Jak czytać metki, aby nie uszkodzić ubrania?

Jak czytać metki, aby nie uszkodzić ubrania?
Źródło zdjęć: © Fotolia | Africa Studio

17.10.2016 11:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zanim przystąpimy do prania ubrań, powinniśmy zapoznać się z metkami umieszczonymi na nich. Niestety większość z nas usuwa je, już przy pierwszym założeniu ubrania, co powoduje, że ulubiona bluzka dużo szybciej niszczy się. Dlatego tak ważne jest pozostawienie metki na miejscu! I tu wcale nie chodzi o informacje dotyczące rozmiaru czy producenta. Najistotniejszy jest fragment, na którym znajdziemy symbole prania.

Dziś, przy tak wielkiej różnorodności tkanin, musimy sprawdzać, w jakiej temperaturze należy uprać daną rzecz, a także w jaki sposób ją wysuszyć. Pewnie większość symboli znamy i potrafimy rozpoznać, jednak niektóre z nich mogą być na tyle zagadkowe, że nie będziemy w stanie ich rozszyfrować. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie znaczenia poszczególnych symboli na metkach. To z nich dowiemy się, jak powinniśmy pielęgnować naszą odzież, aby nie obawiać się o nasze ulubione bluzki, sukienki czy swetry.

Pranie

W pierwszej kolejności sprawdź, czy dana rzecz w ogóle nadaje się do prania w pralce, prania ręcznego czy być może wskazane jest czyszczenie chemiczne. Jeśli tylko zobaczymy na metce symbol ręki czy też symbol kółka, to nie wrzucajmy odzieży do pralki. W innym przypadku może się okazać, że w bardzo prosty sposób zniszczymy ulubiony płaszcz czy kurtkę. W kolejnym etapie sprawdźmy, jakiego środka do prania musimy użyć. O tym powie nam symbol trójkąta na metce. Jeśli będzie przekreślony, to nie wolno nam użyć żadnych środków odplamiających i wybielaczy, które zawierają chlor. Ostatni etap to odpowiednia segregacja. Najważniejszą informację, jaką możemy odczytać z metki, jest temperatura prania. Dany symbol wskaże nam maksymalną temperaturę w jakiej możemy uprać ubrania. W przypadku bardziej delikatnych rzeczy zwróćmy uwagę na dodatkowe oznaczenia prania.

Obraz
© (fot. WP)

Suszenie

Odpowiednie suszenie ubrań zapobiega deformacji oraz wyciągnięciu. Symbole dotyczące suszenia są oznaczone na metce kwadratem (suszenie w warunkach naturalnych) lub kwadratem z kółkiem w środku (suszenie automatyczne –. w suszarce bębnowej). W przypadku, gdy dana rzecz wymaga suszenia mechanicznego, to koniecznie zwróćmy uwagę w jakiej temperaturze. Jest to oznaczone poprzez umieszczenie kropek wewnątrz kwadratu z kółkiem. Pamiętajmy także, że niektóre rzeczy powinniśmy wysuszyć w odpowiedniej pozycji. Taka informacja oznaczona jest kwadratem z kreskami wewnątrz.

Obraz
© (fot. mat. prasowy)

Prasowanie

Prasowanie to czynność, którą zwykle wykonujemy w pośpiechu. Tuż przed wyjściem z pracy lub na ważne spotkanie. Dlatego jeśli nie chcesz wypalić żelazkiem dziury w bluzce czy spodniach, lepiej postępuj zgodnie ze wskazówkami podanymi na metce.

Obraz
© (fot. WP)

Jak widać na powyższych obrazkach, symbole na metce zostały stworzone po to, aby pomagać nam w dbaniu o ubrania. Zawierają ważne informacje odnośnie prania, suszenia oraz prasowania. Jeśli chcesz, aby ubrania służyły jak najdłużej, musisz postępować zgodnie z instrukcjami na metce. Wtedy będziesz mieć pewność, że zachowają swój estetyczny wygląd na długi czas.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)