Jak zrobić świąteczne zakupy online bez przykrych niespodzianek?

Jak zrobić świąteczne zakupy online bez przykrych niespodzianek?
Źródło zdjęć: © © momius - Fotolia.com

08.12.2014 13:53, aktual.: 08.12.2014 14:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Aż 40% Polaków planuje zrobić tegoroczne zakupy gwiazdkowe w Internecie - tak wynika z badań „Zakupy świąteczne 2014 – ile wydamy na święta?” zrealizowanych przez firmę Deloitte Polska. Polacy, którzy zdecydują się na zakupy w sieci, powinni jednak zachować czujność. Wygodzie zakupów online zawsze powinno towarzyszyć bezpieczeństwo. Eksperci Eset przygotowali kilka zasad, których przestrzeganie pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek związanych z zakupami przez Internet.

Sklepy online to alternatywa dla tradycyjnych zakupów. Coraz więcej osób decyduje się na pozostanie w domu i obejrzenie świątecznej oferty na stronach WWW. W porównaniu do 201. roku liczba Polaków korzystających z e-sklepów wzrosła o 12%. Trendy te zauważają także cyberprzestępcy, którzy również w tym roku spróbują zarobić podczas świątecznych przygotowań.

Jak ustrzec się przed przykrymi niespodziankami związanymi z zakupami online?

1. Dbaj o aktualizacje –. zanim zaczniesz przeglądać dziesiątki e-sklepów w poszukiwaniu najlepszej oferty, zabezpiecz odpowiednio swój komputer. Pobierz aktualizacje systemu operacyjnego, przeglądarki, aplikacji użytkowych i programu antywirusowego. Wyeliminujesz w ten sposób znane luki, które mogłyby posłużyć złośliwym programom do przeniknięcia na dysk komputera.

*2. Wybieraj tylko zaufane sklepy *–. zarówno sklepy stacjonarne jak i internetowe powinny posiadać swoją siedzibę, adres i telefon kontaktowy, które potwierdzają wiarygodność. Wybieraj tylko sklepy z pozytywnymi opiniami kupujących i dobrą historią sprzedaży. Dlatego zanim zdecydujesz się na zakupy w danym sklepie, sprawdź czy na stronie znajdują się dane teleadresowe, a także NIP i REGON. Jeśli nie znajdziesz takich danych – lepiej zrezygnuj z zakupów.

*3. Czytaj regulaminy sklepów i zasady zwrotów towarów *–. sprawdź, ile trwa wysyłka towarów i pamiętaj, że zgodnie z prawem, kupując online zawsze masz możliwość zwrotu zamówionego towaru. To najlepszy sposób, by zabezpieczyć się przed przykrą niespodzianką.

4. Nie ufaj zbyt atrakcyjnym ofertom –. bądź ostrożny wobec promocyjnych ofert wysyłanych na Twoją skrzynkę mailową lub w serwisie społecznościowym. Link zawarty w takiej wiadomości może kierować do strony infekującej złośliwym programem. Najnowszy telefon, laptop czy tablet za połowę ceny to albo pułapka, albo pomyłka.

5. Wybieraj sklepy z bezpiecznym adresem - zwróć uwagę, czy strona sklepu internetowego szyfruje transakcje protokołem SSL - na początku adresu strony powinno się pojawić https lub shttp. Standard SSL oznacza, że przesyłane podczas transakcji informacje są szyfrowane, dzięki czemu trudniej je wykraść.

*6. Nie kupuj przez publiczne hotspoty *–. zakupy i płatności w sieci realizuj wyłącznie ze znanego Ci komputera, za pośrednictwem swojej domowej sieci. Jeśli cenisz sobie bezpieczeństwo i prywatność, unikaj bezpłatnych publicznych sieci Wi-Fi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)