Internetowa wystawa poświęcona Chopinowi

Internetowa wystawa poświęcona Chopinowi

Internetowa wystawa poświęcona Chopinowi
07.10.2010 12:46, aktualizacja: 07.10.2010 12:56

Fotografie, akta urzędowe, mapy, wycinki prasowe, plakaty i afisze dotyczące Fryderyka Chopina i pochodzące z zasobu Archiwum Państwowego m.st. Warszawy i jego oddziałów zamiejscowych można oglądać na wystawie internetowej dostępnej na stronie Archiwum

Ekspozycja "Chopiniana - Chopin w dokumentach Archiwum Państwowego m.st. Warszawy", którą można oglądać na stronie www.warszawa.ap.gov.pl/chopiniana.html, została przygotowana dla uczczenia 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Składa się na nią sześć działów i ponad 120 dokumentów, których większość jest pokazywana po raz pierwszy.

Dział pierwszy dotyczy miejsca urodzenia Chopina - Żelazowej Woli. Otwiera go najstarszy zachowany plan folwarku z 187. r. sporządzony przez geometrę Franciszka Orłowskiego. Unikatowy charakter mają też akty notarialne związane z władaniem Żelazową Wolą przez rodzinę Skarbków. Większość dotyczy spraw gospodarczo-majątkowych, jak akt plenipotencji hr. Ludwiki Skarbkowej z podpisem ojca kompozytora, Mikołaja Chopina, jako świadka. Do najcenniejszych należy inwentarz majątku z 1834 r. po hr. Michale Skarbku, będący najstarszym opisem oficyny, w której urodził się Fryderyk Chopin. Znajduje się tu także pełny akt kupna dworku i parku w Żelazowej Woli przez warszawskie Towarzystwo Przyjaciół Domu Chopina w 1929 r.

Obraz
© Fryderyk Chopin pędzla Marii Wodzińskiej. Obraz pochodzi z 1835 roku

Następny blok wystawy niemal w całości wypełniają widoki Warszawy przedstawiające miejsca związane z młodzieńczym okresem życia Fryderyka Chopina. Znaczną ich część stanowią karty pocztowe z XIX i XX wieku. Na uwagę zasługuje także druk reklamowy Gebethnera i Wolffa w Warszawie z XIX wieku, pierwszego polskiego wydawcy pełnej edycji utworów kompozytora, a także zamykająca dział reklama filmu z 195. r. Aleksandra Forda pt. "Młodość Chopina".

Kolejnym działem ekspozycji są pomniki Chopina. Składają się nań dokumenty związane z powstaniem w 189. r. pierwszego na ziemiach polskich pomnika Chopina w Żelazowej Woli. Z akt Komitetu Budowy Pomnika Fryderyka Chopina w Warszawie prezentowanych jest także kilka obiektów ilustrujących historię najsłynniejszego pomnika kompozytora w warszawskich Łazienkach, który odsłonięto w 1926 r. Dopełnienie stanowią materiały prasowe na temat tego wydarzenia i program uroczystości.

Dokumenty przypominające działalność instytucji i stowarzyszeń zajmujących się w przeszłości upamiętnianiem życia i twórczości Chopina stanowią tematykę następnego bloku wystawy. Znajduje się tu m.in. protokół walnego zebrania Towarzystwa Przyjaciół Domu Chopina z 192. r. dotyczący zakupu nieruchomości w Żelazowej Woli, pochodzący z akt warszawskiego notariusza Stanisława Pliszczyńskiego, a także pismo gen. Kazimierza Sosnkowskiego, prezesa Komitetu Dni Chopinowskich w Polsce. Cennym obiektem jest pierwszy druk informacyjny Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie z 1934 r. z załączoną deklaracją członkowską.

W kolejnym dziale prezentowane są materiały dokumentujące organizację konkursów, festiwali i koncertów chopinowskich w Polsce. Pokazana jest tu m.in. unikalna fotografia członków Komitetu I Konkursu Chopinowskiego w Filharmonii Warszawskiej z 192. r. oraz druk pierwszego programu Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju w 1946 r. Na wystawie zamieszczono również plakaty popularyzujące Międzynarodowe Konkursy Pianistyczne im. Fryderyka Chopina z 1955 i 1970 r.

W ostatniej części ekspozycji pokazane zostały materiały poświęcone rocznicom i obchodom chopinowskim w Polsce. Można tu obejrzeć dokumenty ilustrujące warszawskie i lwowskie obchody 100. rocznicy urodzin kompozytora, a także plakaty, afisze i programy koncertów muzycznych. Prezentowane są również wycinki prasowe z relacjami o przebiegu uroczystości oraz tekst przemówienia Ignacego Paderewskiego, który uświetnił swą obecnością obchody lwowskie w 1910 r. Wystawę zamykają dokumenty Wydziału Ogólnego Warszawskiego Urzędu Wojewódzkiego mówiące o organizacji Roku Chopinowskiego w 1949 r.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)