Jaki bezlusterkowiec wybrać?- przegląd systemu Lumix G z wymienną optyką
Wśród miłośników fotografii od niedawna dużą popularność zyskują kompakty z wymienną optyką, zwane bezlusterkowcami. Pierwszym producentem, który kilka lat temu wprowadził taki aparat na rynek pod marką Lumix G był Panasonic. Przyjrzyjmy się zatem aparatom systemowym tego producenta. Doradzimy też, jaki aparat z wymienną optyką kupić.
Wśród miłośników fotografii od niedawna dużą popularność zyskują kompakty z wymienną optyką, zwane bezlusterkowcami. Pierwszym producentem, który kilka lat temu wprowadził taki aparat na rynek pod marką Lumix G był Panasonic. Przyjrzyjmy się zatem aparatom systemowym tego producenta. Doradzimy też, jaki aparat z wymienną optyką kupić.
Od 2009 roku Panasonic konsekwentnie rozbudowuje linię Lumix G, która bazuje na systemie micro 4/3. Drugim producentem korzystającym z micro 4/3 jest Olympus. Oznacza to, że np. obiektywy obu firm będa do siebie pasować. Panasonic zdecydowanie postawił na ilość: obecnie na system Lumix G składa się aż 18 obiektywów, co jak na młody system jest całkiem niezłym wynikiem. Przegląd obiektywów można zobaczyć na stronie producenta: Aparaty Bezlusterkowe Panasonic. Zarówno ilość dostępnych szkieł, jak i ich parametry sprawiają, że aparaty systemowe Panasonica mogą śmiało stawać do boju z lustrzankami. Są mniejsze i poręczniejsze, jednak jakość zdjęć w żadnym stopniu nie ustępuje tej, którą znamy z dużych i ciężkich lustrzanek.
Przypomnijmy jakie systemy oferuje konkurencja. Sony wprowadziło na rynek system NEX, Olympus walczy aparatami PEN, Nikon oferuje linię Nikon 1 a Canon, zmuszony chyba przez konkurencję pokazał niedawno EOS M. Stawkę zamyka Samsung ze swoimi aparatami systemowymi NX.
Najlepszy aparat dla zaawansowanego użytkownika: Bezlusterkowiec Lumix G5
Panasonic oferuje kilka rodzajów aparatów przeznaczonych dla różnego rodzaju klientów i ich potrzeb. Zastanawiając się nad tym, jaki aparat kupić warto przyjrzeć się możliwościom, które oferują aparaty systemowe Panasonic i dopasować odpowiedni model do swoich potrzeb. Podstawowym modelem są aparaty Lumix G5 (DMC-G5), czyli czwarta już generacja japońskiego aparatu. Dlaczego czwarta? Bo po Lumixie G1. G2 i G3 Lumixa G4 nie było. Panasonic od razu przeszedł do numeru 5. Z wyglądu Panasonic Lumix G5 przypomina nieco skurczoną lustrzankę, ale dzięki temu można dokręcić do niego duże obiektywy i wygodnie fotografować. To typowy aparat dla zaawansowanego amatora pozwalający na użycie lamp błyskowych i wizjera czego brakuje w mniejszych kompaktach z wymienną optyką. Aparat udostępnia bardzo zaawansowane tryby pracy, a praca z nim pozwala na twórcze i ekspresyjne tworzenie zdjęć. Możliwości aparatu w połączeniu z ilością dostępnych do niego obiektywów sprawiają, że Lumix G5 to mocne i wszechstronne urządzenie.
Jeśli spojrzymy na gotowe zdjęcia, to praktycznie nie zauważymy różnicy w porównaniu z takimi samymi zdjęciami wykonanymi lustrzanką. Decydując się jaki bezlusterkowiec kupić, Lumix zyskuje poprzez cenę, kompaktowe wymiary i jakość zdjęć. Zapewne w 2013 roku doczekamy się kolejnej wersji czyli Lumixa G6.
