Jaki bezlusterkowiec wybrać?- przegląd systemu Lumix G z wymienną optyką

Jaki bezlusterkowiec wybrać?- przegląd systemu Lumix G z wymienną optyką11.03.2013 09:41
Jaki bezlusterkowiec wybrać?- przegląd systemu Lumix G z wymienną optyką
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Wśród miłośników fotografii od niedawna dużą popularność zyskują kompakty z wymienną optyką, zwane bezlusterkowcami. Pierwszym producentem, który kilka lat temu wprowadził taki aparat na rynek pod marką Lumix G był Panasonic. Przyjrzyjmy się zatem aparatom systemowym tego producenta. Doradzimy też, jaki aparat z wymienną optyką kupić.

Wśród miłośników fotografii od niedawna dużą popularność zyskują kompakty z wymienną optyką, zwane bezlusterkowcami. Pierwszym producentem, który kilka lat temu wprowadził taki aparat na rynek pod marką Lumix G był Panasonic. Przyjrzyjmy się zatem aparatom systemowym tego producenta. Doradzimy też, jaki aparat z wymienną optyką kupić.

Od 2009 roku Panasonic konsekwentnie rozbudowuje linię Lumix G, która bazuje na systemie micro 4/3. Drugim producentem korzystającym z micro 4/3 jest Olympus. Oznacza to, że np. obiektywy obu firm będa do siebie pasować. Panasonic zdecydowanie postawił na ilość: obecnie na system Lumix G składa się aż 18 obiektywów, co jak na młody system jest całkiem niezłym wynikiem. Przegląd obiektywów można zobaczyć na stronie producenta: Aparaty Bezlusterkowe Panasonic. Zarówno ilość dostępnych szkieł, jak i ich parametry sprawiają, że aparaty systemowe Panasonica mogą śmiało stawać do boju z lustrzankami. Są mniejsze i poręczniejsze, jednak jakość zdjęć w żadnym stopniu nie ustępuje tej, którą znamy z dużych i ciężkich lustrzanek.

Przypomnijmy jakie systemy oferuje konkurencja. Sony wprowadziło na rynek system NEX, Olympus walczy aparatami PEN, Nikon oferuje linię Nikon 1 a Canon, zmuszony chyba przez konkurencję pokazał niedawno EOS M. Stawkę zamyka Samsung ze swoimi aparatami systemowymi NX.

Najlepszy aparat dla zaawansowanego użytkownika: Bezlusterkowiec Lumix G5

Panasonic oferuje kilka rodzajów aparatów przeznaczonych dla różnego rodzaju klientów i ich potrzeb. Zastanawiając się nad tym, jaki aparat kupić warto przyjrzeć się możliwościom, które oferują aparaty systemowe Panasonic i dopasować odpowiedni model do swoich potrzeb. Podstawowym modelem są aparaty Lumix G5 (DMC-G5), czyli czwarta już generacja japońskiego aparatu. Dlaczego czwarta? Bo po Lumixie G1. G2 i G3 Lumixa G4 nie było. Panasonic od razu przeszedł do numeru 5. Z wyglądu Panasonic Lumix G5 przypomina nieco skurczoną lustrzankę, ale dzięki temu można dokręcić do niego duże obiektywy i wygodnie fotografować. To typowy aparat dla zaawansowanego amatora pozwalający na użycie lamp błyskowych i wizjera czego brakuje w mniejszych kompaktach z wymienną optyką. Aparat udostępnia bardzo zaawansowane tryby pracy, a praca z nim pozwala na twórcze i ekspresyjne tworzenie zdjęć. Możliwości aparatu w połączeniu z ilością dostępnych do niego obiektywów sprawiają, że Lumix G5 to mocne i wszechstronne urządzenie.
Jeśli spojrzymy na gotowe zdjęcia, to praktycznie nie zauważymy różnicy w porównaniu z takimi samymi zdjęciami wykonanymi lustrzanką. Decydując się jaki bezlusterkowiec kupić, Lumix zyskuje poprzez cenę, kompaktowe wymiary i jakość zdjęć. Zapewne w 2013 roku doczekamy się kolejnej wersji czyli Lumixa G6.

