Internet przestanie rozrastać się zgodnie z prawem Moore'a

Internet przestanie rozrastać się zgodnie z prawem Moore'a
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

18.01.2009 14:31, aktual.: 19.01.2009 10:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Magazyn The New Journal of Physics informuje, że póki co Internet rozrasta się zgodnie z tzw. prawem Moore'a, jednak najnowsze badania chińskich naukowców wykazały, że taki rozwój nie może trwać w nieskończoność.

Badania, których celem było zebranie informacji na temat tego jak dzisiejsza Sieć jest ustrukturalizowana i jakimi rządzi się prawami, zostały przeprowadzone pod kierunkiem Guo-Quing Zhanga z Chińskiej Akademii Nauki. Naukowcy, obserwując przepływ danych w interwałach sześciomiesięcznych, stwierdzili że możliwe jest wyciągnięcie pewnych ogólnych wniosków dotyczących przyszłego tempa wzrostu Internetu.

Badacze są zdania, że Sieć działa jak w pełni autonomiczny system i nie jest, jak zwykło się do tej pory uważać, jedynie zbiorem przypadkowych witryn. Naukowcy podzielili również Internet na rdzeń (powstały na początku) oraz część peryferyjną (obecnie to ona ulega największym zmianom). Ich zdaniem, obie struktury charakteryzują się innym schematem rozwoju. Kolejne wnioski są takie, że Sieć jest obecnie stabilna, a większość obecnego wzrostu zachodzi w części peryferyjnej.

Obserwacje chińskich badaczy są przełomem jeśli chodzi o modele rozwoju Internetu. Poprzednie teorie "pozwalały" bowiem Sieci rozrastać się w nieskończoność. Ta, sformułowana przez naukowców z Państwa Środka, stwierdza że gdyby Internet rozrastał się w przyszłości zgodnie z prawem Moore'a* (tak jak dzieje się to teraz) to część peryferyjna stałaby się zbyt dużym ciężarem dla rdzenia. Sieć będzie musiała więc nieco zwolnić.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)