Jak wydłużyć żywotność baterii w laptopie?

Jak wydłużyć żywotność baterii w laptopie?

Jak wydłużyć żywotność baterii w laptopie?
Źródło zdjęć: © Fotolia
18.04.2016 11:30, aktualizacja: 18.04.2016 13:26

Bateria zaczyna tracić swoją pojemność już po 200-300 cyklach ładowania. Od porad jak temu przeciwdziałać aż roi się w Internecie. Większość z nich to tzw. "miejskie legendy" -powtarzane od lat, ale nie mające uzasadnienia przy obecnych technologiach.

Czy możesz "przeładować" baterię?

Najczęściej można się spotkać z zaleceniem wyjmowania baterii podczas pracy na zasilaczu oraz ładowania jej dopiero po pełnym rozładowaniu. Oba te stwierdzenia już się zdezaktualizowały. Prawidłowo działający zasilacz nie jest w stanie "przeładować" baterii, a informacje o cyklach ładowania pochodzą z czasów starszych modeli, gdy w bateriach używany był nikiel. Obecnie w akumulatorach stosuje się lit, któremu ładowanie w dowolnym momencie zupełnie nie szkodzi. Jeśli jednak masz baterię starego typu, to w przypadku, gdy komputer większość czasu pracuje na zasilaniu sieciowym, warto odłączyć baterię. Należy jednak pamiętać, iż należy ją co jakiś czas naładować, co zapobiegnie szybszemu zużyciu.

Uważaj na wysoką temperaturę i wilgoć

Nowoczesne baterie nie są odporne na wszystko. Narażenie komputera na wysokie temperatury i wilgoć, podobnie jak dopuszczenie do wyłączenia się z powodu rozładowania, to realne zagrożenia dla ich żywotności. Unikaj więc ciągłych cyklów rozładowywania i ponownego ładowania baterii. Warto ustawić poziom alarmu o niskim stanie baterii na ok. 20-3. proc. jej naładowania. W przypadku komputerów podłączonych na stałe do zasilania sieciowego, warto też ustawić automatyczne odłączenie ładowania po osiągnięciu poziomu naładowania sięgającego 70-80 proc. Zapobiegnie to nieustającemu doładowywaniu akumulatora przy każdym spadku poniżej 100 proc.

- Obecnie dbanie o sprzęt to przede wszystkim unikanie przegrzewania i zawilgocenia. Upał to śmierć dla baterii, więc kilkukrotne zostawienie laptopa latem w samochodzie może znacznie skrócić jej żywotność - mówi Arkadiusz Zakrzewski, specjalista pomocy technicznej AVG.

Należy też bezwzględnie zadbać o to, aby wszystkie kanały wentylacyjne pozostały czyste i drożne, a wentylator pracował z odpowiednią siłą. Warto również używać oryginalnych lub markowych zasilaczy. Dla współczesnych akumulatorów ważne jest, aby były ładowane stabilnym napięciem o odpowiednim natężeniu. Tanie zasilacze mogą pracować nierównomiernie, co skraca żywotność baterii.

Jeśli wiesz, że nie będziesz korzystać ze swojego komputera przez dłuższy czas, to naładuj akumulator do poziomu 5. proc, a następnie wyciągnij go z obudowy. Taki sposób przechowywania jet najlepszy dla przedłużenia żywotności akumulatora.

Źródło: WP.PL / AVG

jb

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)