Jak w prosty sposób przenieść dane na nowy telefon?

Jak w prosty sposób przenieść dane na nowy telefon?

18.03.2015 | aktual.: 12.04.2017 18:22

Jeśli nie jesteście posiadaczami iPhone'a, to niestety o przenoszenie waszych danych, zdjęć, kontaktów, SMS-ów i aplikacji musicie zadbać sami. Co robią posiadacze iPhone'a po zmianie telefonu na nowy? Wkładają kartę SIM, logują się do swojego konta i chwilę czekają. Telefon sam pobierze wszystkie kontakty, zainstaluje aplikacje i ułoży je w takiej kolejności, jak mieliście wcześniej. Ściągnie wszystkie zdjęcia i dokumenty, które trzymaliście na starym egzemplarzu - słowem nowy iPhone będzie miał wszystko to, co trzymaliśmy na poprzednim modelu. Jeśli jednak korzystasz z Androida, większość z tych czynności będziesz musiał wykonać ręcznie. Pokażemy ci, jak ten proces maksymalnie uprościć.

Jeśli nie jesteście posiadaczami iPhone'a, to niestety o przenoszenie waszych danych, zdjęć, kontaktów, SMS-ów i aplikacji musicie zadbać sami. Co robią posiadacze iPhone'a po zmianie telefonu na nowy? Wkładają kartę SIM, logują się do swojego konta i chwilę czekają. Telefon sam pobierze wszystkie kontakty, zainstaluje aplikacje i ułoży je w takiej kolejności, jak mieliście wcześniej. Ściągnie wszystkie zdjęcia i dokumenty, które trzymaliście na starym egzemplarzu - słowem nowy iPhone będzie miał wszystko to, co trzymaliśmy na poprzednim modelu. Jeśli jednak korzystasz z Androida, większość z tych czynności będziesz musiał wykonać ręcznie. Pokażemy ci, jak ten proces maksymalnie uprościć.

Przenosimy się na telefon tej samej marki

Jeśli zmieniasz telefon z Samsunga na Samsunga, z Sony na Sony i analogicznie dla kilku innych marek, to z pomocą przyjdzie ci oprogramowanie dostarczone przez producenta. W prosty sposób pozwalają one wykonać kopię obecnego telefonu, a następnie przenieść dane na nowy model. Niestety aplikacje nie działają pomiędzy telefonami różnych marek. W takiej sytuacji czeka Cię ręczna zabawa, która wymaga nieco czasu i cierpliwości.

1 / 4

Kontakty zapisane w telefonie oraz dane z kalendarza

Obraz
Fotolia / dondrapichrust

Z kontaktami oraz wpisami kalendarza sprawa jest najprostsza, ponieważ możemy sprawić, aby pojawiły się one automatycznie na naszym nowym telefonie z systemem Android. Wiele osób zapomina o tym, że konto Google, które utworzyliśmy podczas pierwszego uruchomienia telefonu z Androidem może przechowywać nasze kontakty. Jeśli nie utworzyłeś tego konta, możesz to zrobić w prosty sposób. Wejdź w Ustawienia, a następnie odszukaj pozycję o nazwie "Konta i synchronizacja". Jeśli posiadasz jednak konto Google, będzie ono na liście, jeśli nie, na dole ekranu znajduje się przycisk "Dodaj konto". Wybierz rodzaj konta "Google" a następnie postępuj zgodnie z instrukcją. Po kilku chwilach konto zostanie utworzone. Pamiętaj, że do tej operacji potrzebny jest dostęp do internetu. Na liście kont w dziale "Konta i synchronizacja" zaznacz jako aktywną opcję "Automatycznie synchronizuj dane". Dzięki temu twoje kontakty, wpisy z kalendarza oraz np. dane z przeglądarki internetowej będą automatycznie zapisywane na serwerze zawsze
wtedy, kiedy twój telefon będzie połączony z internetem. Jeśli w swoim nowym telefonie zalogujesz się do swojego konta, to ten automatycznie pobierze te dane. Pamiętaj, aby przed ostatecznym wyłączeniem telefonu ręcznie zsynchronizować dane. Upewnisz się wtedy, że na serwerze znajdą się także kontakty i wpisy dodane ostatnio.

Co zrobić, jeśli nie chcesz zakładać konta, albo nie masz możliwości połączenia się z siecią? Jest na to sposób. Po pierwsze możesz skopiować swoje kontakty na kartę SIM i w ten sposób przenieść je na nowy telefon. Pamiętaj jednak, że karty SIM mają ograniczoną ilość pozycji, które można na nich zapisać, a dodatkowo, jeśli przy jakimś kontakcie zapisałeś więcej, niż jeden numer, albo podałeś dane dodatkowe, to nie zostaną one skopiowane. Jak to zrobić? Wejdź w "Kontakty" na swoim telefonie, a następnie w opcjach znajdź pole "Zarządzaj kontaktami". W tym miejscu wybierz "Importuj/eksportuj" a następnie "Eksportuj do SIM". Po chwili kontakty będą zapisane na karcie. Na nowym telefonie należy wykonać tę operację analogicznie, tylko w ostatnim punkcie wybrać opcję "Importuj z SIM".

