Jak utrzymać porządek w skrzynce pocztowej? Poradnik

Jak utrzymać porządek w skrzynce pocztowej? Poradnik

Jak utrzymać porządek w skrzynce pocztowej? Poradnik
29.07.2016 14:40, aktualizacja: 29.12.2016 08:21

Jeśli pracujecie w biurze, z całą pewnością macie służbowego maila. I dostajecie na niego mnóstwo wiadomości. A jeśli nie macie służbowej skrzynki e-mail, to z pewnością macie prywatne konto. I pewnie też dostajecie tam nie tylko maile od rodziny czy znajomych, ale też wiadomości z newsletterów, spam czy powiadomienia z serwisów pocztowych. Jak nad tym wszystkim zapanować i utrzymać kontrolę nad wciąż puchnącą skrzynką? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Jeśli pracujecie w biurze, z całą pewnością macie służbowego e-maila. I dostajecie na niego mnóstwo wiadomości. A jeśli nie macie służbowej skrzynki poczty elektronicznej, to zapewne posiadacie prywatne konto. I otrzymujecie na nie nie tylko korespondencję od rodziny czy znajomych, ale też inne wiadomości, takie jak newslettery, spam czy powiadomienia z serwisów pocztowych. Jak nad tym wszystkim zapanować i utrzymać kontrolę nad wciąż puchnącą skrzynką? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

1 / 6

Stwórz specjalne foldery

323925266391312809
fot. sxc.hu

Większość skrzynek e-mail pozwala na segregowanie poczty. W ten sposób można łatwo utrzymywać porządek w korespondencji. Wystarczy stworzyć specjalne foldery i oznaczyć je, według swoich potrzeb. Mogą to być: Rodzina, Znajomi, Do zrobienia, Wakacje, Zakupy. Podróże, itd. W ustawieniach konta należy następnie ustalić reguły, które określą zasady zarządzania e-mailami. Dzięki temu wiadomości od konkretnych osób czy firm, będą kierowane do odpowiednich folderów. W ten sposób pierwszy krok mamy za sobą - poczta jest posegregowana.

2 / 6

Jeśli to możliwe - od razu reaguj

323925266391443881
Fot. Fotolia / Kurhan

Nie zawsze mamy czas albo warunki, żeby zareagować na kolejne piknięcie programu pocztowego. Ale jeśli to tylko możliwe, warto sprawdzać skrzynkę od razu. Wszystko jedno czy będzie to natychmiastowe usunięcie maila do kosza, czy odpowiedź.

A przy okazji - często lepiej udzielić krótkiej odpowiedzi w stylu "Zajmę się tym" albo nawet "Zajmę się tym dopiero za tydzień", niż czekać, aż zadanie zostanie wykonane i dopiero wtedy wysyłać maila.

3 / 6

Nie bój się kasować maili

323925266391640489
Fot. Piotr Marcinski - Fotolia.com

Jednym z elementów szybkiego reagowania jest kasowanie maili, które uznamy za nieprzydatne. W twojej firmie każda zmiana w jakimś systemie generuje e-mail? Jeśli wiesz, że takie wiadomości będą nieprzydatne, to kasuj je od razu. W przeciwnym wypadku będą tylko powodować chaos w skrzynce.

4 / 6

Zarządzanie subskrypcjami - są do tego narzędzia

323925266391771561
fot. Tomasz Zajda - Fotolia.com

Jednym z najlepszych jest Unroll.me. Usługa przejrzy za nas skrzynkę pocztową, a następnie zapyta, jakie newslettery czy powiadomienia chcemy dalej otrzymywać. To od was zależy, jakich odpowiedzi udzielicie. Gdy już podejmiecie decyzję, usługa wypisze was z wybranych newsletterów.

5 / 6

Wypisz się z newsletterów

323925266391902633
fot. Brian Jackson - Fotolia.com

Wszyscy to znamy - chcemy sprawdzić ofertę jakiegoś sklepu i z rozpędu zostawiamy tam adres mailowy. Później nigdy już nie wracamy, ale usługodawca o nas tak łatwo nie zapomina i cały czas wysyła maile.

Na szczęście łatwo jest się z takich newsletterów wypisać. Na dole każdego takiego e-maila jest link "Zrezygnuj z subskrypcji".

6 / 6

Odłóż maila na później. Dosłownie

323925266392099241
fot. Thomas Nesse / CC

Aplikacje mobilne takie jak Outlook (Microsoftu) czy Inbox (Google'a) mają wbudowaną funkcję przekładania maila na później. Jeśli stwierdzicie, że wiadomość jest na tyle ważna, że nie należy jej usuwać, ale wcale nie jest pilna, to można ją odłożyć w czasie. Jedno kliknięcie sprawi, że e-mail dosłownie zniknie ze skrzynki i znów się pojawi w wybranym przez nas czasie.

Podobnym rozwiązaniem jest dodatek do przeglądarki Chrome, zatytułowany Boomerang. Ta wtyczka zadziała jednak wyłącznie ze skrzynka pocztową Gmaila.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)