Jak zabezpieczyć dom na czas wakacji

Jak zabezpieczyć dom na czas wakacji
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

28.06.2012 13:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas wakacji aktywność złodziei wzrasta nawet kilkukrotnie. Często zdarza się, że sami ułatwiamy im zadanie, niewystarczająco zabezpieczając dom lub mieszkanie. Tymczasem wystarczy zastosować kilka tricków, by zmniejszyć ryzyko włamania. Odpowiednie zamki w drzwiach, trudne do sforsowania okna i rozwiązania symulujące naszą obecność zniechęcą niejednego włamywacza.

Ze statystyk wynika, że ponad połowa Polaków zdaje sobie sprawę, że ich mieszkania nie są wystarczająco zabezpieczone przed włamaniem. Jednocześnie aż 6. proc. z nas nie planuje dodatkowo zabezpieczać mieszkania przed wakacyjnym wyjazdem. To dobra wiadomość dla złodziei, którzy w okresie letnim częściej włamują się do domów i mieszkań. Warto więc zadbać o to, by maksymalnie utrudnić tym niepożądanym gościom wstęp do naszego domu.
Dom niczym twierdza
Myśląc o bezpieczeństwie swoich czterech kątów większość osób udaje się do firmy ubezpieczeniowej. Zabezpieczenie mieszkania nie powinno jednak kończyć się na podpisaniu z taką firmą umowy. Nawet najlepsza polisa nie zagwarantuje odszkodowania, jeśli dodatkowo nie zamontujemy bezpiecznych drzwi, zamków czy okien.

Drzwi antywłamaniowe mają kilka klas atestów, z których najsilniejsze powinny wytrzymać próby sforsowania z użyciem różnych narzędzi przez 30-4. minut, a więc wystarczająco długo, by zniechęcić nawet wyjątkowo cierpliwego intruza. Podobnie jak drzwi, również zamki mają różne klasy atestów, które powinniśmy brać pod uwagę. Warto pamiętać, by miały one minimum 100 tys. unikalnych kombinacji klucza. Najlepiej zamontować kilka zamków, co skutecznie utrudni złodziejowi wkroczenie do naszego mieszkania.
Z policyjnych statystyk wynika, że 8. proc. włamań dokonywanych jest przez okna. Dlatego zabezpieczenie mieszkania również pod tym kątem jest istotne. Do wyboru mamy albo okna antywłamaniowe, albo okna z elementami antywłamaniowymi. Warto upewnić się, czy mają one odpowiednie certyfikaty. Te pierwsze powinny posiadać jeden atest oznaczający, że całe okno jest antywłamaniowe, z kolei drugie muszą mieć ich kilka, osobno dla poszczególnych elementów – ram, okuć i przeszkleń. Przydatnym dodatkiem do takich okien będą także odpowiednio dobrane rolety lub okiennice.
Nie zaszkodzi pomyśleć również o tradycyjnych i sprawdzonych sposobach zabezpieczenia mieszkania. Broniący swojego terytorium pies bywa dla złodzieja zaporą nie do przejścia. W inny sposób chronić może nas dobry sąsiad, który będzie opróżniał skrzynkę na listy i zabierał z wycieraczki ulotki, dzięki czemu nasz dom i jego otoczenie będą sprawiały wrażenie, jakbyśmy w nim cały czas przebywali.

Weź swój dom na wakacje
Symulować naszą obecność pomagają także systemy inteligencji budynkowej. Warto zainteresować się tego typu rozwiązaniami, ponieważ nie tylko zmniejszają one ryzyko włamania, ale także umożliwiają nam uzyskanie lepszych warunków ubezpieczenia.

Inteligentny system sprawia, że nie musimy już zdawać się wyłącznie na automatyczne włączniki świateł, które potencjalny złodziej łatwo rozpozna. _ Inteligentnym domem możemy sterować z każdego miejsca na świecie za pośrednictwem komputera lub telefonu. Dzięki temu możemy na odległość uruchamiać nie tylko światło, ale też podnosić i opuszczać rolety, włączać muzykę czy telewizor. Zupełnie tak, jakbyśmy cały czas byli na miejscu _ – mówi Joanna Ossowska, Marketing Manager Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynków Fibaro. – _ Jeśli zintegrujemy go z systemem kamer, będziemy też mogli na bieżąco sprawdzać, co dzieje się w domu i wokół niego i również na tej podstawie uruchamiać określone urządzenia _ –. dodaje. System można też skonfigurować tak, by w konkretny sposób reagował na warunki zewnętrzne. Na przykład kiedy czujniki przekażą do centrali informację o tym, że ktoś porusza się w ogrodzie, zostaną uruchomione zaprogramowane działania. System nie tylko włączy oświetlenie
zewnętrzne, ale na przykład uruchamiając podlewanie ogrodu zafunduje intruzowi zimny prysznic.

Zanim wyjedziemy na urlop zatroszczmy się o to, by właściwie zabezpieczyć dom lub mieszkanie przed dłuższa nieobecnością. Dzięki temu w wakacje będziemy mogli się zrelaksować zamiast martwić się, czy nie znikną z niego cenne sprzęty i inne kosztowności.

-/PS

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)