Jak bezpiecznie płacić kartą kredytową w sieci

Jak bezpiecznie płacić kartą kredytową w sieci

Jak bezpiecznie płacić kartą kredytową w sieci
20.05.2011 11:47, aktualizacja: 22.09.2011 14:46

Nie mamy przy sobie gotówki? Nawet jeśli, to z pewnością mamy kartę. W tradycyjnych sklepach chętnie płacimy plastikowym pieniądzem. A w internecie? Wielu z nas wciąż boi się podawać numer swojej karty. Zupełnie niepotrzebnie.

Obraz

Kryzys może i jest, ale na pewno nie odczuwają go sklepy internetowe. Według badań, które na początku marca tego roku przeprowadził Gemius SA, wynika, że polski sektor handlu elektronicznego nie odczuł w 201. roku pogorszenia koniunktury. Co więcej, rok 2010 był lepszy niż 2009. Zdaniem specjalistów, sytuacja e-commerce w Polsce jest stabilna, a polscy internauci planują w 2011 roku kupować w sieci jeszcze więcej. Z raportu Gemiusa wynika jeszcze coś, co być może dla niektórych wcale nie jest zaskakujące. Otóż kobiety kupują w sieci, bo jest taniej, mężczyźni, bo mogą oszczędzić czas. Tak czy inaczej, 74 procent polskich internautów robi e-zakupy i będzie ich robić więcej.

Nie tylko Polska

W dobie internetu nie musimy się ograniczać tylko do polskich sklepów. Dziś możemy równie szybko i komfortowo zrobić zakupy w hiszpańskim czy amerykańskim e-sklepie. Trzeba tylko kliknąć, wybrać, zapłacić i cierpliwie poczekać na przesyłkę. Najnowszy sprzęt, komputery, płyty, kosmetyki i miliony innych towarów są na wyciągnięcie ręki. Wystarczy załadować e-koszyk i zapłacić. No właśnie.

Obraz
© Zanim rozpoczniemy zakupy w sieci, sprawdźmy, czy możemy zaufać wybranemu przedsiębiorcy. O bezpiecznych e-sklepach przeczytamy na stronie www.bezpiecznyesklep.pl (fot. komputerswiat.pl)

Zanim rozpoczniemy zakupy w sieci, sprawdźmy, czy możemy zaufać wybranemu przedsiębiorcy. O bezpiecznych e-sklepach przeczytamy na stronie www.bezpiecznyesklep.pl. Za zakupy w sieci możemy zapłacić na wiele sposobów. Poczynając od SMS-ów (za drobne usługi), przez przelewy, karty płatnicze, do serwisów typu PayPal. W Polsce mamy też możliwość zamówienia przesyłki za pobraniem. Ta ostatnia forma wydaje się wielu osobom najbezpieczniejsza. Spora część internautów wciąż boi się płacić w sieci kartą kredytową.

Strachy na lachy

Kiedy w tradycyjnym sklepie płacimy kartą płatniczą lub kredytową, oprócz pieniędzy zostawiamy w nim również dane o naszej karcie. Można je często znaleźć na tak zwanym slipie, czyli papierowym potwierdzeniu zawartej transakcji. Jedna kopia jest dla sprzedawcy, druga dla nas. Nieuczciwy sprzedawca może wykorzystać nasze dane, a mimo wszystko bez cienia wątpliwości używamy kart.

Wbrew panującej powszechnie opinii transakcje dokonywane w internecie mogą być często bezpieczniejsze od tych dokonywanych w tradycyjnych sklepach. Musimy tylko - my, kupujący - wiedzieć, o czym należy w sieci pamiętać i na co powinniśmy uważać. Większość osób obawia się, że w trakcie transferu danych z komputera do sklepu internetowego numer ich karty kredytowej zostanie przechwycony przez złodzieja. W praktyce jest to mało prawdopodobne. Obecnie stosowane zabezpieczenia, w tym szyfrowanie połączeń algorytmami SSL, skutecznie to uniemożliwiają. Jeśli płatności dokonujemy z komputera domowego odpowiednio zabezpieczonego, ryzyko kradzieży naszych danych jest znikome.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Globalna wycena piractwa 2010 - zobacz jak wypadła Polska

Obraz

Duzi, godni zaufania

Najbezpieczniej jest robić zakupy w dużych, znanych i renomowanych sklepach internetowych. Takie firmy inwestują duże pieniądze w zapewnienie bezpieczeństwa transakcji i gromadzonych danych. Zapewniają także profesjonalną obsługę. Coraz więcej sklepów decyduje się też dołączyć do systemu gwarantującego stosowanie dobrych praktyk oraz określonych standardów obsługi. To ogromnie ważne, zwłaszcza jeśli robimy zakupy w zagranicznych sklepach.

