Jak kiedyś radzono sobie bez telefonu komórkowego

Jak kiedyś radzono sobie bez telefonu komórkowego

Jak kiedyś radzono sobie bez telefonu komórkowego
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
15.07.2011 11:38, aktualizacja: 28.02.2017 11:18

Jak kiedyś radzono sobie bez telefonu komórkowego

15 lipca - Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego

15 lipca przypada Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego. W 2011 roku liczba używanych aparatów zwiększy się do 6 miliardów. Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez komórki. Zabieramy ją ze sobą praktycznie wszędzie. Nie ruszamy się bez niej z domu, a gdy zdarzy nam się jej zapomnieć, tracimy kontakt ze światem, a część z nas z pewnością odczuwa dyskomfort.

Historia telefonu komórkowego jest stosunkowo krótka. Za pierwszy prawdziwie przenośny telefon uznaje się Motorolę DynaTAC, która została zaprezentowana w 1973 roku, a na rynek trafiła dopiero 10 lat później. Jak zatem przez setki lat ludzie radzili sobie ludzie bez tej formy komunikacji?

SW/GB/GB

1 / 11

Prehistoria - sygnały dźwiękowe

Obraz
© sxc.hu

Prehistoria - sygnały dźwiękowe

Już ludzie pierwotni szukali sposobu na komunikowanie się ze sobą na odległość. W okresie kredy jaskiniowcy porozumiewali przesyłając informacje poprzez sygnały dźwiękowe. Metoda ta polegała na rytmicznym wybijaniu dźwięków na specjalnych bębnach lub kamieniach. Wiele podobnych sposobów stosowanych jest do dzisiaj, np. przez niektóre plemiona afrykańskie, przeważnie podczas działań wojennych.

2 / 11

Sygnały dymne

Obraz
© Wikimedia Commons/ [show]Frederic Remington

Sygnały dymne

W XII wieku zaczęto porozumiewać się za pomocą ognisk i koców. Tę prymitywną metodę stosowali Indianie, wysyłając do siebie znaki w postaci chmur dymu. Te z kolei miały różną wielkość i częstotliwość wznoszenia, stąd możliwe było odczytanie różnych słów. Zaletą sygnałów dymnych było to, że były widoczne nawet z kilku kilometrów, niestety wiatr mógł skutecznie zakłócić komunikację. Metoda ta była później wykorzystywana przez wojska amerykańskie podczas wojny secesyjnej.

3 / 11

Gołąb pocztowy

Obraz

Gołąb pocztowy

Gołąb pocztowy posiada zdolność powracania do gołębnika nawet z bardzo dużych odległości. Ich praktyczne zastosowanie do przesyłania wiadomości znane jest ze starożytnej Persji i Egiptu. Wykorzystywano je również w czasie I wojny światowej.

Gołębie pocztowe były także narzędziem w potężnej manipulacji papierami skarbowymi w Londynie. Słynna rodzina Rotschildów właśnie dzięki takiemu systemowi komunikacji wykorzystała wiadomości o wyniku bitwy pod Waterloo.

4 / 11

Sygnalizacja flagowa

Obraz
© Thinkstockphotos

Pierwszy zaawansowany system komunikacji

W 1647 roku po raz pierwszy zastosowany zostaje zaawansowany system sygnalizacji flagowej.

5 / 11

Telegraf optyczny

Obraz
© Wikimedia Commons/Lokilech

Telegraf optyczny

Okres wojen sprzyjał rozwojowi systemów komunikacji. w 1794 roku opracowano pierwszy telegraf optyczny. Linie optyczne łączyły odcinki liczące kilkaset kilometrów.

6 / 11

Pierwszy elektryczny telegraf

Obraz
© Wikimedia Commons/Geni

Pierwszy elektryczny telegraf

W 1837 roku powstaje pierwszy elektryczny telegraf zbudowany przez angielskiego fizyka i wynalazcę, Sir Charlesa Wheatstone'a. Urządzenie wykorzystywało pięć przewodów do kierowania wskazówką w odbiorniku, która wskazywała różne litery alfabetu. Rozpoczyna się era telekomunikacyjna.

7 / 11

Era telekomunikacyjna

Obraz
© Wikimedia Commons

Era telekomunikacyjna

Wynalezienie telegrafu rozpoczęło erę telekomunikacyjną. Za jej początek uważa się 24 maja 1844 roku, kiedy to po raz pierwszy linia telegraficzna połączyła oddzielone od siebie o 60 km miasta: Waszyngton i Baltimore. Pozwoliła ona na rozegranie partii szachów.

W 1848 roku zbudowano najdłuższą linię telegrafu elektrycznego w Europie. Łączyła ona Berlin z Frankfurtem i miała długość 500 km. Trzy lata później pierwszy podmorski kabel telegraficzny łączy Anglię i Francję.

W 1858 roku automatyczny telegraf z czytnikiem i rysikiem osiąga prędkość 400 słów na minutę. W tym roku poprowadzono również pierwszą linię telegraficzną po dnie Atlantyku, którą wysłano pierwszy w historii telegram pomiędzy Europą i Ameryką.

8 / 11

Pierwszy telefon?

Obraz
© Wikimedia Commons

Pierwszy telefon?

W 1876 odbyła się historyczna rozmowa telefoniczna - Bell mówi przez słuchawkę do swego asystenta "Panie Watson, proszę tutaj przyjść, potrzebuję pana". Co ciekawe, telefonu wcale nie wynalazł Alexander Graham Bell lecz Antonio Meucci - nie było go jednak stać na opłacenie patentu.

9 / 11

Radiotelegraf

Obraz
© Wikimedia Commons/Andy Dingley

Radiotelegraf

Pod koniec XIX wieku Gugliemo Marconi zbudował radiotelegraf, który w roku 1897 pozwolił uzyskać łączność radiową na odległość 5 km. W 1901 roku Marconi wysyła sygnał radiowy przez Atlantyk, by rok później odbyła się pierwsza transmisja radiowa ludzkiego głosu.

10 / 11

Pierwsza rozmowa przez komórkę

Obraz
© Wikimedia Commons

Pierwsza rozmowa przez komórkę

Dopiero w 1973 roku została przeprowadzona pierwsza rozmowa za pośrednictwem telefonu komórkowego. Dr. Martin Cooper z Motoroli zadzwonił z prototypowego urządzenia, do szefa Bell Labs, Dr. Engela. Choć nie wiadomo co było tematem tamtej rozmowy, z pewnością Englowi nie było do śmiechu - właśnie przegrał w technologicznym wyścigu.

11 / 11

Telefony komórkowe dziś

Obraz
© Jupiterimages

Telefony komórkowe dziś

Zapewne część z nas może się przyznać, że jest więźniem "komórki". Jeśli zapomnimy zabrać telefonu, mamy nieodparte wrażenie, że na pewno dzwoniło do mnie milion osób. Jednocześnie, właśnie w chwilach, kiedy nie mamy przy sobie telefonu dociera do nas, jak bardzo jesteśmy od niego uzależnieni.

SW/GB/GB

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)