Fotografie zrobione Lumixem GH3 można zobaczyć TUTAJ
Aparat klasy premium: Lumix GX1
Panasonic zaoferował również coś dla miłośników dobrego wzornictwa. „Oldschoolowy”. Lumix GX1 (DMC-GX1) to bezlusterkowiec klasy premium, przez wielu uważany za najlepszy jak dotąd produkt w rodzinie G. Kompaktowy rozmiar łączy z zaawansowanymi funkcjami. Swoimi możliwościami pokazuje, po co wymyślono kompakty z wymienną optyką (choć przedstawiciele Panasonica wręcz alergicznie reagują na słówko ‘kompakt’). Co ciekawe, według informacji polskiego oddziału Panasonic, Lumix GX1 jest obecnie najlepiej sprzedającym się modelem w ofercie japońskiego producenta w Polsce. W czym tkwi jego sukces? Aparat zbliżony wielkością do przeciętnego aparatu kompaktowego oferuje możliwości, o których kompakty mogą jedynie pomarzyć. Po pierwsze, Lumix GX1 to aparat w pełni systemowy, co oznacza, iż możemy do niego podłączyć szeroką gamę obiektywów. Sprawia to, że nasz „kompakt” może stać się profesjonalnym narzędziem do tworzenia zdjęć portretowych, a za chwile stać się zaawansowanym aparatem klasy superzoom. Nie bez znaczenia
jest także szeroki zakres ISO, bardzo szybki system AF i wyjątkowo intuicyjna oraz prosta obsługa.
| border="0" |
| --- |
| (fot. Materiały prasowe) |
Fotografie zrobione Lumixem GX1 można zobaczyć TUTAJ
Pierwsze kroki w fotografii: Lumix GF5
Najprostszym modelem w ofercie Panasonica jest Lumix GF5 (DMC-GF5). Skierowany jest do użytkowników poszukujących wygodnego, małego ‘pstrykacza’. Coś za coś –. nie podłączymy tu lampy błyskowej ani wizjera. Aparat doskonale za to nadaje się do fotografii ulicznej i reportażowej. Mimo, iż to najprostszy z Lumixów, to producent zadbał o to, aby jakość wykonywanych przy jego pomocy zdjęć stała na najwyższym poziomie. Nie zabrakło w nim najmocniejszych elementów aparatów systemowych Panasonica: zaawansowanego przetwornika Live MOS, szybkiego autofocusu, czy szerokiego zakresu ISO. Lumix GF5 dba także o tych użytkowników, którzy stawiają dopiero pierwszego kroki w fotografii. Dzięki 14-stu specjalnym trybom kreatywnym i 23 trybom sceny, aparat pomaga stworzyć nawet amatorowi w pełni profesjonalne zdjęcie o jakości zdjęcia z lustrzanki. Lumix GF to równiez seria z tradycjami – jest to czwarta wersja tego niewielkiego aparatu.
Fotografie zrobione Lumixem GX1 można zobaczyć TUTAJ
Czy decydując się na kupno aparatu warto rozważyć zakup bezlusterkowca Panasonic? Za wzięciem takiego aparatu pod uwagę przemawia bardzo rozbudowany system z wieloma obiektywami, oraz spore doświadczenie producenta w produkcji kompaktów z wymienną optyką. Wadą może być cena, która jest wyższa od aparatów kompatkowych oraz niewielka dostępność akcesoriów. Z pewnością warto śledzić rynek kompaktów z wymienną optyką. Aktualnie rośnie on równie dynamicznie jak jeszcze kilka lat temu lustrzanki. W końcu wiele osób, które zorientowały się, że korzystają jedynie z trybu Auto poszukuje wygodniejszych aparatów, ale oferujących jakość obrazu zbliżoną do lustrzanek cyfrowych. Co więcej, Lumixy serii G, to w pełni profesjonalne urządzenia, które pozwalają na twórczą i kreatywną pracę z obrazem.