Jak sformatować dysk? Instrukcja prostego formatowania dysku

Jak sformatować dysk? Nie jest to trudne, chociaż należy przygotować się na to, że może zająć trochę czasu. Dysk, na którym nie znajduje się system operacyjny (zazwyczaj dysk C:) można sformatować w oknie Windowsa. Aby sformatować dysk systemowy potrzebne będzie więcej pracy.

Jak sformatować dysk? Instrukcja prostego formatowania dysku
Źródło zdjęć: © WP.PL
Bolesław Breczko

Formatowanie dysku oznacza, że pozbędziemy się z niego wszystkich danych i zyskamy miejsce do ponownego zagospodarowania. Proces przebiega równie w zależności od systemu operacyjnego, z jakiego korzystamy oraz tego, czy formatujemy dysk systemowy czy inny. Jednak w każdym przypadku jest to stosunkowo proste, chociaż warto zarezerwować sobie nieco więcej czasu, ponieważ czyszczeni dysku może potrwać nawet kilkadziesiąt minut.

Jak sformatować dysk C (systemowy)?

Formatowanie dysku C następuje w momencie instalacji systemu Windows i wiąże się z całkowitym przeinstalowaniem systemu. W tym celu należy posiadać płytę instalacyjną lub pendrive'a startowego z systemem. Przypominamy, że aby zainstalować legalną kopię systemu należy mieć również 25-cyfrowy kod aktywacyjny (klucz produktu) systemu Windows.

Aby rozpocząć formatowanie dysku systemowego z BIOSa należy wciskać jeden z klawiszy – zależnie od posiadanego komputera, może to być F1, F2, F10, DEL, lub ESC jeszcze w momencie, gdy będziemy widzieć czarny ekran startowy. W BIOSie należy odszukać odpowiednie opcje związane z rozruchem systemu z płyty lub pendrive'a, dzięki czemu będzie mógł rozpocząć się proces instalacji nowego systemu, a tym samym formatowanie dysku, na którym wcześniej był zainstalowany Windows.

Formatowanie dysku z danymi

Formatowanie dysku lub jego partycji, o ile nie znajduje się na nim system operacyjny, jest stosunkowo łatwe. W systemie Windows 7 i 10 można zrobić to przez program "Zarządzenie komputerem", wybierając z lewej kolumny opcję "Zarządzanie dyskami" pod kategorią "Magazyn". Aby sformatować wybrany dysk lub partycję należy prawym kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję "formatuj...". To samo możemy zrobić bezpośrednio z folderu "Komputer" (dawniej "Mój Komputer"), klikając prawym przyciskiem na wybranym dysku.

Obraz
© WP.PL

Uwaga! Przypominamy, że formatowanie usuwa wszystkie znajdujące się na dysku pliki. Ich późniejsze odzyskanie jest możliwe tylko przy użyciu specjalistycznego, drogiego oprogramowania lub oddając dysk do specjalnego serwisu. Dlatego przed sformatowaniem dysku zrób kopie ważnych plików, które się na nim znajdują. Skopiuj je na dysk zewnętrzny, pendrive'a lub do chmury.

Obraz
© WP.PL

Formatowanie całego dysku lub partycji

Należy zwrócić uwagę na to, że często będziemy chcieli sformatować jedynie jedną lub kilka partycji, zamiast całego dysku. Oczywiście mamy taką możliwość. Wybierając odpowiednią opcję, możemy zdecydować, które partycje mają zostać sformatowane, a wtedy dane z pozostałych części dysku nie zostaną usunięte. Aby sformatować cały dysk, należy wykonać kasowanie każdej partycji z osobna.

NTFS, szybkie formatowanie, domyślny rozmiar alokacji

Po wybraniu opcji "formatuj..." pojawi się okno z kilkoma możliwościami wyboru:

System plików: NTFS jest wskazany dla dysków wewnętrznych, exFAT jest zoptymalizowany na potrzeby dysków przenośnych i pamięci flash, FAT32 to system wykorzystywany w starszych komputerach.

Domyślny rozmiar alokacji: określa najmniejszą wielkość przestrzeni na dysku, której można użyć do przechowywania pliku. Dla systemu plików NTFS wynosi on domyślnie 4 kb.

Opcja formatowania: szybkie formatowanie usuwa pliki z partycji natomiast pełne dodatkowo skanuje dysk w poszukiwaniu uszkodzonych klastrów.

Etykieta woluminu, to nazwa dysku, która będzie się wyświetlać przed literką, np "System (C:)"

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)