Jak zacząć mail? Nie popełniaj popularnego błędu

Językowi eksperci od dawna zwracają uwagę na nieodpowiednie użycie słowa "witam" w korespondencji mailowej. Mimo to wielu ludzi wciąż ma wątpliwości z tym związane lub nie wie, jak zastąpić to słowo w oficjalnych wiadomościach.

Wiele osób nie wie, jakim słowem rozpocząć mail.
Wiele osób nie wie, jakim słowem rozpocząć mail.
Źródło zdjęć: © Unsplash
oprac. KBN

12.08.2023 18:15

Kwestia ta zyskała na znaczeniu po raz pierwszy, kiedy kontrowersje wokół użycia słowa "witam" wywołała wypowiedź Michała Rusinka, wykładowcy na Uniwersytecie Jagiellońskim i sekretarza Wisławy Szymborskiej. Od tamtej pory problem ten jest regularnie poruszany przez kolejnych językoznawców i cieszy się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza w mediach społecznościowych.

Jak używać słowa "witam"?

Aby zrozumieć, dlaczego słowo "witam" jest uważane za nieodpowiednie w wiadomościach mailowych, warto przyjrzeć się jego etymologii. Językoznawcy podkreślają, że tradycyjnie słowo "witam" było używane przez osobę, która witała innych u siebie, na przykład gospodarza zapraszającego gości. Mogło być również używane w bezpośredniej komunikacji przez osobę, która znajdowała się wyżej w hierarchii zawodowej.

Jednakże korespondencja mailowa nie wpisuje się w żaden z tych kontekstów. Dlatego językoznawcy uważają, że słowo "witam" nie jest odpowiednim zwrotem w tej sytuacji. Warto także pamiętać, że słowo to ma pewne nacechowanie, przez co jego użycie może być odbierane przez odbiorcę jako wartościowanie lub umieszczanie siebie wyżej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jakiego słowa użyć zamiast "witam"?

Jeżeli chodzi o poprawne rozpoczynanie maila, zawsze możemy zacząć od uniwersalnego "dzień dobry". Językoznawcy nie mają zastrzeżeń co do takiego rozpoczęcia wiadomości. W kontekście biznesowym, dobrą praktyką jest również użycie zwrotów "Szanowny Panie/Pani" lub, jeśli znamy naszego rozmówcę, "Panie X, Pani Y", na przykład "Pani Marto" czy "Panie Stanisławie".

Jeśli natomiast pracujemy w firmie, gdzie panuje praktyka zwracania się do wszystkich na "ty", możemy bez wahania zacząć naszą wiadomość od "cześć". W mailach nieformalnych, do naszych znajomych, możemy również przywitać się za pomocą prostego "hej".

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)