Jak usunąć nieprzyjemne zapachy z kuchni?

Jak usunąć nieprzyjemne zapachy z kuchni?

Jak usunąć nieprzyjemne zapachy z kuchni?
Źródło zdjęć: © Fotolia | JackF
07.04.2016 14:01

Kuchnia to miejsce, gdzie przeplatają się przeróżne zapachy - począwszy od tych przyjemnych, które rozbudzają nasz apetyt, po te, których wolelibyśmy unikać. Oczywiście najlepszym sposobem na utrzymanie porządku w kuchni jest zapobieganie powstawaniu niemiłych zapachów. Proste czynności, jak wyrzucenie zepsutej żywności z lodówki czy zadbanie o zlew oraz zmywarkę, z pewnością będą w tym pomocne. Dodatkowo przedstawiamy kilka wskazówek, które pozwolą kontrolować kuchenne zapachy.

Lodówka

Otwierasz drzwi do lodówki i czujesz nieprzyjemny zapach? Nie wiesz, jak się go pozbyć? Wystarczy, że zastosujesz się do kilku sposobów.

Przeterminowane jedzenie

Znowu zapomniałeś o tym, że na górnej półce zalega stara wędlina, zaś w dolnej szufladzie leżą od dłuższego czasu warzywa? Nic dziwnego, że z wnętrza twojej lodówki unosi się nieprzyjemny fetor. Dlatego, jeśli tylko zauważysz, że w urządzeniu znajduje się przeterminowany produkt - natychmiast go wyrzuć. Nie odkładaj tego na później, zwłaszcza że zajmie ci to dosłownie chwilę.

Mycie lodówki

Zastanawiałeś się, kiedy ostatni raz myłeś dokładnie lodówkę? Jeśli nie pamiętasz, to znaczy, że było to bardzo dawno. Staraj się sprzątać ją regularnie, by nie dopuszczać do pojawiania się kłopotliwego zapachu. Woda do umycia lodówki powinna być letnia z dodatkiem octu lub sody. Pamiętaj, że jeśli używasz wody z octem, nie musisz później nic spłukiwać, ponieważ woń octu wywietrzeje. Jeśli natomiast nie przepadasz za środkami naturalnymi, możesz również myć ją za pomocą specjalnych chemicznych preparatów. Te na pewno ułatwiają doprowadzenie lodówki do sanitarnego porządku.

Gdy umycie lodówki niewiele zmieniło i brzydka woń nadal się z niej unosi, można zastosować inne domowe sposoby. Pierwszym z nich jest soda oczyszczona, która od dawna znana jest ze swoich właściwości absorbujących nieprzyjemne zapachy. Wystarczy tylko włożyć pojemniczek z proszkiem do wnętrza, a pochłonie on zapachy pleśni oraz zepsutego jedzenia.

Obraz
© (fot. Fotolia / JackF)

Świetnie się sprawdzi także wsypana do miseczki mielona kawa, która równie dobrze ściąga zapachy. Raz na dwa tygodnie powinniśmy ją wymienić na nową, a dzięki temu będziemy mieć spokój z brzydką wonią w lodówce. Pamiętajmy, że zużytą kawę wyrzucamy, ponieważ nie nadaje się do spożycia.

W roli neutralizatora zapachów można wykorzystać cytrynę lub jabłko. Wystarczy przekroić je na pół i włożyć na tydzień do lodówki. Można również obrać inny owoc i pozostawić w chłodziarce samą skórkę.

Kolejnym sposobem na pochłanianie brzydkiej woni jest wanilia. Wystarczy tylko skropić wilgotną gąbkę odrobiną ekstraktu. Gąbkę umieszczamy w lodówce i pozostawiamy ją na jakiś czas - dopóki nie wywietrzeje.

Pochłaniacz zapachów do lodówki

Wolisz gotowe produkty? W takim razie zdecyduj się na pochłaniacze zapachów, które kupisz w cenie już od kilku złotych. Pochłaniacze są niewielkie, dzięki czemu nie przeszkadzają w korzystaniu z urządzenia.

Zlew

Zlew, podobnie jak inne urządzenia w kuchni, powinien być sterylnie czysty. W końcu myjemy w nim naczynia, płuczemy mięso, owoce czy warzywa. Pamiętajmy, że resztki jedzenia i wilgoć to doskonała pożywka dla wszelkiego rodzaju bakterii i drobnoustrojów. Jak do tego nie dopuścić? W pierwszej kolejności należy zabezpieczyć odpływ metalowym sitkiem, które podczas zmywania zatrzyma wszystkie odpadki. Następnie trzeba usunąć resztki, które wpadają do rury odpływowej i osadzają się w syfonie pod zlewem, gdzie szybko zaczynają gnić i brzydko pachnieć. Oczywiście najlepiej usunąć te złogi za pomocą gorącej wody z sodą albo preparatu do udrażniania rur. Jeśli z odpływu kuchennego zlewu nadal wydobywa się przykry zapach, połóż na nim plasterek cytryny i zalej silnym, gorącym strumieniem roztworu sody.

Czasami zdarza się tak, że nieprzyjemne zapachy unoszą się z rzadko używanej instalacji. Rura odpływowa jest wtedy pusta, więc fetor z kanalizacji przedostaje się przez rury i zlew do pomieszczenia. Rozwiązaniem jest wlanie tam niewielkiej ilości wody.

Zmywarka

Niestety nie każdy z nas pamięta o tym, że o zmywarkę należy szczególnie dbać - regularnie czyszcząc jej wnętrze. W przeciwnym wypadku w szczelinach zaczynają zalegać resztki jedzenia, które powoli ulegają rozkładowi, wydzielając nieprzyjemny zapach. Powodem powstania drażniącej woni, wydobywającej się z wnętrza urządzenia, może być wilgoć. Wiele osób po wyjęciu czystych naczyń od razu zamyka urządzenie, nie pozwalając znajdującym się we wnętrzu resztkom wody wyparować. W tak szczelnie zamkniętym sprzęcie woda zaczyna się psuć, przez co powstaje brzydki zapach. Jak sobie z tym poradzić? Oczywiście możesz zastosować odpowiednie detergenty, które są dostępne na rynku albo pozbyć się problemu dzięki naturalnym i tańszym rozwiązaniom.

Po pierwsze nastaw pustą zmywarkę i dodaj zamiast kapsułki do mycia szklankę octu. Ocet idealnie usunie przykry zapach ze zmywarki. Dodatkowo możesz nabić na widelec połówkę cytryny, włożyć do koszyczka i uruchomić urządzenie. Pamiętaj, że świeżą skórkę z cytryny warto wkładać za każdym razem, gdy myjemy naczynia, wówczas nieprzyjemny zapach nie powinien się pojawić.

_ Źródło: lifehack / howtoremovethat _

ag

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)