iPhone 7: Apple opatentował sposób na zoom optyczny

iPhone 7: Apple opatentował sposób na zoom optyczny

iPhone 7: Apple opatentował sposób na zoom optyczny
Źródło zdjęć: © Kārlis Dambrāns / CC
25.04.2016 13:27, aktualizacja: 26.04.2016 14:14

Pogłoski o smartfonie Apple z podwójnym obiektywem słychać już od lat, ale trzeba przyznać, że ich liczba znacznie zwiększyła się przy okazji omawiania nadchodzącego iPhone'a 7. A konkretniej wersji 7 Plus.

Wszyscy wiemy, że współczesne smartfony mają problem: ich producenci starają się, żeby były jak najbardziej płaskie, jak najbardziej cienkie, bo tego - podobno - oczekują konsumenci. A skoro tak, to ciężko w takim smartfonie zmieścić obiektyw typu zoom. Nawet ze stałoogniskowymi obiektywami o dość prostej konstrukcji optycznej, wiele telefonów wyposażonych jest w moduł aparatu wystający nieco z korpusu.

Ciężko jest z pewnością, ale nie oznacza to, że jest to niemożliwe. Jest jednak jedno, dość ciekawe rozwiązanie, które bazuje tak naprawdę na "złamaniu" konstrukcji optycznej obiektywu i upodobnienia go tym samym do stosowanego chociażby w łodziach podwodnych peryskopu.

Obraz
© Patent Apple (fot. Materiały prasowe)

Tak daleko sięgać jednak nie będziemy. Wystarczy raczej wspomnieć, że podobne rozwiązanie wprowadziła do fotografii cyfrowej w 200. roku firma Minolta. Pokazana wtedy Minolta X była czymś naprawdę wyjątkowym. Później to rozwiązanie zostało jeszcze z powodzeniem zastosowane w kilku innych modelach Minolty, a po przejęciu jej działu fotograficznego przez firmę Sony – również w aparatach tego japońskiego producenta.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

W ostatnich latach temat trochę ucichł (sprzedaż aparatów kompaktowych ogólnie przeżywa kryzys), ale wygląda na to, że rozwiązanie oparte na "łamanym" obiektywie może niebawem czekać huczny powrót. Wszystko za sprawą firmy Apple, która opatentowała łamany obiektyw z funkcją zoomu. I która –. jak głoszą pogłoski – może go już całkiem niedługo wykorzystać w praktyce.

Chodzi podobno o model iPhone 7 Plus (który ma być na dodatek wyposażony w dwa obiektywy) lub też, według innych źródeł, o model iPhone 7 Pro. Cóż, w tym przypadku nazwa nie jest chyba najważniejsza. Apple dość często wykorzystuje rozwiązania opracowane wcześniej przez innych producentów, ale dzięki potędze swojej marki i sprawnego marketingu robi to wyjątkowo skutecznie. Jeśli za sprawą iPhone'a 7 Plus czy Pro zoom optyczny zagości już na dobre na rynku zwykłych, płaskich smartfonów, naprawdę nie będziemy narzekać.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)