naszych domach. Przyczyniają się do tego spadające ceny samych urządzeń, ale także ich rosnąca niezawodność.
19.09.2014 | aktual.: 11.02.2020 12:25
Co to jest rzutnik?
Rzutnik projekcyjny, czyli projektor służy do wyświetlania na ekranie projekcyjnym obrazu. Kiedyś rzutniki kojarzyły się głównie z wyświetlaniem klisz (rzutnik fotograficzny), teraz o wiele powszechniejszym urządzeniem są rzutniki projekcyjne, dzięki którym możemy np. zamienić nasz pokój w mini salę kinową, lub zaprezentować materiały na ekranie podczas szkolenia.
Jeśli rozważamy zakup projektora do domu, to warto na początek zadać sobie pytanie, czy projektor może w salonie zastąpić telewizor? Odpowiedź brzmi i tak, i nie. Jeśli wieczorem po pracy namiętnie oglądamy filmy, owszem. Jeśli natomiast potrzebujemy całodziennego dostępu do kanałów informacyjnych, projektor może być jedynie uzupełnieniem dla kompletnego zestawu kina domowego.
Wybór idealnego projektora do salonu wciąż jest zadaniem dość skomplikowanym. Musimy bowiem dobrać urządzenie idealnie dopasowane do naszych potrzeb.
Fakty i mity na temat projektorów
Nie warto przejmować się mitem krótkiej żywotności projektorów. Coraz częściej na rynek trafiają modele wykorzystujące lampy LED, których żywotność sięga nawet 3000. godzin. Daje nam to ok. 1250 dni ciągłej pracy projektora opartego na technologii LED, a więc 10 razy więcej niż w klasycznych konstrukcji lampowych. Przy normalnym cyklu użytkowania urządzenia, mamy więc zagwarantowaną bezstresową rozrywkę na lata. Jeśli jednak kupimy projektor z klasyczną lampą, to jej żywotność, w zależności od modelu i producenta będzie wynosić od 3000 do 10000 godzin. Musimy się wtedy liczyć z dość kosztowną wymianą lampy. Warto również wziąć pod uwagę to, że zakup projektora mogącego zamienić ścianę naszego salonu w ekran kinowy, obciąży domowy budżet mniej niż inwestycja w 80-calowy telewizor. Potrzebna kwota to kilka, a nie kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Z zakupem projektora często wiążą się obawy o jego instalację. Mitem jest przekonanie, że tego typu urządzenia potrzebują ogromnej przestrzeni i nie sprawdzą się przy niewielkim metrażu. Rzeczywiście klasyczne projektory edukacyjne muszą być znacznie oddalone od ekranu. Jednak problem ten można rozwiązać wybierają urządzenie o odpowiednim współczynniku projekcji (ang. throw ratio). Należy jednak pamiętać, że klasyczny projektor najlepiej zamontować pod sufitem, a to wymaga położenia odpowiedniej instalacji.
Współczynnik projekcji. Z czym się to je?
Czym jest współczynnik projekcji? Upraszczając, jest to stosunek odległości projektora do szerokości ekranu na którym wyświetlany jest obraz. Możemy go policzyć samodzielnie. Wystarczy w tym celu podzielić odległość przez szerokość ekranu. Przykładowo, jeśli projektor umieszczony 6. cm od ekranu tworzy obraz o szerokości 120 cm, współczynnik projekcji wynosi 0,5:1.
Niższy współczynnik projekcji pozwala na ustawienie projektora bliżej ekranu. Urządzenia o krótkiej ogniskowej (Short-Throw) są w stanie wyświetlać obraz o przekątnej kilkudziesięciu cali z odległości około metra. W przypadku projektorów o ultra-krótkiej ogniskowej (Ultra Short-Throw), wystarczy odległość zaledwie kilkunastu centymetrów.
Klasyczny, Short, czy Ultra Short?
Do dużego salonu możemy bez obaw wstawić klasyczny projektor montując go pod sufitem, lub na specjalnej półce. Do tego typu pomieszczeń nadaje się również projektor typu Short-Throw. Wyposażone w odpowiednią optykę urządzenie można zawiesić nad ekranem, lub ukryć we wnęce sufitowej. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, lub nie chcemy budować nowej instalacji można zainteresować się projektorem typu Ultra Short-Throw.
Taki projektor dzięki specjalnemu układowi luster, może wyświetlać obraz na ścianie pod którą został ustawiony. Nie wymaga ani pomieszczenia o dużej kubaturze, ani zestawu montażowego. Nie zajmuje też wiele miejsca, a w razie potrzeby zawsze możemy go zabudować.
Przykładem projektora Ultra Short-Throw jest Philips Screeneo o współczynniku projekcji 0,321:1. Ustawiając urządzenie w odległości 10 cm od ściany, uzyskamy obraz o przekątnej 50 cali. Gdy projektor odsuniemy na odległość 44 cm, możemy liczyć na niemalże kinowe 100 cali (2,54 m). W przypadku Screeneo cena sugerowana producenta to 5899 zł. Za zbliżoną kwotę kupimy dobrej klasy telewizor o przekątnej 55-, lub 60 cali. Ceny innych modeli wahają się w przedziale od 4900 do nawet 9000 zł. Istotną zaletą projektorów Ultra Short-Throw jest ich uniwersalność. Wyjeżdżając do rodziny lub znajomych, możemy zabrać urządzenie ze sobą. Przy dobrej pogodzie taki projektor można wręcz wykorzystać na zewnątrz, choćby podczas wieczornej imprezy w ogrodzie. Nie istnieje też ryzyko, iż ktoś zasłoni nam obraz przechodząc pomiędzy projektorem a ekranem projekcyjnym.
Niestety pojawia się też wada. Aby uzyskać dobrą kolorystykę i kontrast pomieszczenie, w którym oglądamy projekcję musi być odpowiednio zacienione.