Sprzedawca, który ma taki certyfikat zaufania, jest sprawdzony przez niezależnych audytorów i uznany za wiarygodnego i bezpiecznego dla klientów. O przynależności do systemu świadczą oznaczenia graficzne, które sklepy umieszczają w widocznym miejscu swojej witryny. Z całą pewnością takim gwarantem uczciwych zakupów jest europejski certyfikat Euro-Label czy Trusted Shops.

Obraz
© Trusted Shops i Euro-Label to znane w Europie certyfikaty jakości i bezpieczeństwa, także jeśli chodzi o płatności on-line. (fot. komputerswiat.pl)

Przedsiębiorcy używający tego typu certyfikatów z pewnością odpowiednio zabezpieczają swoje transakcje, bo to jeden z warunków przyznania im świadectwa wiarygodności. Więcej o certyfikatach Euro-Label i Trusted Shops można przeczytać na stronach www.euro-label.com/pl i www.trustedshops.pl.

Z kartą bezpiecznie

Szybkim sposobem zapłaty za internetowe zakupy jest karta kredytowa lub niektóre rodzaje kart debetowych (na przykład Inteligo Visa Electron). Autoryzacja następuje natychmiast, dzięki czemu zamówienie może być od razu zrealizowane. Nawet jeśli korzystamy z oferty sklepów certyfikowanych, zawsze powinniśmy sprawdzić, czy strona internetowa ma bezpieczne połączenie (adres w pasku przeglądarki rozpoczyna się od https lub ssl, a na dole ekranu lub obok adresu sklepu powinniśmy mieć symbol zamkniętej kłódki).

Obraz
© W internecie płacimy kartą tylko wówczas, gdy w adresie strony jest taki (1) zapis. U dołu strony po prawej lub przy adresie musi być wyświetlona kłódka (2). (fot. komputerswiat.pl)

Zdarzało się bowiem, że powstawały fałszywe strony o identycznym wyglądzie i łudząco podobnym adresie internetowym, co oryginał. Warto również pamiętać, że żaden sprzedawca nie może żądać od nas podania numeru PIN przy dokonywaniu e-zakupów. Do potwierdzania transakcji internetowych nie służy PIN, ale wyłącznie numer CVC2/CVV2 - trzy cyfry umieszczone na odwrocie karty kredytowej na pasku, na którym znajduje się podpis posiadacza. Kod CVC2/CVV2 służy właśnie do zabezpieczenia transakcji internetowych. Pamiętajmy też, że płacąc kartą, sklep nie ma dostępu do naszych danych. Dane z karty trafiają bezpośrednio na serwer obsługujący transakcje bezgotówkowe. Uwaga! Żaden sklep nie otrzymuje nigdy numeru naszej karty ani dostępu do naszych pieniędzy.

Z kartą w wirtualny świat

O ile zakupy w polskich sklepach wydają nam się bezpieczne, o tyle wciąż z dystansem podchodzimy do zagranicznych e-sklepów. Czas skończyć z tym sceptycyzmem i zacząć szukać cenowych okazji za granicą. Zachowując te same zasady bezpieczeństwa, co w polskich sklepach, nic złego się nie wydarzy. Pamiętajmy jednak, że w przypadku jakichkolwiek problemów z zagranicznym przedsiębiorcą, polskim konsumentom bezpłatnie pomaga Europejskie Centrum Konsumenckie (ECK). ECK pomoże w dochodzeniu roszczeń, gdy zagraniczny przedsiębiorca z UE, Norwegii lub Islandii nie wykona opłaconej usługi lub niesłusznie pobierze płatność. O tym, jak złożyć ewentualną skargę, można przeczytać na stronie Centrum.