Fotografie zrobione Lumixem GH3 można zobaczyć TUTAJ

Aparat klasy premium: Lumix GX1

Panasonic zaoferował również coś dla miłośników dobrego wzornictwa. „Oldschoolowy”. Lumix GX1 (DMC-GX1) to bezlusterkowiec klasy premium, przez wielu uważany za najlepszy jak dotąd produkt w rodzinie G. Kompaktowy rozmiar łączy z zaawansowanymi funkcjami. Swoimi możliwościami pokazuje, po co wymyślono kompakty z wymienną optyką (choć przedstawiciele Panasonica wręcz alergicznie reagują na słówko ‘kompakt’). Co ciekawe, według informacji polskiego oddziału Panasonic, Lumix GX1 jest obecnie najlepiej sprzedającym się modelem w ofercie japońskiego producenta w Polsce. W czym tkwi jego sukces? Aparat zbliżony wielkością do przeciętnego aparatu kompaktowego oferuje możliwości, o których kompakty mogą jedynie pomarzyć. Po pierwsze, Lumix GX1 to aparat w pełni systemowy, co oznacza, iż możemy do niego podłączyć szeroką gamę obiektywów. Sprawia to, że nasz „kompakt” może stać się profesjonalnym narzędziem do tworzenia zdjęć portretowych, a za chwile stać się zaawansowanym aparatem klasy superzoom. Nie bez znaczenia
jest także szeroki zakres ISO, bardzo szybki system AF i wyjątkowo intuicyjna oraz prosta obsługa.

| border="0" |
| --- |
| (fot. Materiały prasowe) |

Fotografie zrobione Lumixem GX1 można zobaczyć TUTAJ

Pierwsze kroki w fotografii: Lumix GF5

Najprostszym modelem w ofercie Panasonica jest Lumix GF5 (DMC-GF5). Skierowany jest do użytkowników poszukujących wygodnego, małego ‘pstrykacza’. Coś za coś –. nie podłączymy tu lampy błyskowej ani wizjera. Aparat doskonale za to nadaje się do fotografii ulicznej i reportażowej. Mimo, iż to najprostszy z Lumixów, to producent zadbał o to, aby jakość wykonywanych przy jego pomocy zdjęć stała na najwyższym poziomie. Nie zabrakło w nim najmocniejszych elementów aparatów systemowych Panasonica: zaawansowanego przetwornika Live MOS, szybkiego autofocusu, czy szerokiego zakresu ISO. Lumix GF5 dba także o tych użytkowników, którzy stawiają dopiero pierwszego kroki w fotografii. Dzięki 14-stu specjalnym trybom kreatywnym i 23 trybom sceny, aparat pomaga stworzyć nawet amatorowi w pełni profesjonalne zdjęcie o jakości zdjęcia z lustrzanki. Lumix GF to równiez seria z tradycjami – jest to czwarta wersja tego niewielkiego aparatu.

288757861168461971
Źródło zdjęć: © (fot. Materiały prasowe)

Fotografie zrobione Lumixem GX1 można zobaczyć TUTAJ

Czy decydując się na kupno aparatu warto rozważyć zakup bezlusterkowca Panasonic? Za wzięciem takiego aparatu pod uwagę przemawia bardzo rozbudowany system z wieloma obiektywami, oraz spore doświadczenie producenta w produkcji kompaktów z wymienną optyką. Wadą może być cena, która jest wyższa od aparatów kompatkowych oraz niewielka dostępność akcesoriów. Z pewnością warto śledzić rynek kompaktów z wymienną optyką. Aktualnie rośnie on równie dynamicznie jak jeszcze kilka lat temu lustrzanki. W końcu wiele osób, które zorientowały się, że korzystają jedynie z trybu Auto poszukuje wygodniejszych aparatów, ale oferujących jakość obrazu zbliżoną do lustrzanek cyfrowych. Co więcej, Lumixy serii G, to w pełni profesjonalne urządzenia, które pozwalają na twórczą i kreatywną pracę z obrazem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)