Jak dbać o pralkę? Najważniejsze zasady dotyczące użytkowania sprzętu AGD

Jak dbać o pralkę? Najważniejsze zasady dotyczące użytkowania sprzętu AGD

Jak dbać o pralkę? Najważniejsze zasady dotyczące użytkowania sprzętu AGD
Źródło zdjęć: © Fotolia | Helmut Seisenberger
09.09.2017 16:31

Pralka jest jednym z tych sprzętów AGD, który powinien znaleźć się w każdym domu. W końcu ich pojawienie się zrewolucjonizowało czynność prania, która w erze tar czy pralek wirnikowych - była niezwykle męcząca i pracochłonna. Warto jednak pamiętać, że funkcjonowanie bez sprawnego urządzenia to duży kłopot. Dlatego chroniąc i dbając odpowiednio o sprzęt wydłużymy okres jego eksploatacji, nawet po upływie gwarancji. Okazuje się, że najbardziej szkodzi pralce twarda woda, przepełnienie bębna oraz zbyt krótkie odstępy między praniami.

Odpowiedni sposób użytkowania oraz konserwacji pralek to nieodzowny element, który nie tylko przedłuży żywotność posiadanego sprzętu AGD, ale również zmniejszy ryzyko uszkodzeń. By wiedzieć, w jaki sposób korzystać z zakupionej pralki, by służyła jak najdłużej, warto zapoznać się z naszym poradnikiem, w którym nie tylko znajdziemy porady o charakterze technicznym, ale również wskazówki dotyczące przedmiotów, które mogą przyczynić się do uszkodzenia pralki.

Przyczyny awarii sprzętu

Choć jest to sprzęt mocno rozwinięty technologicznie i bardzo wytrzymały, to istnieje grupa przedmiotów, których prania w urządzeniu powinniśmy unikać, ponieważ mogą doprowadzić do jego uszkodzenia. Warto zapamiętać, że ubrania, które były kiedykolwiek nasączone czy poplamione środkami łatwopalnymi takimi jak: benzyna czy rozpuszczalnik, mogą doprowadzić do uszkodzenia wewnętrznych części pralki. Ponadto, wszelkie przedmioty z metalowymi akcesoriami, a przede wszystkim drutami, mogą uszkodzić uszczelki i kable, dlatego lepiej jest prać je ręcznie lub w specjalnym woreczkach.

Niestety, na awarie jest narażony również bęben. Po pierwsze częstym błędem, który popełniamy, użytkując pralkę jest jego przepełnienie. Niestety wkładamy do niego zbyt dużą ilość ubrań, co sprawia, że urządzenie zużywa więcej wody i energii, zaś tkaniny gorzej się dopierają. Poza tym przeładowanie może doprowadzić do uszkodzenia bębna. Dlatego, jeśli nasza pralka maksymalnie może pomieścić 6 kg, to nie wpychajmy na siłę do niej większej ilości ubrań. Pamiętajmy również, żeby zostawić w bębnie miejsce na szerokość dłoni. Kolejna sprawa to osad pojawiający się we wnętrzu urządzenia. W tym przypadku powinniśmy od czasu do czasu zaprogramować puste pranie, nastawić program na wysoką temperaturę, następnie dodać detergent albo ocet i uruchomić pralkę. W ten sposób nie tylko pozbędziemy się zanieczyszczeń z urządzenia, ale również usuniemy nieprzyjemny zapach wydostający się z jego wnętrza.

Ponadto pralce nie służą zbyt krótkie odstępy pomiędzy praniami. Niestety korzystanie ze sprzętu pranie po praniu, powoduje przegrzanie się pewnych elementów. Dlatego zanim ponownie uruchomimy urządzenie, powinniśmy odczekać co najmniej godzinę. Duże skłonności do awarii ma również filtr, który znajduje się w dolnej części pralki. To on zatrzymuje drobne przedmioty (m.in. monety czy guziki), strzępy tkanin, które mogłyby zatkać węże odpływowe. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie czy kieszenie spodni, bluz, kurtek są puste przed wrzuceniem ich do środka pralki, dzięki czemu zminimalizujemy występowanie tego problemu.

Obraz
© (fot. Fotolia / Kadmy)

Jest jeszcze jeden czynnik powodujący awarie pralek - twarda woda. To ona powoduje, że wewnątrz sprzętu osadza się kamień, który niszczy grzałkę, wąż odpływowy czy bęben. Oczywiście najłatwiej jest sprawdzić twardość wody kupując paskowy tester, który zwykle dostępny jest w sklepie budowlanym czy AGD. Jego cena waha się w granicach od 15 do 30 zł. Problem twardej wody można rozwiązać poprzez zainwestowanie w specjalny filtr, który umieszcza się przy wężu zasilającym. Ewentualnie zgodnie z zalecaniami większości producentów możemy zastosować tabletki zmiękczacza wody do każdego prania. Warto zaznaczyć, że wiele środków piorących, które obecnie używamy zwiera go w swoim składzie. Dlatego, jeśli mamy twardą wodę wystarczy użyć większą ilość detergentu.

Czynności, o których warto pamiętać po każdym praniu

Czyszczenie to bardzo istotny element konserwujący urządzenie AGD. Istnieje kilka zasad, z którymi powinniśmy się zapoznać. Mianowicie, zewnętrzną warstwę pralki czyści się zazwyczaj przy pomocy gąbki, ciepłej wody i delikatnego środka czyszczącego takiego jak płyn do naczyń. Jeśli natomiast chcemy wyczyścić wnętrze pralki, wówczas należy pamiętać, że po każdym praniu należy pozostawiać uchylone drzwiczki, co pozwoli na odparowanie pozostałej na uszczelkach oraz w bębnie wody. Warto także regularnie wycierać szmatką uszczelki drzwiczek, co pozwoli, by przez dłuższy okres były maksymalnie szczelne.

Pamiętajmy również, że zasobnik na detergenty często ulega zatkaniu poprzez nagromadzenie w nim resztek używanego proszku. Dobrym i skutecznym sposobem jest wymycie go w zmywarce do naczyń, jednak gdy jej nie posiadamy nie pozostaje nam nic innego jak zrobić to ręcznie. W przypadku, gdy szuflada nie posiada możliwości demontażu możemy ją wyczyścić przy pomocy zwykłej szczoteczki do zębów. Filtry doprowadzające wodę także wymagają troski. Powinny być one czyszczone tym częściej, im gorsza jest jakość wody. Jeśli pralka nie posiada filtru samoczyszczącego, wówczas należy czyścić go własnoręcznie. Ważne przy tym, by delikatnie otwierać jego pokrywę i nie porysować powierzchni pralki.

Kolejną czynność, którą powinniśmy wykonywać regularnie to odkamienianie. Do jej użycia niezbędne są specjalne środki odkamieniające przeznaczone do pralek. Zatem żeby odkamienić urządzenie należy wykonać pranie z pustym wsadem w temperaturze wynoszącej 60 - 90 stopni Celsjusza wraz z dedykowanym detergentem.

Jeśli będziemy przestrzegać powyższych zasad to sprawimy, że nasza pralka będzie jeszcze przez długi czas sprawowała swoją funkcję.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (93)