Wyjście dla wątpiących

Ci, którzy chcieliby, ale wciąż boją się płacić w sieci kartą kredytową, może powinni pomyśleć o specjalnej karcie płatniczej służącej jedynie do płatności w internecie. W ofercie ma ją kilka banków. Działa ona na zasadzie karty pre-paid - zasilamy ją tylko odpowiednią kwotą, potrzebną do zrealizowania zamówienia. Nawet jeśli pełne dane karty dostaną się w niepowołane ręce, złodziej nie uzyska dostępu do naszego konta bankowego i znajdujących się tam pieniędzy.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Globalna wycena piractwa 2010 - zobacz jak wypadła Polska

Obraz

7 zasad bezpieczeństwa

1. Korzystaj wyłącznie ze sprawdzonych i pewnych komputerów, a nie z ogólnodostępnych stanowisk internetowych (na przykład w kawiarenkach internetowych, bibliotekach publicznych, szkolnych pracowniach).

2. Używaj programów antywirusowych i firewalli.

3. Rób zakupy w dużych, znanych i renomowanych sklepach internetowych. W przypadku mniejszych serwisów zbadaj ich wiarygodność.

4. Odpowiednio skonfiguruj przeglądarkę internetową.

5. Upewnij się, że transmisja odbywa się w bezpiecznym połączeniu (protokół HTTPS).

6. Sprawdź, czy na stronie logowania lub w pasku przeglądarki jest znak kłódki.

7. Wyloguj się po zakończeniu transakcji. Wybierz odpowiednią opcję na stronie sklepu - Log out, Sign out lub po prostu Wyloguj.

Płacisz kartą kredytową w sklepie internetowym? Powinieneś to wiedzieć!

Czy sklep internetowy ma dostęp do naszych danych?
Nie. Sklep nie ma dostępu do numerów i innych danych kart płatniczych. Dane kart płatniczych poprzez zabezpieczony formularz trafiają bezpośrednio na bezpieczny serwer firmy obsługującej bezgotówkowe rozliczanie transakcji płatniczych.

Jakimi kartami można płacić w internecie?
W internecie można płacić wszystkimi kartami embosowanymi (wypukłymi, kredytowymi) oraz niektórymi kartami płaskimi (w zależności od decyzji banku - wydawcy karty).

Czy karty płaskie (płatnicze) mogą być używane w internecie?
Teoretycznie tak, jednak pamiętajmy, że wszystko zależy od decyzji banku, który wydał nam kartę. Niestety, banki rzadko decydują się na dopuszczenie płaskich kart do płatności internetowych. O możliwość płacenia w sieci kartą płaską musimy pytać w swoim banku.

Co należy wiedzieć, aby dokonać w sieci płatności kartą?
Aby zapłacić w sieci kartą, należy znać jej numer, datę ważności oraz kod zabezpieczający CVC2/CVV2.

Co to jest numer CVC2/CVV2?
Kod CVC2/CVV2 to rodzaj zabezpieczenia transakcji internetowych. Kod znajduje się na rewersie karty, są to trzy ostatnie cyfry wydrukowane przy numerze karty na pasku do podpisu.

Czym jest technologia 3D Secure?

  1. Secure to nowa technologia podnosząca poziom bezpieczeństwa przy transakcjach internetowych. Przed dokonaniem standardowej autoryzacji karty, bank prosi o podanie wcześniej ustanowionego hasła. Tak zabezpieczona karta nawet jeśli wpadnie w niepowołane ręce, nie powinna zostać wykorzystana do internetowego oszustwa.

Co to jest Chargeback?
To zwrot pieniędzy z konta sklepu na konto posiadacza karty. Dokonywany jest na wniosek posiadacza karty, gdy złoży on stosowną reklamację w banku. Więcej o Chargeback przeczytasz w naszej publikacji - _ Tak ochronisz pieniądze z karty kredytowej. Dlaczego banki o tym nie mówią? _

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Globalna wycena piractwa 2010 - zobacz jak wypadła Polska

Obraz
Źródło artykułu:Komputer Świat
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)