Jak kupić dobry telewizor i potem nie żałować?

Jak kupić dobry telewizor i potem nie żałować?

Jak kupić dobry telewizor i potem nie żałować?
11.12.2009 14:08, aktualizacja: 11.12.2009 14:19

W wielu polskich domach przed Świętami planowany jest zakup nowego telewizora. Pamiętajmy jednak, że prezent wart kilka tysięcy złotych to nie pudełko czekoladek. Zakup powinien być przemyślany tak, żeby telewizor posłużył przynajmniej kilka lat, dając jak najwięcej radości i satysfakcji z oglądania. Oto kilka rad, które przygotowali eksperci Centrum Dobrego Obrazu.

Dla kogo telewizor?

Pamiętajmy, że telewizor jest jak garnitur, tylko precyzyjnie dobrany, dobrze pasuje. Nie każdy będzie więc zadowolony z pięknego i błyszczącego modelu telewizora, stojącego w pierwszym rzędzie w sklepie. Po przeniesieniu odbiornika do domu, może okazać się, że obraz jest rozciągnięty, niewyraźny, zbyt jaskrawy itp. Jak więc skroić telewizor nie tylko na świąteczną miarę? Najlepiej dopasować do sygnału, który będzie odbierany.

W domu odbieram sygnał z kablówki

W tym przypadku najmniej powinny cię interesować telewizory Full HD. To najwyższa rozdzielczość dostępna na rynku, do której telewizja analogowa nie jest przystosowana. Słabiej radzą sobie również z jej przetworzeniem ekrany LCD. Jeżeli w twoim domu odbiera się przede wszystkim kablówkę, polecamy pozostanie przy wciąż dobrych modelach kineskopowych lub zakup telewizora plazmowego 37-4. cale. Na tym ostatnim również doskonale będzie się oglądać filmy DVD czy nawet Blu-Ray, a telewizory wyposażone w tuner DVB MPEG-4 w przyszłości odbiorą cyfrową telewizję naziemną. Nie bój się, że taki ekran będzie zbyt duży. Nowoczesne telewizory wymagają zdecydowanie mniejszej odległości między widzem, a ekranem. Dla 42-calowego odbiornika minimalna odległość wynosi zaledwie 1,6 m.

Obraz
© (fot. Panasonic)

Mam platformę cyfrową, oglądam również filmy na DVD

Tak naprawdę nowoczesne telewizory plazmowe i LCD mogą zaprezentować swoje zalety dopiero odbierając sygnał cyfrowy. Jeżeli mamy więc w planach zakup nowego telewizora, pomyślmy również o platformie cyfrowej, która w ofercie ma kanały w jakości HD. Pamiętajmy jednak, że HD to nie Full HD, nie oznacza więc, że kupując telewizor Full HD zobaczymy więcej i lepiej. Oczywiście, jeżeli myślimy przyszłościowo, możemy zainwestować w lepszy standard.

Czy zdecydujemy się na telewizor plazmowy czy LCD, zależy od innych czynników oraz własnych upodobań. LCD lepiej sprawdzi się, gdy mamy bardzo nasłoneczniony pokój, niezbyt duży, chcielibyśmy telewizor lekki, dający się swobodnie ustawić. Niestety ekran LCD często pokazuje kolory nierzeczywiste, przejaskrawione, bardzo jasne. Pamiętajmy, żeby zawsze dopasować ustawienia do własnych potrzeb. Ustawienia sklepowe zazwyczaj nie przystają do warunków domowych.

Kupując telewizor plazmowy, co prawda od razu decydujemy się na duży ekran (standardem są 4. cale, choć czasem można znaleźć trochę mniejsze np. 37 cali), ale w zamian dostajemy przyjazny dla oka obraz, wiernie oddający naturalne kolory i technolgię zapewniającą szeroki kąt oglądania. Ma to znaczenie zwłaszcza, gdy planujemy rodzinne seanse filmowe czy wspólne wieczory z kolegami przy meczu piłki nożnej lub siatkówki.

