Internet jest groźny dla dzieci - chrońmy je

Internet jest groźny dla dzieci - chrońmy je
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

01.06.2011 13:09, aktual.: 22.09.2011 14:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Współczesne dzieci uwielbiają internet. Za jego pośrednictwem mogą w łatwy sposób wymieniać się ze swoimi rówieśnikami zdjęciami, filmami, pracami domowymi, a przy okazji korzystają z portali społecznościowych czy komunikatorów internetowych

Wielu rodziców nie potrafi jednak zapanować nad aktywnością swoich pociech w sieci, pozwalając im czasami na zbyt wiele. Taka obojętność może narazić najmłodszych na jedno z wielu niebezpieczeństw czyhających w sieci.

Co grozi dzieciom w sieci

Na młodych internautów czyha w sieci wiele niebezpieczeństw. Dzieci to idealny cel dla cyberprzestępców, którzy wyłudzają dane osobowe, numery kart kredytowych i inne wrażliwe informacje, pozwalające im się wzbogacić. Najłatwiej takie informacje uzyskać zagadując dzieci na portalach społecznościowych i wyciągając od nich informacje dotyczące rodziców. Znając daty urodzenia najmłodszych członków rodziny, miejsce zamieszkania czy imię psa, bardzo łatwo będzie przestępcy odgadnąć hasło do konta w serwisie społecznościowym albo poczty rodzica. Stąd już tylko krok do uzyskania dostępu do konta bankowego lub wyłudzenia pieniędzy.

- Wielu rodziców słusznie obawia się aktywności swoich dzieci w portalach społecznościowych, za pośrednictwem których nawiązują one znajomości z różnymi ludźmi i nigdy nie wiadomo, kto tak naprawdę znajduje się "po drugiej stronie" - mówi Randy Abrams, dyrektor ds. edukacji technicznej firmy ESET.

Obraz
© (fot. Thinkstockphotos)

Innym poważnym zagrożeniem są obecne od niepamiętnych czasów wirusy. Strony internetowe oferujące pirackie wersje gier czy filmów pełne są szkodników, które mogą nie tylko zniszczyć nasz sprzęt, ale również pozwalają przestępcom przejąć kontrolę nad komputerem lub poznać hasła do kont bankowych. Dzieci przeglądają sieć nieświadomie i zapewne niejednokrotnie pobierają szkodliwe oprogramowanie podczas poszukiwania najnowszej wersji "Harry'ego Pottera".

Nie wolno również lekceważyć zagrożenia dla młodych internautów, jakim są strony dla pełnoletnich, zawierające materiały pornograficzne. "Popularność stron dla dorosłych wśród najmłodszych świadczy o tym, że cały czas niewielu rodziców blokuje dzieciom dostęp do tego rodzaju treści”. - mówi Filip Demianiuk z zajmującej się bezpieczeństwem w sieci firmy Trend Micro. Poza oczywistym, złym wpływem na psychikę małego internauty, takie strony zawierają bardzo często wirusy i inne szkodliwe programy, które skutkować mogą utratą prawdziwych pieniędzy przez rodziców.

Jak bronić nasze dzieci?

1. Ustal jasne zasady korzystania z komputera i dbaj o ich przestrzeganie
Ustal z dzieckiem godziny w jakich może korzystać z komputera i internetu. Sprawdzaj z jakich stron internetowych korzysta twoje dziecko. Warto także umieścić komputer w miejscu, które będziesz mógł stale monitorować. Możesz również stworzyć profil administratora w systemie operacyjnym i zabezpieczyć dostęp do komputera hasłem.

2. Naucz dziecko, że nie powinno podawać swoich prawdziwych danych w sieci
Nigdy nie wiadomo kim jest nowy "przyjaciel" poznany w serwisie społecznościowym lub za pośrednictwem komunikatora internetowego. Ujawnienie zbyt wielu szczegółów na temat Twojej pociechy lub na temat życia Waszej rodziny może skutkować np. kradzieżą sprzętu hi-fi w czasie wakacji, o których dziecko napisało wcześniej w sieci.

3. Zwróć uwagę na kamerę internetową
To urządzenie, które wielokrotnie już było wykorzystywane przez cyberprzestępców. Istnieją bowiem programy, które umożliwiają osobom niepowołanym uzyskiwanie podglądu z kamery internetowej użytkownika bez jego wiedzy i zgody. Zadbaj, by nieużywana kamera była odłączona od komputera. Jeśli posiadasz laptopa, sprawdzaj od czasu do czasu, czy dioda sygnalizująca działanie kamery się nie świeci. Jeśli dziecko chce korzystać z kamery podczas rozmowy za pośrednictwem komunikatora, pozwól na tego typu kontakt jedynie z członkiem rodziny lub z przyjacielem dziecka, którego wcześniej poznałeś. Pamiętaj o skontrolowaniu czy rozmowa faktycznie odbywa się z ustaloną osobą.

4. Sprawdzaj historię przeglądarki internetowej
Skasowana historia może być sygnałem, że dziecko odwiedziło strony, których nie powinno oglądać. To również sygnał, że pora na rozmowę przypominającą ustalone wcześniej zasady korzystania z komputera i sieci.

5. Naucz dziecko dbać o swoją prywatność w portalach społecznościowych
Jeśli Twoja pociecha korzysta z Facebooka zadbaj, by informacje, które publikuje w sieci były dostępne wyłącznie dla znajomych. Kontroluj również samą listę znajomych - podejrzenia powinny wzbudzać osoby sporo starsze od naszego dziecka. Pamiętaj, że wiele aplikacji żąda od użytkownika udostępnienia prywatnych danych - naucz dziecko, aby unikało takich programów.

6. Pamiętaj, że informacje raz ujawnione w internecie pozostają tam na zawsze
Nie wystarczy usunąć niewygodne zdjęcie z serwisu społecznościowego czy forum, ponieważ ujawnione w sieci dane ktoś mógł skopiować na swój dysk i opublikować w innym serwisie bez naszej wiedzy i zgody. Powiedz o tym swojemu dziecku i naucz je zasady, by nie wklejać w sieci zdjęć w stroju kąpielowym.

7. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem w jaki sposób korzysta z sieci
Niech opowie Ci co ciekawego ostatnio widziało w sieci i z jakich portali korzysta. Czy kogoś poznało online? Wspólnie ze swoim dzieckiem odkrywaj nowe zastosowania internetu - nie ma nic cenniejszego niż dobry kontakt z dzieckiem - nie zastąpi go żaden program ochronny i żadna blokada komputera.

Źródło: WP/Eset/Trend Micro

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)