Ivy Bridge cieplejsze od Sandy Bridge

Kolejne procesory z większą ilością tranzystorów wytwarzają więcej ciepła, wady miniaturyzacji mogą odczuć użytkownicy nowego iPada czy pierwszych kart graficznych Fermi. Niedawno fizyk teoretyczny Michio Kaku stwierdził, że prawo Moore'a będzie martwe w ciągu 10 lat, a już teraz zdecydowanie ono zwalnia.

Ivy Bridge cieplejsze od Sandy Bridge
Źródło zdjęć: © chip.pl

Powoli zbliża się koniec ery krzemowej, chyba że nowe układy zaczną powstawać na bazie krzemu z dodatkiem warstwy srebra lub ceramiki nazwanym na razie "silicine". W ten sposób nowe układy Intela, które po podkręceniu wydzielają o około 20 °C nie są niczym zaskakującym, choć są mniej prądożerne od Sandy Bridge.

Amatorom podkręcania i zwykłym użytkownikom raczej nie przyda się zdjęcie zintegrowanego rozpraszacza ciepła, ale podczas ekstremalnych prób bicia rekordów gdzie liczą się ułamki stopni takie rozwiązanie może zdecydowanie pomóc. Szczęśliwie nad taką różnicą jeszcze da się zapanować i występuję jak już pisaliśmy tylko przy podkręcaniu, ale co będzie jeżeli będziemy chcieli testować nowsze układy i przy nieodpowiednim chłodzeniu cały układ scalony po prostu się stopi?

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Samsung Galaxy S III w kolorze białym i… niebieskim

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)