Mam kino domowe z Blu-Ray i platformę cyfrową, korzystam z VoD

Jeśli jesteś wideomaniakiem, na pewno będziesz zadowolony z dużego, przynajmniej 50-calowego ekranu, który stanie się głównym elementem w salonie. Przy tak dużym telewizorze oraz najnowocześniejszych źródłach obrazu, koniecznie pomyśl o inwestycji w ekran Full HD. Najwyższa dostępna na rynku rozdzielczość w połączeniu z dużym calarzem jest gwarantem niezapomnianych wrażeń wizualnych. Jeżeli dodatkowo liczą się dla ciebie naturalne ciepłe barwy oraz doskonałe odwzorowanie kolorów, powinieneś rozważyć kupno telewizora plazmowego lub LCD LED. Pamiętaj jednak, że telewizory LCD z podświetleniem LED są obecnie jeszcze drogie, a sama technologia jest jeszcze niedoskonała. Pamiętaj też, że telewizor, który ma zamienić się w domowe centrum rozrywki powinien mieć odpowiednią ilość wejść: przynajmniej 3 HDMI, PC, S-Video. Przyda się również wejście na karty pamięci.

Obraz
© (fot. LG)

Gram w gry na konsolach, oglądam dużo sportu, korzystam z Internetu

Jesteś uzależniony od konsoli? Powinieneś w takim razie zainwestować w telewizor Full HD. Niektóre nowoczesne konsole to jedne z nielicznych sprzętów (obok odtwarzaczy Blu-Ray) nadające sygnał w najwyższej rozdzielczości. Pamiętaj jednak, że przy tego rodzaju rozrywkach, niezwykle istotny jest czas reakcji i odświeżanie. Jeżeli zdecydujesz się na LCD, zwróć uwagę, żeby współczynnik czasu reakcji wynosił nie wiecej niż 4 ms, a prędkość odświeżania co najmniej 10. Hz. Musisz się jednak liczyć z większym wydatkiem. Takie parametry znajdziesz wyłącznie w telewizorach LCD z wyższej półki. W tańszych modelach o niższych parametrach może być zauważalne smużenie, przez co radość z użytkowania nowego telewizora stanie pod znakiem zapytania. Kupując telewizor plazmowy nie będziesz miał tego problemu. Tam czas reakcji osiąga poziom 0.001 ms.

Mam już wyposażony salon, potrzebuję drugi telewizor do sypialni

Do sypialni czy innych pomieszczeń, nie będących miejscem rodzinnych spotkań, potrzebujesz telewizora raczej w niewielkim rozmiarze. Jego głównymi zaletami powinny być lekkość, łatwość ustawienia, no i oczywiście nienaganny obraz. Zastanów się nad małym telewizorem LCD. Przy dwudziestu, trzydziestu calach wystarczy jakość HD Ready. Wyższa byłaby i tak niezauważalna w praktyce. Pamiętaj jednak o czasie reakcji i częstotliwości odświeżania –. mały telewizor również nie powinien smużyć.

Obraz
© (fot. Samsung)

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Kto kupując nowy telewizor myśli o jego naprawianiu? Pewnie niewielki odsetek konsumentów. Z jednej strony słusznie. Myśl o naprawianiu telewizora, którego kupno nierzadko oznacza pewne wyrzeczenia, może tylko zakłócić radość ze świątecznego rodzinnego oglądania. Warto jednak na samym początku zapytać o serwis. Firmy produkujące telewizory coraz bardziej dbają o jakość usług posprzedażnych. Niektórzy producenci wprowadzili nawet serwis w domu klienta. W ramach umowy gwarancyjnej zarówno telewizory plazmowe, jak i LCD mogą być naprawione bez ruszania ich z miejsca. To bardzo wygodne rozwiązanie, warto więc wziąć je pod uwagę przy wyborze marki telewizora.

Materiał opracowali specjaliści z Centrum Dobrego Obrazu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (122)