Lepszą opcją będzie jednak wykonanie eksportu kontaktów do pamięci wewnętrznej telefonu lub karty pamięci. Wtedy zachowacie wszystkie dane, które przypisaliście do swoich kontaktów. W polu "Zarządzaj kontaktami" i zakładce "Importuj/eksportuj" należy wtedy wybrać opcję "Eksportuj do pamięci wewnętrznej". Po wybraniu tej opcji zaznacz wszystkie kontakty na liście, a następnie wciśnij przycisk "Eksportuj" - twoje kontakty będą zapisane w jednym pliku VCF. Po podłączeniu telefonu do komputera odnajdź plik i skopiuj go na komputer. W nowym telefonie postąp analogicznie - skopiuj plik do telefonu, a następnie zaimportuj kontakty w sposób analogiczny, do opisanego powyżej.

2 / 4

Zdjęcia i muzyka

Obraz
Fotolia / Fantasista

W tym przypadku znów najłatwiej nam będzie, jeśli mamy możliwość połączenia naszego telefonu z internetem lub posiadamy w telefonie kartę pamięci. Jednak i tutaj możemy napotkać na pewne niedogodności związane z tym, że co producent telefonu to inne rozwiązania, a także poszczególne wersje systemu Android różnie podchodzą do zarządzania pamięcią i plikami. W niektórych telefonach tuż po zainstalowaniu karty SD telefon zapyta się nas, czy skopiować na nią zdjęcia i muzykę. W jeszcze innych należy wejść w "Opcje", dalej "Pamięć" i tam na liście wybrać "Prześlij dane na kartę SD". Będziemy mogli wybrać do skopiowania zdjęcia, filmy oraz muzykę. Jeśli nie uda się nam znaleźć takiej opcji wtedy musimy skopiować dane ręcznie. Na liście aplikacji odnajdź "Menadżera plików" a następnie kolejno wybierz "Wszystkie pliki", "Pamięć wewnętrzna". Zdjęcia i filmy przechowywane są w folderze o nazwie "DCIM" i odpowiednio w nim "Camera". Muzykę znajdziesz w folderze o nazwie Music, a dzwonki w folderze Ringtones. Aby
skopiować pliki na kartę pamięci należy wybrać ikonkę kopiowania lub z menu wybrać opcję "Kopiuj".

Jeśli nie mamy karty pamięci to analogicznie możemy skopiować pliki na dysk twardy komputera po podłączeniu telefonu kablem USB.

Inną opcją jest skorzystanie z rozwiązań chmurowych. Aplikacje takie jak Dropbox, Google Drive albo Microsoft One Drive pozwalają nam przesłać do serwera większość plików, które mamy zapisane w telefonie. Po instalacji któregoś z tych programów - działają na identycznych zasadach, różniąc się jedynie wielkością darmowej przestrzeni dyskowej - wskazujemy wewnątrz aplikacji, które foldery mają zostać wysłane do chmury. Po zainstalowaniu tej samej aplikacji na nowym telefonie będziemy mogli analogicznie pobrać dane na nowe urządzenie. Taką operację należy wykonywać tylko będąc połączonym z siecią Wi-Fi. W przeciwnym wypadku w kilka chwil wykorzystamy cały pakiet danych dostępny u naszego operatora.

3 / 4

Aplikacje

Obraz
WP

Pobieranie i instalowanie potrzebnych nam aplikacji z poziomu telefonu może być dość żmudne. Warto zatem skorzystać z tego, że sklep Google pamięta jakie aplikacje mieliśmy zainstalowane na naszym telefonie. Pamięta również o aplikacjach, za które zapłaciliśmy dzięki czemu unikniemy konieczności wnoszenia opłat ponownie. Jak to zrobić? W nowym telefonie logujemy się do konta Google dokładnie tym samym loginem i hasłem, jakie wykorzystywaliśmy w starym telefonie. Następnie za pomocą komputera logujemy się do sklepu Google przez przeglądarkę. Tam odnajdujemy zakładkę "Moje aplikacje" gdzie zobaczymy listę wszystkich aplikacji, jakie kiedykolwiek zainstalowaliśmy na telefonie - nawet na chwilę. Z tego miejsca możemy wskazać, które z aplikacji mają zostać automatycznie pobrane i zainstalowane w nowym telefonie.

4 / 4

SMSy i MMSy

Obraz

W przypadku wiadomości musimy się posłużyć zewnętrznymi aplikacjami. Do najciekawszych należą aplikacje takie jak SMS Backup&Restore, czy SMS Backup+, Kopia zapasowa SMS i wiele innych. Aplikacje mogą tworzyć pełne kopie naszych wiadomości i w zależności od opcji zapisać je na karcie SD, pliku w telefonie, lub wysłać do którejś z usług chmurowych jak np. Dropbox. Chcąc przywrócić wiadomości do nowego telefonu musimy zainstalować tę samą aplikację i albo wgrać do telefonu plik z kopią, albo przełożyć kartę SD z kopią, albo aplikacja samodzielnie pobierze dane z chmury. Większość tego typu aplikacji jest całkowicie bezpłatna.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)