Jak prawidłowo myć truskawki? Większość z nas popełnia ten błąd

Jak prawidłowo myć truskawki? Większość z nas popełnia ten błąd
Źródło zdjęć: © 123RF

12.06.2019 12:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak myć truskawki? Opłukanie wodą i usunięcie szypułek nie wystarczy, by pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń, w tym niebezpiecznych dla zdrowia bakterii, które często można spotkać na owocach. Podpowiadamy, jak prawidłowo umyć truskawki przed jedzeniem.

Wydawać by się mogło, że w myciu truskawek nie ma nic trudnego. Większość z nas przecież opłukuje je jedynie pod bieżącą wodą. Jednak tym sposobem narażamy nasze zdrowie, bowiem takie przemycie owoców nie usuwa z nich pesycydów czy bakterii, takich jak Listeria (pałeczki Listerii mogące prowadzić m.in. do poronienia) czy bakteria E. Coli, będąca jedną z przyczyn zatruć pokarmowych.

Jak prawidłowo myć truskawki?

Truskawki wymagają umycia w dwóch rozstworach, jeśli zależy nam na całkowitym pozbyciu się wszystkim zanieczyszczeń. Pierwszym z nich będzie roztwór zasadowy - w tym celu przygotowujemy truskawką kąpiel w wodzie i łyżeczce sody oczyszczonej. Następnie truskawki powinny być opłukane i trafić do drugiej kąpieli - tym razem o kwasowym odczynie. Do wody wystarczy dodać odrobinę octu jabłkowego. W każdym roztworze owoce powinny spędzić około 5 minut, a na koniec powinniśmy je opłukać pod bieżącą wodą.

Jeśli woda, w której kąpały się truskawki przybrała mętny, lekko żółty kolor, to znak, że owoce były mocno pryskane pestycydami. Tak umyte truskawki są jednak całkowicie bezpieczne i mamy pewność, że żadne bakterie czy zanieczyszczenia nie pozostały na owocach. Warto jednak pamiętać, że umyte truskawki szybko tracą swoją świeżość, więc powinniśmy zjeść je zaraz po umyciu. Jeżeli jednak chcemy, możemy przechowywać umyte i dobrze wysuszone owoce w lodówce przez krótki czas.

Jeśli mamy taką możliwość, to warto zawsze warto kupować owoce i warzywa u lokalnych dostawców i z gospodarstw ekologicznych. Będą one nie tylko bezpieczniejsze dla zdrowia, ale również smaczniejsze.

Komentarze (3)